aka kosacka je pre nas najlepsia
Galéria (6)

Aká kosačka je pre nás najlepšia? III.

Rozhodnutie, akú kosačku na trávu si kúpime, môžeme urobiť veľmi rýchlo, no potom sa roky budeme obzerať po vhodnejšom type kosačky pre náš trávnik. Druhou možnosťou je, že si výber kosačky premyslíme dôkladnejšie a dlhé roky budeme spokojne a bez problémov kosiť.

 

Galéria

Materiál žacej skrine
Samotné telo kosačky býva zvyčajne z tvrdených plastov, prípadne z kovu. Kov v tomto prípade nemusí byť vždy výhodou. Ak nejde o ľahký materiál odolný proti oteru, zvyčajne sa používa aj obyčajný plech, ktorý podlieha korózii a jeho povrchový nástrek sa časom zoškrabe. Navyše, takáto kosačka je neúmerne ťažká. Naopak, tvrdené plasty nekorodujú, sú ľahšie, farba neschádza a v prípade kvalitnejších výrobcov sú aj dostatočne konštrukčne vystužené. Plech teda nemusí byť automaticky lepší ako plast. 
 
Je dobré všimnúť si tvar vnútornej strany žacej skrine – či ho tvorí súvislá plocha, alebo je priestor okolo noža príliš členitý. Čím viac prekážok prúdenia vzduchu sa nachádza okolo noža, tým je výsledok kosenia horší. Otáčavým pohybom noža totiž vzniká podtlak, ktorým sa odseknuté kusy trávy vháňajú do zberného koša. Ak je kosačka konštrukčne vyvážená (veľkosť noža, tvar bubna a sila motora), tento podtlak dokáže tiež „zodvihnúť“ zľahnutú trávu, resp. iné nečistoty ležiace na trávniku. Ak sa teda v okolí noža nachádza priveľa nerovností, proces vháňania vzduchu sa naruší a navyše sa na nich zachytávajú kusy trávy, v dôsledku čoho sa celá kosačka rýchlejšie zanesie od nečistôt. 
 
Ergonómia
V tejto triede má osobitný význam. Materiál držadla (mäkké plasty, guma a pod.), možnosť nastavenia výšky držadla či výšky kosenia pohodlným spôsobom – to všetko sú prvky uľahčujúce a spríjemňujúce prácu v záhrade. 
 
Treba skontrolovať aj ťažisko kosačky, prípadne kde a ako je uchytené držadlo do tela kosačky. S takouto kosačkou, ktorá už má svoju váhu, totiž plánujeme pracovať častejšie a dlhšie, a tak je častá manipulácia s ňou nevyhnutnosťou. Ak je držadlo uchytené príliš excentricky, môže to časom spôsobiť opotrebenie alebo zlomenie niektorých častí kosačky. Takisto ak na kosačke niečo nie je pevne uchytené, resp. ak to má vôľu, radšej sa obhliadnite po inej.
 
Štartovanie
Pri benzínových kosačkách je dôležité aj to, ako ľahko ich môžeme naštartovať. Jednoduchšie modely majú manuálne ovládanie sýtiča. Modernejšie modely už majú motor s ľahkým štartom, teda okrem natočenia motora už netreba nič prednastaviť alebo prepnúť. Na trhu sú aj modely s elektronickým štartom ako v automobile – na kľúč, prípadne pomocou spínača.
Pohodlné centrálne nastavenie výšky kosenia je pri lepších modeloch vyriešené komfortnou rukoväťou na tele kosačky s grafickým alebo číselným ukazovateľom polohy výšky kolies. 

Kolesá kosačky
Sú rovnako dôležité ako pri aute. Je veľký rozdiel, či sú kolesá obyčajné plastové kruhy nalisované na ojnici, ako je to bežné pri menších kosačkách, alebo či majú zabudované ložiská. Pri tejto a ďalších výkonnostných triedach sú kolesá s ložiskami nevyhnutnosťou najmä z hľadiska komfortu a životnosti. Takisto povrch kolesa môže byť rôzny. Dezén v tomto prípade hrá svoju úlohu – najlepší je kombinovaný. Popri priečnych pruhoch, ktoré zabezpečujú pohyb kosačky na tráve, môže byť pri kvalitnejších modeloch na kolese po stranách aj pozdĺžny vyvýšený pruh, vďaka ktorému napr. pri presune kosačky po chodníku nezaberajú priečne pruhy a kosačka sa tak presúva tichšie. Od typu dezénu závisí aj svahová stabilita a na hnacej náprave správny záber pohonu pri kosení.
 
Zberný kôš a jeho vyprázdňovanie
Zberný kôš tvorí dôležitú súčasť výbavy kosačky. Kvalitnejšie značky poskytujú vysoký komfort pri snímaní a vyprázdňovaní zberného koša, pričom asi najpohodlnejší je dvojdielny výklopný zberný kôš s ergonomicky zabudovanými rukoväťami. Vďaka nim možno kôš pri vyprázdňovaní držať pohodlne a bezpečne. Rovnako dôležité ako vháňanie vzduchu spolu s odseknutou trávou do zberného koša pohybom žacieho noža je aj vedenie vzduchu smerom von. Kvalitnejšie kosačky orientujú vychádzajúci vzduch smerom dolu po stranách koša, a nie smerom na obsluhu vzadu za kosačkou. Nevyhnutnou pomôckou je signalizačná klapka naplnenia koša, ktorá je spravidla umiestnená na vrchnej strane zberného koša. Klapka je vytláčaná prúdiacim vzduchom a obsluhu upozorní na naplnenie koša tak, že po naplnení sa už prúdiaci vzduch ku klapke nedostane a tá vzápätí „spadne“.    
 
Skladovanie kosačky
Správnemu skladovaniu kosačky treba venovať zvýšenú pozornosť, pretože kosačka strávi viac mesiacov odložená v garáži alebo náraďovni ako na trávniku. Preto si nechajme ukázať, akým spôsobom je vyriešené sklopenie držadla a snímanie zberného koša. Oba úkony by mali ísť hladko bez porušenia prívodných káblov od motora k ovládacím prvkom.
 
Vyžínače
Vyžínače, či už elektrické, alebo motorové, su výborným doplnkom k štvorkolesovej kosačke. S vyžínačom sa dostaneme všade tam, kde to so „štvorkolkou“ jednoducho nejde. Nezaobídeme sa bez neho pri práci okolo stromov, plotov, záhonov, chodníkov. Aj pri jeho výbere musíme myslieť na to, aký výkon na kosenie všetkých týchto plôch potrebujeme. Značka a k nej poskytovaný servis by mali byť základnými kritériami výberu, ak nechceme takéhoto pomocníka kupovať každý rok.
Do 2 500 štvorcových metrov
V tejto triede hovoríme o profesionálnych alebo poloprofesionálnych kosačkách určených na väčšie plochy. Výkon motora sa pohybuje okolo 5 až 6 HP, pracovná šírka nožov je spravidla 48 až 53 cm. Pri týchto modeloch nájdeme okrem vyššieho výkonu spravidla rovnaké konštrukčné prvky ako v predošlej triede. Bubon motora a samotné telo kosačky bývajú najčastejšie kovové. Ideálna je žacia skriňa z hliníkového tlakového odliatku, keď je zachovaná nízka hmotnosť pri vysokej odolnosti. Kvalitnejšie výrobky nemajú farebný nástrek, ale farba je vpálená do hliníka priamo pri výrobe, čiže sa časom nezoškrabe a výrobok nepodlieha korózii. Vymeniteľné predné a bočné ochranné lišty zabezpečia kosačke pútavý vzhľad aj po rokoch častého používania. Dizajn kosačky je takisto kritérium výberu. Je rozdiel, či sa v záhrade pohybujete s pekným strojom, alebo nevkusnou haraburdou.
 
Dôraz na ergonomické riešenie je v tejto triede väčší ako v predošlej, najmä z hľadiska možnosti centrálneho nastavenia výšky kosenia, nastavenia výšky rukoväte, ľahkého štartu, spôsobu manipulácie s kosačkou. Pohon kolies a možnosť mulčovania sú v tejto triede viac-menej nevyhnutnosťou. Silnejšie kosačky s dobre vyriešenými proporciami sily motora, veľkosti žacieho noža a tvaru žacej skrine sú schopné kosiť aj vlhkú trávu po daždi či rannej rose. Na túto možnosť sa však opýtajte svojho predajcu, nie všetky značky totiž ponúkajú takéto vyrovnané a silné modely. Mokrá tráva je totiž ťažšia a vztlak vytvorený žacím nožom musí byť dostatočne silný, pričom okolo noža nesmú byť žiadne nerovnosti                                                                                                             žacej skrine.
 
Špeciálne kosačky 
Takéto kosačky nájdete v ponuke kvalitnejších výrobcov. Ide najmä o mulčovacie kosačky, trojkolesové kosačky a kosačky na vysokú trávu.
 
Mulčovacie kosačky spravidla nemajú zberný kôš, vnútorná strana žacej skrine je veľmi hladká, bez akýchkoľvek nerovností, s možnosťou bočného vyhadzovania trávy na pohrabanie. Manipulácia s mulčovacou kosačkou v teréne je veľmi jednoduchá, inak sa veľmi nelíši od klasickej kosačky.
Trojkolesové kosačky takisto nájdeme na trhu spravidla bez zberného koša. Ich najväčšou výhodou je veľmi ľahká manipulácia a otáčanie v teréne, ako aj jednoduchý prístup k stromom a iným prekážkam v záhrade. Navyše sú vynikajúce na presné kosenie okrajov trávnika. Bežná je pri nich možnosť nastavenia bočného vyhadzovania pokosenej trávy na uľahčenie jej zberu. Sú vhodné najmä do záhrad a sadov s viacerými stromami, ktoré znemožňujú kosenie „podľa pravítka“. 
 
Kosačky na vysokú trávu sú vhodné na údržbu plôch, ktoré neplánujeme často kosiť, prípadne zvažujeme využitie pokosenej trávy ako sena. Ide o lúky, sady, okraje ciest a pod. Takéto kosačky majú spravidla silný motor s výkonom okolo 6 HP. Priemery kolies sú väčšie ako pri bežných kosačkách a často sú praktickejšie len tri kolesá. Nastavenie výšky kosenia sa začína spravidla vo vyšších polohách ako pri bežných kosačkách, keďže ide o úpravu často znečistených plôch (kamene, konáre, krtince), čo vo vysokej tráve nie je možné vidieť.
 
Predaj a servis
Dnes môžeme kúpiť kosačku doslova aj v potravinách. Spravidla by však malo ísť o dlhodobú investíciu, a nie o záležitosť na jednu či dve sezóny. Preto dbajme pri výbere na to, či má daná značka zabezpečený odborný servis a dodávku náhradných dielov. Dôležité je aj splnenie prísnych európskych technických noriem o hluku, vibráciách a emisiách. Kvalitné značky dokážu poskytnúť široký výber modelov s viacerými funkciami pri použití kvalitných materiálov a technológií. Odborní predajcovia vedia najlepšie poradiť, ktorá kosačka je pre vás vhodná. Len kvalitná kosačka vhodne zvolená na daný účel splní svoju úlohu tak, aby sme sa z nej mohli tešiť dlhé roky. 

 

Text: Ján Spišák
Foto: VIKING, ALKO, Honda, archív vydavateľstva

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje