Na tieniacu techniku je dobré pamätať už v projekte
Okná sú najslabším článkom domu, vo faktickom aj prenesenom slova zmysle. Len pár milimetrov hrubé sklené tabule, v dobe výstavby nízkoenergetických domov a súčasne svetelnejších interiérov s väčšími zasklenými plochami, sú v zime miestom najväčších tepelných únikov. V lete zase nimi prúdi do interiérov viac tepla. Do tretice sú najzraniteľnejším miestom aj z hľadiska bezpečnosti.
Galéria
Vonkajšie tienenie sa tak stáva významnejším a je dobré naň pamätať už pri projektovaní. Aby dom s čistými líniami nehyzdili dodatočné na fasádu prilepené krabice s vonkajšími žalúziami, vyrába spoločnosť HELUZ v rámci svojho kompletného systému aj nosné roletové a žalúziové preklady so schránkou na prakticky akúkoľvek tieniacu techniku.
„Vonkajšie tienenie je v dnešnej dobe nízkoenergetickej výstavby dôležité, pretože v zime chceme šetriť teplo, ktoré nám uniká cez okno, a ak sa nechceme v lete v interiéri upiecť, tak i vtedy potrebujeme okno zatieniť. Zároveň nám tieniace prvky doprajú súkromie a pomáhajú nám zabezpečiť dom,“ sumarizuje benefity tienenia Ing. Pavel Heinrich, produktový manažér spoločnosti HELUZ.
Tienenie je dobré riešiť už v projektovej fáze, keď môže projektant či architekt navrhnúť použitie špeciálneho nosného roletového a žalúziového preklade HELUZ, ktorý sa potom osadí počas hrubej stavby. Návrh v kompletnom systéme HELUZ je veľmi jednoduchý, nosné žalúziové a roletové preklady HELUZ dodržiavajú jednotný modulový systém hrubej stavby.
V žalúziových a roletových prekladoch HELUZ je skrytá schránka na tieniacu techniku
Žalúziové a roletové preklady HELUZ sú multifunkčným celistvým výrobkom. Sú nosné, majú v sebe už zabudovanú tepelnú izoláciu a najmä je v nich integrovaná schránka na umiestnenie tieniacich systémov (vonkajších žalúzií alebo roliet). Používajú sa ako preklady nad okennými otvormi v obvodových stenách. „Samotnú tieniacu techniku, ktorú môžu tvoriť žalúzie alebo rolety, prípadne skombinované rolety so sieťkami proti hmyzu, potom môže investor dorobiť kedykoľvek, pokojne aj rok o kolaudácii,“ pokračuje Ing. Pavel Heinrich. Stavbu možno samozrejme užívať aj bez osadenia tieniacich prvkov a otvor na žalúzie stačí prekryť plechom.
Žalúziové a roletové preklady HELUZ sú určené na zakrytie stavebných otvorov od šírky 600 mm (pri dodatočnom kontaktnom zateplení muriva musí byť minimálna šírka okna väčšia) až po maximálnu svetlosť otvoru 3850 mm. Výška okenného otvoru na montáž vonkajších roliet alebo žalúzií je minimálne 600 mm a maximálne 3 000 mm pre roletu. Súčasťou prekladu sú zabudované lišty na upevnenie držiakov tieniacich systémov.
Vyšší užívateľský komfort, nižšie tepelné straty i menšia hlučnosť, ochrana pred skleníkovým efektom
„Naše preklady sú určené primárne na jednovrstvové tepelnoizolačné tehlové murivo od hrúbky 38 cm do hrúbky 50 cm, ale zároveň môžme preklady použiť na murivo s dodatočným zateplením. V prípade použitia kontaktných zatepľovacích systémov je možné preklad predsadiť až o 150 mm pred líce muriva. Môžeme teda preklad položiť aj na tridsiatku tehlu, na ktorej použijeme 16 cm zateplenie,“ vysvetľuje Ing. Pavel Heinrich, produktový manažér spoločnosti HELUZ.
Nosný žalúziový a roletový preklad HELUZ je dôležitým prvkom pasívnych a nízkoenergetických domov, je to systémové riešenie montáže vonkajších žalúzií alebo roliet. Tie potom zabezpečia užívateľský komfort, znižujú tepelné straty, hlučnosť, ochránia pred skleníkovým efektom, čím zabránia prehriatiu miestnosti v letných mesiacoch, ochránia pred zvedavcami aj nepozvanými návštevníkmi, chránia okná pred poveternostnými vplyvmi a tým predlžujú ich životnosť.
Text a foto: HELUZ
ZDROJ PR článok spoločnosti HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. .
Komentáre