Pasívny dom z Ytongu – komfortné, zdravé a úsporné bývanie

image 34631 25 v1

Pasívne domy sa u nás stavajú už viac ako desať rokov. Minimálne prevádzkové náklady a zdravé vnútorné prostredie – to sú najčastejšie výhody, ktoré oceňujú ich majitelia. Stavebný systém Ytong  sa pri tejto výstavbe používa od samého začiatku. Môžete tak ťažiť zo skúseností firiem a investorov.

Veľa cenných poznatkov a rád vám poskytnú aj technickí poradcovia priamo v Ytongu. Inšpirujte sa napríklad týmto projektom rodinného domu a radami tých, ktorí sa podieľali na jeho úspešnej realizácii.

Projekčná kancelária, ktorá stojí za návrhom tohto domu, sa zameriava na stavby s minimálnymi prevádzkovými nákladmi a zdravým vnútorným prostredím. Uprednostňujú prírodné, ekologické materiály a technológie a je členom Centra pasívneho domu, rovnako ako výrobca systému Ytong. Svoj prístup k otázkam ekológie a zdravia vyjadrili v Ytongu aj Environmentálnym vyhlásením, ktoré obsahuje všetky dôležité údaje o vplyve výrobu aj životného cyklu stavebných komponentov na životné prostredie. Z nich jednoznačne vyplýva, že tento materiál zodpovedá nielen súčasným nárokom na zdravie, energetickú úsporu a ekológiu, ale aj trendu budúceho vývoja v stavebníctve.

Ako sa v pasívnych domoch žije?

Názory a ohlasy užívateľov a majiteľov pasívnych rodinných domov sú z drvivej väčšiny pozitívne, niektorí sa stali doslova fanúšikmi svojich obydlí. Ing. Petr Mareček, technický poradca Ytongu, ktorý túto realizáciu riešil na strane výrobcu stavebného materiálu, je v kontakte so zákazníkmi aj po niekoľkých rokoch od dokončenia a zaujíma sa o ich skúsenosti. „Priaznivo je hodnotená predovšetkým kvalita vnútorného prostredia budovy. Výhodou je rovnomerná teplota v celom obydlí, vysoká tepelná zotrvačnosť, vďaka ktorej ani trojdňový výpadok dodávky elektrickej energie nespôsobí pokles vnútornej teploty o viac ako dva stupne Celzia,“ uvádza svoje poznatky.

Systém Ytong – riešenie odporúčané špecialistami na pasívnu výstavbu

Autor projektu rodinného domu Ing. arch. Mojmír Hudec odporúča pri pasívnej výstavbe realizáciu zo systému Ytong, pretože sa mu toto riešenie osvedčilo v praxi už veľakrát. „Murivo z Ytongu má dobré izolačné vlastnosti, zhodné vo všetkých smeroch, pri obvodových stenách sa lepšie redukujú tepelné mosty. Tvárnice sú presné a ľahké, veľmi dobre sa s nimi pracuje, vyžadujú spojenie len tenkou vrstvou lepidla. Umožňujú ľahké rezanie, vŕtanie, drážkovanie a podobne. Murivo odpúšťa aj drobné prehrešky, ktoré sa bežne na stavbách vyskytujú“, uvádza zo svojich skúseností.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteKam smeruje budúcnosť pasívnej výstavby

Posledné roky vývoja v stavebníctve priniesli ďalšie zlepšenia tepelnoizolačných vlastností. Vďaka tomu je už dnes možné stavať pasívne domy aj bez dodatočného zateplenia. S poslednou novinkou Ytongu, Lambdou YQ, je hodnota súčiniteľa prestupu tepla U = 0,076 W/Km2. „Murivo pasívneho domu musí vykazovať nielen potrebný tepelný odpor, ale mať aj potrebnú hmotnosť, aby odolávalo letnému prehrievaniu a tým eliminovalo energeticky veľmi náročné chladenie. Rodinné domy postavené technológiou jednovrstvového muriva v pasívnom štandarde môžu stavebníkovi priniesť výrazné úspory. Tieto budovy už dnes spĺňajú kritériá na výstavbu v roku 2020. Účty za energie okolo 670 € na 140 m2 úžitkovej plochy ročne už nie sú nereálne, ale stali sa reálnou a preverenou skutočnosťou,“ uvádza k súčasnému trendu v pasívnej výstavbe Ing. Mareček.

Autor projektu: Ing. arch. Mojmír Hudec, ateliér Elam
Realizácia: 2013
Merná potreba tepla na vykurovanie: podľa TNI 20 kWh / m2rok
Úžitková plocha: 161,9m2
Vykurovanie a vetranie: rekuperačná jednotka s dohrevom vzduchu a s akumulačnou nádržou so zemným výmenníkom; na streche sú umiestnené solárne kolektory napojené na akumulačnú nádrž; doplnkovým zdrojom vykurovania sú kozubové kachle
Príprava teplej vody: teplá voda sa odoberá z akumulačnej nádrže

Zdroj: Ytong

Komentáre

  1. Ytong nieéééééé. Tehla a len tehla.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.