Desatoro vášho nízkoenergetického domu
Galéria (4)

Desatoro vášho nízkoenergetického domu

Skutočný pocit domova nevytvára len útulný interiér a vysmiata rodina, ale aj primerane vysoké, prípadne minimálne mesačné účty za energie. Trendom sa tak stávajú nízkoenergegtické domy a ich nepopierateľné – nielen finančné -  výhody. Prejdime si spolu aspoň tie základné...

Galéria

1. Energia až na prvom mieste

Nízkoenergetický dom je o šetrení všetkých druhov energie, enviromentálnej zodpovednosti a úľave pre vašu peňaženku. Ak sa pre jeho stavbu rozhodnete, je tu zopár čísel na porovnanie. Pri staršom dome tvorí spotreba pri vykurovaní 200 kWh/m2 za rok, prípadne aj viac. Pri novostavbe – podľa aktuálnych noriem – ide o 80 až 120 kWh. A pozor! Pri nízkoenergetickom dome je to len 15 až 50 kWh! Výška úspor sa môže vyšplhať až na 50 %, a to hovoríme o čísle z rodu priemerných. To už predsa stojí za úvahu a pár nocí nad papierom a kalkulačkou…

2. Projekt od profesionála

Pri stavbe nízkoenergetického domu treba rátať s istou formou vyšších finančných „obetí“ už smerom k projektu. Svojpomocne si veľmi nepomôžete, keďže ide o pomerne sofistikovaný projekt, ktorý si vyžaduje profesionála… alebo aj viacerých. Stavba je spojená s množstvo odborných problémov a potrebou špecifických znalostí, takže aj keď ste odborne podkutý, manuálne zručný, či zbehlý v dajakom remesle, radšej rátajte s podporou tímu profesionálov. Vyplatí sa to…

 

3. Financie s chvostíkom

Trochu nemilou pravdou je, že nízkoenergetický dom si v investíciách vyžiada isté percento financií navyše, ale zrejme neustále platí a platiť bude overená pravda – nie sme takí bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci. Stavba takéhoto typu sa vám viacnásobne vráti, a to nielen vo forme úspor, ale aj kvality bývania, vyššieho komfortu všedného života a iného pocitu spojenia s okolím. Rádovo sa dá rátať s 10 až 15 %-ným nárastom ceny stavby, ale pri zapojení väčšej snahy a intenzívnejšom hľadaní alternatívnych zdrojov môžete cenu stlačiť takmer na úroveň bežnej novostavby.

4. Juh nadovšetko

Pokiaľ ide o pozemok, kde má takýto dom stáť – hľaďte smerom na juh. Južná orientácia je optimál nym riešením, keďže ide o ďalšiu úsporu energií. Z pohľadu vykurovania „máte vo vrecku k dobru“ ďalších 15 až 20 % nákladov. Ešte k orientácii pozemku. Snažte sa, aby zvolená južná strana vášho nového domu nebola ničím tienená, napr. stromami, vysokým porastom alebo domom suseda. 

5. Materiály. Čo a z čoho…

Dom môžete stavať z bežných materiálov, teda z tehál, tvárnic alebo tvaroviek. Drevu sa v našich zemepisných šírkach stále ešte veľmi neverí, čo je veľká škoda. V princípe však ide o to, že stavba sa zatepľuje v každom prípade, čo znamená, že nízkoenergetický dom „v páse naberie“ tak, či tak. Okrem uvedených materiálov môžete uvažovať aj o panelovom skelete domu – z betónu alebo dreva. Táto voľba je veľmi efektívna, rýchla, šetrí plochu zástavby a hrúbku stien. Navyše sú tieto panely už vopred izolované, zateplené a predpripravené na rozvody energie. Často majú vstavané okná aj dvere, takže toto „XXL-lego“ sa vám mnohonásobne vráti. 

 

6. Ako mať nohy v suchu a teple

Človek sa nerád izoluje, ale o nízkoenergetickom dome platí pravý opak. Inak povedané, ide o naplnenie poslania takejto stavby. Vďaka tepelnej izolácii sa zvýšia všetky parametre nižšej energetickej náročnosti a vy šetríte s nohami v suchu a teple. Základom je izolácia všetkých obvodových múrov, strechy, plôch v styku s terénom, ale aj plôch susediacich s pivnicou či garážou. Izoláciou zamedzujete tzv. tepelným mostom, teda miestam, kde drahocenné teplo „podaromnici a nemilobohu uniká…“ Práve tu hráte o to, či váš dom bude alebo nebude nízkoenergetický. Spomínate si na tému projektu? Je zrejmé, že dobrý výsledok svojpomocou nedosiahnete, ale zaplatená kvalita projektu sa vám vráti na kvalite stavby a ušetrených prostriedkoch za energiu.

7. Kúrenie ako „fajný“ doplnok

Ak sa vám podarí racionálne splniť väčšinu vyššie uvedených zásad desatora, bude kúrenie vo vašom dome viac-menej doplnkovou činnosťou na skrátenie dlhej chvíle, resp. kúriť nebudete vôbec. Platí to napr. o pasívnom type domu, kde sa ráta aj s energiou slnka, vyžarovaním domácich spotrebičov, ale i s teplom ľudského tela. Nízkoenergetické domy kladú pri tvorbe tepla domova dôraz na výnimočne kvalitnú tepelnú izoláciu a vodotesnosť. Využíva sa model usmerňovanej výmeny vzduchu spojený s tzv. rekuperáciou. Vzduch zvonka a zvnútra sa nemiešajú. Odchádzajúce teplo zvnútra daruje v rekuperačnej (výmenníkovej) jednotke časť energie vzduchu prichádzajúcemu „spoza dverí“. Tento postup vám ušetrí značné náklady aj pri objekte bez nálepky nízkoenergetický. Pokiaľ ide o reálny zdroj tepla, vhodný je každý známy systém vykurovania. Náklady sú však radikálne nižšie ako pri bežnej stavbe obytného domu. Takže ak už zvolíte elektrinu, plyn, kozub alebo kozubové pece, pamätajte, že kúrenie už nebude spočívať v tristnom sledovaní rastúcej spotreby na plynomeri…

8. Strecha nad hlavou

Strechu si môžete urobiť akú chcete. Dobré je, ak je naklonená v jednej rovine. Odborník vám povie, že ide o strechy ploché, pultové alebo plytké sedlové. V súvislosti so strechou platí ešte ďalšia známa pravda – v jednoduchosti je krása. Pokúste sa vyhnúť rôznym výčnelkom, kvázi barokovým prvkom, vikierom a tak podobne. Tu všade váš dom prichádza o body, keďže práve tu sa zvyknú tvoriť vyššie spomenuté tepelné mosty a teplo po nich uteká, uteká a uteká…

 

9. Okná a dvere

Pre každý dom platí – pre nízkoenergetický dvojnásobne: okná a dvere sú miestom najvyšších tepelných únikov. Okná musia byť „zabalené“ do vrstvy tepelnej izolácie, každá možnosť úniku tepla sa musí eliminovať, či už lištami, izolačnými páskami. Vzduchotesnosť je príkazom číslo jeden, čo platí aj o dverách a zárubniach. A trochu matematiky. Súčiniteľ prechodu tepla U okna by mal dosahovať hodnoty pod 0,8 W na meter štvorcový plochy okna pri jednotkovom rozdiele vnútornej a vonkajšej teploty o jeden stupeň. Čím je táto hodnota nižšia, tým lepšie konštrukcia okien a dverí udrží teplo domova.

10. A desiatka desatora?

Nízkoenergetický dom má, samozrejme, oveľa viac premenných ako je naša pomyslená „desiatka“ a rozhodnúť sa pre jeho realizáciu chce podstatne viac času, ktorý ste práve venovali čítaniu týchto pár odstavcov. Ak však urobíte toto kľúčové rozhodnutie a pustíte sa do jeho realizácie, budete už mať možno o rok, či dva nielen nové, ale energeticky úspornejšie, ekologicky prívetivejšie a bezstarostnejšie bývanie. Ušetrené peniaze potom môžete spokojne venovať napríklad do stavby „tepelne príšerne neúsporného“, ale romantického letného altánku, či pergoly…

TEXT: Milan Cvečko
FOTO: archív vydavateľstva

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje