oprava obuvi
Zdroj: Henkel

5 najčastejších chýb pri lepení sekundovými lepidlami

Aj vy neradi veci vyhadzujete, obzvlášť keď sú vaše obľúbené? Alebo im jednoducho ešte chcete dať šancu a nechcete zbytočne utrácať? So sekundovými lepidlami dokážete veci opraviť extrémne rýchlo, jednoducho a takmer kdekoľvek. Sekundové lepidlá sme si obľúbili. Sú rýchle, za pár sekúnd dokážu vec opraviť. Sú malé, skladné a môžete ich mať kedykoľvek so sebou. Sú praktickými pomocníkmi takmer v každej situácii. Napriek tomu sa mnohým z nás opravy sekundovými lepidlami príliš nedaria. Aké chyby robíme najčastejšie?

1. Zlepené prsty

Najväčšou výhodou sekundových lepidiel je ich rýchlosť. Je neuveriteľná, nanesiete, pritlačíte a je to prilepené. A práve to môže byť pre mnohých z nás aj veľkou nevýhodou. Než stihnete pritlačiť, lepidlo ľahko stečie, vy ho neobratne chcete zotrieť a už sú prsty prilepené. Čo s tým? Môžete vziať mydlo a drhnúť a drhnúť, ale väčšinou to nepomáha. Niektoré značky majú na takéto prípady doslova poslednú záchranu odstraňovač lepidla.

Napr. Loctite Odstraňovač lepidla je veľmi účinný, stačí zopár kvapiek, nechať chvíľku pôsobiť a koža na prstoch zostane celá. To je ale iba hasenie požiaru. Ako tomu predísť? Máte niekoľko možností. Prvou z nich je zvoliť si lepidlo s gélovou konzistenciou, napríklad Loctite Super Attak Power Flex Gel, ktorý nesteká a nekvapká, a preto sa ním lepí ľahšie. Alebo si vyberte lepidlo, ktoré zaschne až po minúte, ako je Loctite 60 sekúnd.

Lepidlá Loctite si môžete zakúpiť tu.

oprava korčúľ pomocou lepidla
Zdroj: Henkel
lepenie sekundovým lepidlom
Zdroj: Henkel
lepenie sekundovým lepidlom
Zdroj: Henkel
lepenie sekundovým lepidlom
Zdroj: Henkel

2. Krivo nalepené

Vzhľadom na to, že sekundové lepidlá fungujú tak rýchlo, ľahko sa stane, že zlepíte vec krivo. Problém je v tom, že to takmer nie je možné vrátiť späť. Aj tu môžete použiť odstraňovač lepidla alebo si vybrať Loctite 60 sekúnd. Ako názov napovedá, toto lepidlo vám dáva celú minútu na prípadnú korekciu.

Chcete si pozrieť naše video?

Nedrží

Keď lepený spoj nedrží, môže to mať niekoľko príčin. Zanedbali ste prípravu na špinavej, zaprášenej, alebo dokonca mastnej ploche lepidlo nemôže držať, a teda nedokáže ani vec zlepiť. Alebo ste vybrali zlý druh lepidla. Vyberte si také, ktoré je vhodné pre materiál a vec, ktorú lepíte. Keď si neviete rady, zvoľte univerzálnu verziu, napríklad Loctite Super Attak Universal, ktorý je vhodný takmer na všetky materiály.

3. Kvapky

Ak sa vám stáva, že vám po zlepení zostávajú v okolí kvapky, pokúste sa ich hneď na začiatku odlúpnuť skôr, než lepidlo úplne stuhne a s kvapkami už nebude možné nič urobiť. Tento problém nastáva najčastejšie v prípade, ak lepíte niečo v zvislej polohe a naniesli ste väčšie množstvo lepidla, než bolo treba. Takýmto problémom je však možné sa vyhnúť. Vyberte si gélovú verziu sekundového lepidla, ktoré nesteká, napríklad Loctite Super Attak Power Flex Gel. Druhou možnosťou je vybrať si také lepidlo, ktoré umožňuje veľmi presné nanášanie, ako napríklad Loctite Perfect Pen či Loctite Super Attak Precision.

Odlepí sa vo vode

Keď lepíte veci, ktoré potom používate v kontakte s vodou, je nutné vybrať si lepidlo, ktoré to vydrží. Stačí zlepiť uško hrnčeka, dať ho do umývačky a zase je na dva kusy. To isté platí aj pre opravy topánok. Chodíte v nich nielen v suchu, ale aj za mokra. Navyše topánky sú veľmi namáhané a spoj musí zostať elastický. Loctite Power Flex Gel obsahuje gumu, preto je veľmi elastický a navyše vodoodolný.

Chcete vedieť viac? www.loctite-superattak.sk

Zdroj: PR HENKEL SLOVENSKO, spol. s r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje