Pri Zlatých Moravciach si svojpomocne postavil špičkový pasívny dom. Mesačne platí iba 50 €!
Galéria (16)

Pri Zlatých Moravciach si svojpomocne postavil špičkový pasívny dom. Mesačne platí iba 50 €!

Táto návšteva veru stála za to. Bungalov je krásny nielen zvonku a zvnútra, ale vyznačuje sa aj krásne upraveným okolím, okrasnou predzáhradkou a rozľahlým mladým sadom za domom. Je prešpikovaný najmodernejšími ovládacími a regulačnými systémami a najlepšie je, že majiteľ dom až na niekoľko ťažkých robôt navrhoval, staval, vylepšoval a pozapájal zväčša sám!

Galéria

Postavil dom svojpomocne
Postavil dom svojpomocne
Postavil dom svojpomocne
Postavil dom svojpomocne
Postavil dom svojpomocne
Postavil dom svojpomocne
Postavil dom svojpomocne
Postavil dom svojpomocne

Keď sme vošli do zastrčenej dedinky v okolí Zlatých Moraviec, mali sme problém dom vôbec nájsť. Technický skvost akoby ani nepatril k výstavbe štvorcových domov zo 60. či 70. rokov minulého storočia. Svojím pôdorysom a moderným dizajnom sa od nich odlišuje asi ako komunistický „žigulák“ od novej elektrickej Tesly. Miro, spokojný majiteľ a otec mladej rodinky, nás pozval na prehliadku.

Moderný dom postavený uprostred veľkej záhrady je obklopený okrasnou aj úžitkovou zeleňou. Foto Miro Pochyba

Dom je prízemný jednopodlažný, takže prístup k nemu aj komunikácia v ňom sú príjemné a úplne bezbariérové aj pre starých či pohybovo obmedzených ľudí. Celý dom je v odtieňoch bielej, sivej a čiernej farby aj vďaka čiernej lesklej krytine. Fasádu tvorí svetlá omietka kombinovaná s tmavým až čiernym obkladovým materiálom z betónu. Konečný vzhľad si obaja manželia finalizovali až pri dokončovaní stavby a trochu aj improvizovali. Materiály pekne ladia s bielym, čiernym a sivým mramorovým štrkom pri chodníkoch.

Dokonalá kuchyňa s ideálnou teplotou na podlahe. Rekuperačný systém sa stará o čistý vzduch bez zápachov, aj keď sa v nej naplno varí. Foto Miro Pochyba

STENY

Obvodové aj vnútorné nosné steny a priečky sú z tehál – ešte nebrúsených, zato však tepelnoizolačných a priamo na stavbe vyplnených perlitom. Keďže na trhu nebola dostupná široká základová lišta (iba 15-centrimetrová), na tepelnú izoláciu stien sa použilo 30 cm podlahového polystyrénu. Všetky priečky sú z tehly, hrubé až 25 cm. Jednak pre akumuláciu tepla, ale aj preto, že nemusíte vykurovať všetky miestnosti (napríklad, keď deti dorastú, odídu na univerzitu a detské izby sa menej vykurujú). V takomto prípade hrubá priečka dostatočne tepelne izoluje vykurovanú miestnosť od nevykurovanej.

Pracovný kútik jednej z dvoch detských izieb. Foto Miroslav Brath

Všetky steny sú z osvedčenej, a pritom modernej brúsenej tehly naplnenej perlitom. Foto Miroslav Brath

VO VNÚTRI POHODA

Po vonkajšej obhliadke sme si dôkladne prezreli celý bungalov aj zvnútra. Vstupný priestor tvorí časť dlhej predsiene či chodby, ktorá prechádza celým domom a rozdeľuje ho na pravú a ľavú časť. Zároveň z nej môžete hneď odbočiť doľava, prejsť cez obývačko-kuchyňu, pracovňu a spálňu a opäť sa ocitnete v chodbe. Vracajúc sa k vstupnému priestoru, po ľavej ruke miniete detskú izbu, kúpeľňu a druhú detskú izbu. Na pravej strane narazíte na technickú miestnosť, ktorej sa budeme obšírnejšie venovať v niektorom z ďalších vydaní, lebo stojí za samostatný článok. Tento vychádzkový okruh celým domom rady využívajú deti. Môžu sa po ňom naháňať pešo alebo na kolobežkách a nám súčasne napovedal niečo o počte miestností v dome (je päťizbový).

Pohľad na kuchyňo-obývačku od pracovne a spálne. Automatické žalúzie sa starajú o reguláciu svetla, takže v dome bez nútenej klimatizácie teplota neprekročí 25 °C. Foto Miro Pochyba

NIČ VÁS NERUŠÍ

Prvý pocit, ktorý ma v tomto dome oslovil, bolo ticho, nevyrušoval ma nijaký hluk. Druhým bol absolútne čistý vzduch bez akýchkoľvek identifikovateľných pachov či vôní. Na to ma však musel upozorniť domáci, pretože sa mi dýchalo ľahko a príjemne, no bral som to ako samozrejmosť. Až potom som si uvedomil, že tejto domácnosti chýba akýkoľvek pach (nie nevyhnutne nepríjemný) pečiva, jedla, voňavky a pod., s ktorým by ste sa mohli stretnúť kdesi na návšteve. Jednoducho nič necítite, vzduch je čistý.

V priestrannej kúpeľni na prvý pohľad zaujme oválna vaňa. Foto Miro Pochyba

Tretí vnem – chodil som naboso po podlahe a necítil som ani zimu, ani teplo. Úplne ideálna teplota pre moje nohy.

Sadli sme si ku kuchynskému baru a preberali sme príbeh stavby, po čase prišla reč aj na teplotu. Majiteľ nám ukázal údaje z digitálneho teplomera a teplota podlahy bola takmer taká istá ako teplota vzduchu vo výške 1,5 m nad zemou (odchýlka bola 0,1 °C). To, čo tvrdia fanúšikovia podlahového vykurovania, že rozloženie teplôt v pomyselnom zvislom stĺpci je pri podlahovom vykurovaní rovnomerné oproti konvekčnému vykurovaniu, sa skutočne splnilo (prvýkrát som to naozaj videl). Bolo to prvé podlahové vykurovanie, pri ktorom som to tak skutočne vnímal a teplomer mi to potvrdzoval. Nebolo mi teplo ani zima, bolo mi príjemne. Nášmu fotografovi tiež. Prečo to tak je, to si povieme, keď budeme preberať kapitolu montáž vykurovacieho a vetracieho systému s rekuperáciou tepla v tomto dome.

Nazreli sme aj do iných miestností, v ktorých nebolo práve spustené vykurovanie, ale aj v nich bolo príjemne vďaka privádzaniu rekuperovaného vzduchu. A pritom niektoré izby boli na severnej strane domu.

Moderne zariadená rodičovská spálňa. Foto Miro Pochyba

Pri debate nad pohárom koly nám hrdý majiteľ vyrozprával, ako staval svoj dom. K pozemku prišiel kúpou od príbuzných do svojho vlastníctva. Pôvodne tu bola veľká záhrada a miesto, kde teraz stojí dom, bolo asi o meter nižšie, než je teraz. Aby ho vyrovnal a aby sa k domu prichádzalo po rovine, dal navoziť 18 „tatroviek“ zeminy, ktorú bolo potrebné dôkladne zhutniť. Po zabetónovaní základov sa zhotovila doska, zaizolovala sa a začalo sa s výstavbou stien. Manželia sa rozhodli pre tehlu, pretože je osvedčeným materiálom – v okolí Moraviec sa už dlho stavia z tehál, sú pevné, ľahké, za dobrú cenu, držia teplo, dobre izolujú, skrátka im najviac dôverovali. Aj strop je tvorený z keramických nosníkov a keramických tvárnic. Pri zabetónovaní sa v ňom nechali prieduchy na vedenia a na prívody a odvody vykurovacieho vzduchu a všetko sa zalialo. Na strop sa položilo 45 cm polystyrénu a zateplili sa steny, takže dom je obalený v teplučkom kabáte s hrúbkou 30 cm. Samozrejme, bez okien s vynikajúcimi parametrami, ktoré sú uložené správne (ani príliš vonku, ani príliš vnútri), by celé zateplenie bolo zbytočné – plocha okien je obrovská. Prečo? Lebo dom je otočený tak, aby získaval teplo z južnej strany a nemíňal peniaze na kúrenie.

Bez kvalitnej rekuperácie pasívny dom nepostavíte. Rekuperačná jednotka od najlepšieho výrobcu v tejto oblasti je umiestnená v strede stavby. Na pohon počas dňa jej stačí energia z fotovoltických panelov na streche. Foto Miroslav Brath 

ENERGIE A PREVÁDZKA

V dome nie je nijaký spotrebič na tuhé palivo, celý dom je plne elektrifikovaný vrátane vykurovania, hoci prívod na plynovú prípojku je pripravený. Dôvodom na takéto riešenie bolo, že kozub, nepripojený na vonkajší spaľovací vzduch, by pracoval proti rekuperačnému systému, pretože by odoberal na spaľovanie ohriaty vzduch z interiéru. V roku 2009 u nás takéto systémy na vykurovanie pevným palivom ešte neboli.

Vďaka rekuperačnému systému tepla je energetická náročnosť celej stavby mimoriadne nízka. Keď k tomu prirátame fotovoltickú elektráreň na streche, vlastnú studňu vhodnú na polievanie záhrady, umývanie auta a pod., cena za vodu (stočné) a elektrinu vychádza na 50 € mesačne. To je pri takej veľkej stavbe naozaj málo. Miro so Zuzkou a deťmi majú skutočne dôvod na úsmev, veď bývajú v novom dome takmer zadarmo.

Komín s jedným prieduchom a univerzálnou šachtou je tu tiež, ale slúži iba na to, aby vyfukoval vzduch z centrálneho vysávača preč od domu a zároveň sa využíva ako stúpacia šachta na rozvod káblov.

Veľká obytno-okrasná časť záhrady s altánkom, ohniskom a solárnou sprchou slúži na pobyt a rekreáciu. Foto Miro Pochyba

Z úžitkovej časti sú ku kuchyni najbližšie vyvýšené záhony s drobným ovocím a zeleninou. Foto Miro Pochyba

OBYTNÁ A ÚŽITKOVÁ ZÁHRADA

Bola veľmi krásna. Pozreli sme si aj vodovodnú prípojku, ktorú využívajú len zriedkavo. Oveľa viac sa využíva vlastná studňa s obrovskou výdatnosťou, z ktorej možno zavlažovať nádherný ovocný sad aj celú úžitkovú a okrasnú záhradu. Zvonka sme si prezreli fotovoltickú elektráreň na streche, slnečné kolektory, meteorologickú stanicu, ktorá posiela údaje do automatického zavlažovacieho systému a solárnu sprchu s teplou vodou zadarmo.

Od záhonov až po riečku siaha tento nádherný mladý sad s najrôznejšími ovocnými odrodami stromčekov. Pôvodná 20-árová záhrada prešla rekonštrukciou od navážky zeminy a ornice cez vybudovanie zavlažovacích a elektrických rozvodov až po vysadenie stromov a vysiatie trávnika. Foto Miro Pochyba

KOĽKO STÁL DOM?

„Teraz tu bývame štvrtú zimu, lebo dom sme dokončili v roku 2013 a aj sme sa sem nasťahovali. Náklady na prevádzku boli najvyššie na začiatku, lebo v dome bolo ešte veľa vlhkosti z mált a betónu, teraz každý rok o niečo klesajú.“ Majiteľ spotrebu stále vylaďuje, naposledy upravil režim najvýkonnejších elektrických spotrebičov (práčka, sušička, umývačka riadu, dokurovanie…) tak, aby sa čo najviac využívali v čase denného svetla, keď spotrebúvajú elektrinu z fotovoltickej elektrárne na streche, ktorá by sa inak dostávala do verejnej siete bez akejkoľvek odmeny.

Úprava terénu okolo domu bola náročná pre veľký objem dovezenej zeminy. Foto Miro Pochyba

Zaplatiť za stavbu 150-tisíc eur nie je málo. Byt v Bratislave s plochou 100 m2 vybavený takými technológiami ako tento dom by však vyšiel aj na väčšie peniaze, ale náklady za služby a energie by stáli oveľa viac ako tu. Miro nad tým veľmi nešpekuluje a vraví, že takýto dom v okruhu 100 km nenájdeme. Prihliadnuc na krásny pozemok, dom a šťastnú rodinku, nám neostáva nič iné, ako súhlasiť. Aký je pocit z dobrého ­bývania po štyroch rokoch? „Je to fantázia,“ hovorí Miro. „Jedinú vec, čo by som zmenil, by bol silikónový tmel, ktorý som použil na obkladové sokle vo vnútri miestností, lebo sublimuje, odparuje sa. To je jediné, čo ma trápi, ostatné bolo dotiahnuté do konca.“

Vlhkosť, plesne a podobné neduhy zateplených stavieb? „Tu nikdy nebola ani kvapka rosy na oknách, úplné sucho. Prvý rok bol trocha horší pri pocitovej teplote, inak rekuperačná jednotka odstránila vlhkosť dokonale. Susedia sa mi smejú, že načo taký dom, keď je tu globálne oteplenie. Odpovedám im, že v budúcnosti oveľa viac ušetrím za klimatizáciu a moja rodina bude bývať v príjemnom prostredí. Veď náklady na klimatizáciu v lete už prerastajú náklady na vykurovanie,“ uzatvára Miro.

Text: Stanislav Botur, Miroslav Brath
Realizácia: Miroslav Brath
Foto: autori, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Urob si sám 3/2017

 1. Lili says:

  veľmi pekny

  1. erika says:

   domček ako z rozpávky

 2. maTooB says:

  Pekne, prajem im aby sa tesili a dobre sa im byvalo…

  Z mojho hladiska vsak vsetko zabetonovat a zateplit pol metrovym polystyrenom nie je velke umenie ako postavit „pasivny dom“…. Urcite by som ho nenazyval ako vy „spickovy“

 3. AVANTIME says:

  . Rekuperačná jednotka od najlepšieho výrobcu v tejto oblasti je umiestnená v strede stavby. Paul ne najlepší? Kto povedal? Akáje návratnosť soláru 30-40 rokov? … takýto dom v okruhu 100 km nenájdeme. Fú to je sebavedomia na rozdávanie.

 4. leuška says:

  Vzorova stavba a…architekti by mali povinne chodit tam sa skolit na predmet „co-a-ako“ v modernom bungalovu. Stavitelovi patri nase uznanie – na stavbe nevidim ani jeden nedostatok – dom je az 110%.

 5. ľuboš says:

  pekný a nebol ani drahý.
  veľký rešpekt, veľmi pracovitá rodinka !!:)) a šikovná !:))

 6. ailof says:

  Návratnosť rekuperačnej jednotky,tak ako aj tepelného čerpadla a solár deto 30-40 rokov…Viem o čom hovorím som zamestnaný kde sa toto predáva….

  1. vin says:

   Rekuperačná jednotka nie je tak o šetrení ako o pohode v dome, ktorá je zabezpečená vždy čerstvým vzduchom v dome. To by si mal vedieť keď si zamestnaný tam, kde sa toto predáva.

   1. rek says:

    vzduch ktorý prejde rekuperáciou a ktovie koľkými metrami potrubia nepovažujem za čerstvý (osobný názor).

   2. asfasf says:

    A ty by si mal vediet pokial nespraví majitel aspon 2x do roka cistenie odbornikom tak ten super vzchuch bude obsahovat super plesne,bakterie,atd….

 7. majka says:

  vie niekto, ako sa čistia tie rury/ rozvody/? ďakujem

 8. majka says:

  Záruka 2 roky?

 9. NR68 says:

  Náklady energií na bežný nový dom sú 100€, šetrí 50€ mesačne, 600€ ročne a 18 000 za 30 rokov to znamená že náklady sa nikdy nevrátia, lebo tá drahá technológia 30 rokov nevydrží a za 15 rokov bude zastaralá.

  1. Anonym says:

   presne tak, ale prajem im nech sa im pekne býva

  2. nemo says:

   30 rokov mu tam nevydrží ani ten polystyrén, o ktorom o desať rokov začnú zdravotníci a iní odborníci vyhlasovať, že spôsobuje rakovinu a treba ho zo stavieb odstrániť. podobne ako to urobili z azbestom.

  3. Petar says:

   Tak výstižný komentár ako ste napísali by som nedala.presne ako píšete

  4. aa says:

   Si mu to natrel. Ale pravdivo 🙂

 10. Anonym says:

  Ale veď toto pasívny dom nie je. Obyčajný nafúknuté nízkoenergetický dom. Článok písaný amatérom čo robí asi v závodnej kuchyni

  1. jojo says:

   Majitelov kamarat…

 11. Kika says:

  Moja svagrina postavila drevodom, standard, podlaho e kurenie a kachle, žiadna rekuperacia, 100 m2 vyšiel je 80000 a v tých najväčších mrazoch kurili tými kachlami, takmer im nezapal kotol a teplo tam mali až až.

 12. ladislav sloviak says:

  Rekuperácia vzduchu je pekná vec. Ale … je to aj zdravé sústavne dodávať do vnútra vonkajší vzduch „obohatený“ chemtrailsom ? Keď si pozriem foto exteriéru domu, vidieť „dočmáranú“ oblohu. Keď chceš vedieť čo na nás púšťajú pri úmyselnom postrekovaní tak sa zahľaď na zem a pozri sa ako padajú mŕtve včely, ako zomierajú dažďovky na čistej, dažďom zmytej podlahe. A toto padajúce … si rekuperáciou vháňa do krásneho domu. Je to tragédia, že to vnímame už ako normálne.

  1. heka says:

   naco nam stale tlacia taketo neprirodzene domy ,nie je az taky ocarujuci hlavne vnutri ta neprirodzena bielo cierna kombinacia nevedela by som v tom zit no ale kazdemu sa paci nieco ine az moc je vychvaleny ale je pekne ze sa snazili a robili si ho sami comu ani neverim v dnesnej dobe………………………….

  2. Seraphim says:

   chemtrails 😀 😀 😀 keby blbosť kvitla, ty by si nepotreboval kvetinovú výsadbu 😀

 13. Anonym says:

  Ak by ho postavil na Orave, tak by určite platil viac.

 14. Okolosediaci says:

  Moj nazor: zvonku vyzera vcelku pekne, ale podla opisu v clanku toto NIE JE PASIVNY DOM!

  Podla definicie „Pasívny dom je budova, v ktorej sa vnútorná príjemná teplota v zime aj v lete dosahuje bez klasického vykurovacieho systému alebo klimatizácie.“

  Z uvedenej definicie vyplyva, ze v takom dome nesmie byt ziadne kurenie alebo klimatizacia zalozene na priemyselnych energiach (bez ohladu na to, ako sa tam tie energie dostanu) A ist do jeho vystavby ZA CENU 150k €?!? Co sa s konom zrazil??? (jedina vyhoda bola pozemok, ktory od rodiny ziskal takpovediac za bagatel).

  Typicky pasivny dom je mozne postavit povedzme z tufu na juhu Francuzska (t.j. uz subtropy) …

 15. Jano says:

  Podme trosku pocitat: Keby platil povedzme 150€ mesacne, tak za rozdiel zaplati rocne o 1200€ viac na nakladoch. Za 50 rokov je to 60.000 € a jednoducho neverim ze mu vsetka ta investicia 50 rokov vydrzi bez dalsich nakladov. Keby bol postavil klasicky bungalov za 50-60 tis., tak by bol vo finale na tom rovnako. Takze nie je co zavidiet. A tak, ako uz tu bolo popisane za pasivny dom sa povazuje cosi uplne ineho.

  1. avo says:

   Pozri sa na to takto. Dom je z roku 2009. t.j. vystavba je ukoncena, stromceky nasadene. Len tie spickove systemy budu mat 8 rokov. A je na case to predat a premenit ziskane skusenosti a zarobene peniaze na novy este lepsi dom (v okoli 100 km rovnaky dom nenajdete). Navyse, kriza pohla s cenami a vela veci sa za poslednych 8 rokov zmenilo. S opravami a servisom nech sa s.rie niekto iny. Toto podporny clanok na predaj. Ved jedine co musis na tomto dome urobit, je sem-tam vymenit silikonove tesnenie.

 16. Kalyi says:

  „Obvodové aj vnútorné nosné steny a priečky sú z tehál – ešte nebrúsených, zato však tepelnoizolačných a priamo na stavbe vyplnených perlitom.“ Veta pod nadpisom Steny.
  „Všetky steny sú z osvedčenej, a pritom modernej brúsenej tehly naplnenej perlitom. “ Veta pod obrázkom hrubej stavby.
  Keby si autor po sebe prečítal chválospevný výtvor, chybu by určite neurobil.

 17. Jozef says:

  Pekny dom, mne osobne sa to paci.
  Pravdou vsak je, ze tolko technologia ozaj nema navratnost a je to ok pokial je to nove a funguje… ked sa zacne kazit budu naklady vyssie.
  Zaujimal by ma podorys domu, ked clanok uvadza ze je 5- izbovy, este aj technicka miestnost…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje