Najlacnejší a najrýchlejší spôsob výroby pevného schodíka svojpomocne!

image 44364 25 v1

Keďže si občas potrebujem v dielni alebo v garáži vziať veci z vyššie položenej police, chýbal mi schodík, na ktorý by som sa mohol postaviť. Mohol by som si ho aj kúpiť, keby mi pohľad nepadol na starú stoličku a nedostal by som nápad.

S čím treba rátať

 • NÁROČNOSŤ: **
 • ČAS: 3 HODINY
 • NÁKLADY: 3 €
 • ĽUDIA: 1
 • OBDOBIE: celoročne

Kontrolný zoznam

 • Materiál 3 €
 • stará stolička   0 €
 • skrutky  1 €
 • asi 20 ks 35 × 4 mm
 • dosky    0 €
 • z iných častí starého nábytku, zadarmo; na sedaciu plochu nepoužijeme drevovláknité dosky (ľudovo bukas) – sú ťažké, krehké, ľahko sa lámu a pri dlhšom pobyte vonku doska stratí pevnosť
 • náter    2 €
 • zvyšková syntetická farba z garáže (nová, napr. Syntetika vrchná 5,30 €/0,6)

Náradie

 • uhlová brúska
 • s adaptérom na brúsenie dreva alebo brúsne kotúče na drevo do vŕtačky
 • AKU skrutkovač alebo vŕtačka
 • priamočiara píla
 • drobné ručné náradie
 • uholník, meter
 • ceruzky, hárok papiera

1. Čo so stoličkou

Takúto stoličku možno nájsť na recyklačnom dvore.

2. Zhotovíme hokerlík

Skrutkovačmi odstránime čalúnenú sedaciu časť.

3. Odrežeme operadlo

Rezy riadne vyznačíme, lebo zadná časť je mierne vyššia. Pozor preto, aby sme stoličku nepoškodili počas prác. Hlavne nesmieme zasiahnuť drevené spoje.

4. Obkreslenie obrysov

Na hárok papiera vyhotovíme šablónu budúceho sedadla či pracovnej plochy.

5. Nerezať spoje!

Dielec pod operadlom je trochu vyšší. Neskúšame túto stoličku odrezať do roviny, spoje povolia a rozpadne sa. Zvýšená hrana je označená krížikom.

6. Pracovná plocha

Nemala by prečnievať viac ako 3 cm od okrajov, inak hrozí pri práci prevrátenie hokerlíka.

7. Podľa šablóny

Definitívny plán pracovnej plochy. Vystrihnutú šablónu a prenesieme na prvú, teda zadnú dosku. Odrežeme priamočiarou pílkou.

8. Brúsenie

Obrúsime hrany, ktoré nebudú už prístupné. Stolička ešte nie je hotová, no už slúži ako pracovný stolík. Svorkami je prichytená opracovávaná časť.

9. Predvŕtanie

Staršie, vytvrdnuté a dokonale vysušené drevo je také tvrdé, že nie je reálne skrutku pomocou vŕtačky či akumulačného skrutkovača osadiť bez predvŕtania.

10. Ľahšie skrutkovanie

Aby skrutky lepšie vošli do materiálu, mažeme ich vazelínou, krémom na ruky či mydlom. V dielni zužitkujeme aj staršie toaletné krémy.

11. Otvor na úchop

Hop! Správny šamlík má v strede otvor na uchopenie. Prichytíme ruku, obkreslíme a vyrežeme náležitý otvor. Nezabudnime ho po krajoch obrúsiť!

12. Orezanie

Postupne priskrutkujeme dosky plochy. Pracovná plocha je vyhotovená z rôzne dlhých dosák. Až po pripevnení všetkých doštičiek ju možno orezať.

13. Stabilita a tuhosť

Pri hokerlíku je veľmi potrebná. Tým, že sa odrezalo operadlo, stratil sa horný stužujúci prvok. Nahradíme ho dolnou vzperou z inej dosky.

14. Stužujúca doska

Prenáša tlak pomocou zapustenia i ťah pomocou skrutiek. Nové hrany obrúsime a stoličku natrieme. Ako darček pre chalupára možno stoličku veselo pomaľovať.

15. Pevná konštrukcia

Aj táto stará „komunistická“ stolička je vhodná na úpravu. Spoje sú pevne zapustené práca solídna. Keď zasa bude treba stolček, píle neunikne.

16. Hotovo!

Prečo si vyrobiť hokerlík?

V domácnosti i v záhrade potrebujeme pevnú a stabilnú stoličku. O tých kúpených sa to nedá vždy povedať. Sú dizajnovo pekné, ale skúste na takejto stoličke odpíliť doštičku alebo sa na ňu postaviť a zobrať niečo z hornej police! V minulosti sme mali stolčeky vysoké asi 30 cm a kuchynské „hokerle“ vysoké ako riadna stolička (asi 45 cm). Tieto stoličky boli pevné, stabilné a ľahké. Dnes sa občas vyskytnú v predaji, ale ich kvalita je iba úmerná nízkej cene. Stolček, a to poriadny, vyhotovíme zo staršej stoličky.

Vhodná stolička

Staršie, dnes vravíme komunistické, stoličky spred 30 rokov boli síce dizajnérsky „zaspaté“, ale konštrukčne veľmi pevné a remeselne dobre spracované. Drevené spoje sú dodnes pevné, v dreve nie sú uzly, hrče. Drevo do výroby bolo riadne vysušené, spojovacie prvky sú obvykle klasické – drevené, náležite zadlabané. Skrutiek málo, o to viac remeselných, poctivých stolárskych spojov.

Praktická rada

Tukom proti hnilobe

Staršie toaletné krémy možno využiť aj na natretie rúčok, porísk a držadiel hrablí či sekeriek. Vydržia nám vonku dlhšie a na dotyk sú príjemnejšie. Na slnku mastnoty pomaly vsiaknu hlbšie do dreva, konzervujú ho. Toaletné krémy, môžu byť aj po záruke, vsiaknuté do materiálu neuškodia. Takto upravené drevené časti môžu byť aj dlhšie vonku bez toho, aby začali hniť, slniečko ich tak ľahko nevysuší. Možno ich vziať do ruky, pretože tieto krémy nespôsobia alergie ako priemyselné vazelíny.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteText, foto, realizácia: Vladimír Institoris

Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur

Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

 1. tak tá upravená stolička nie je stabilná ani náhodou. Prečnievajúce okraje vodorovnej plochy priam kričia po prevrátení stoličky pri postavení sa na okraj, čo najmä ženy s obľubou robia. Ja som si za 2 hodiny zbúchal zo starých dosák stolec s ihlanovo sa rozširujúcimi nohami tak, aby na zemi boli 10cm od okraja hornej vodorovnej plochy. V polovičke výšky nôh som dal vodorovné priečky na jednej strane rozšírené, aby sa to dalo využiť ako medzistupeň. Je to prakticky neprevrátiteľné, ak stojíte hore.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.