uprava stien
Galéria (6)

Úprava stien

Predsadené steny a obklady stien sú konštrukcie, ktorými môžeme esteticky vylepšiť existujúce povrchy stien a priečok, ale aj zlepšiť ich akustické vlastnosti.

Galéria

Pred obkladaním stien sadrokartónovými doskami penetrujeme podklad. Lepidlo môžeme nanášať na dosky alebo na nosnú stenu.

Obklady stien vždy priamo súvisia s podkladnou vertikálnou konštrukciou. Montujú sa na podkonštrukciu alebo lepia pomocou lepiaceho tmelu. Pri montovaných predsadených stenách rozlišujeme spriahnuté (sú pevne spojené s pôvodnou nosnou konštrukciou, napríklad murovanou stenou, cez konštrukciu z CD-profilov) a voľne stojace steny (ich nosná konštrukcia je z CW-profilov) nezávislé na pôvodnej nosnej stene. Do konštrukcie presadenej steny možno ukladať tepelnú izoláciu, ktorá zlepší tepelnoizolačné vlastnosti celej steny. Vytvorený priestor medzi sadrokartónovým opláštením a pôvodnou stenou využijeme napríklad na vedenie inštalácií.

Montáž lepených konštrukcií

Podľa použitého druhu opláštenia si môžeme vybrať tzv. suchú omietku (opláštenie sadrokartónovými doskami) alebo obklad stien (opláštenie tepelnoizolačnými doskami).

Na úspešné lepenie sadrokartónových dosiek musí podklad spĺňať základné predpoklady: únosnosť, stabilitu, súdržnosť povrchu, zamedzenie vnikania vlhkosti, obmedzenú prašnosť a nasiakavosť. Ak sú všetky podmienky pre montáž lepených konštrukcií splnené, nasleduje miešanie lepiacej malty, najlepšie pomocou nízkootáčkovej vŕtačky s miešacou metlou. Dĺžka spracovateľnosti takto pripravenej malty je minimálne 45 minút od rozmiešania s vodou. Maltu nanášame na rub dosiek opláštenia vo forme terčov usporiadaných do troch zvislých stĺpcov (pri dlhších okrajoch a v pozdĺžnej osi dosky). Vzdialenosť terčov je 30 – 35 cm a ich hrúbka 10 – 40 cm. Alternatívne môžeme nanášať lepiacu maltu na podklad, tento postup je vhodný najmä pri lepení na starú omietku. Pri väčších nerovnostiach polohu dosiek vymeriame na podkladovej stene a vyznačíme zvislé pruhy na lepenie. V miestach priehlbín vo vyznačených pruhoch podklad vyrovnáme pomocou vopred nalepených menších kusov sadrokartónu (teda veľké dutiny nemusíme vyplniť maltou).

Konečné vyrovnanie dosiek urobíme pomocou vyrovnávacích lát a poklepávaním gumovým kladivom. Čas tvrdnutia vždy závisí od teploty a vlhkosti, odporúčaná technologická prestávka na vyzretie lepiaceho tmelu je okolo 12 – 24 hodín. Dilatáciu zhotovíme v miestach dilatácie pôvodnej podkladovej konštrukcie.

Na opláštenie používame dosky, ktorých dĺžka je asi o 15 až 20 mm kratšia, ako svetlá výška miestnosti. Po vyschnutí lepiaceho tmelu v škárach je preto nutné vykonať aj zatmelenie vetracích medzier pri podlahe a strope. Medzery sú potrebné na stvrdnutie a vyschnutie lepiacej malty. Mali by siahať niekoľko milimetrov nad predpokladanú výšku podlahy.

Montáž skrutkovaných konštrukcií
Po kontrole rovnosti podkladovej konštrukcie pristúpime k montáži profilov podkonštrukcie, ktorá má niekoľko alternatív:

– obklad stien priamo skrutkovaný na podkonštrukciu; (rošt z vodorovne orientovaných drevených lát prichytený na povrch podkladovej steny natĺkacími rozperkami; postup je vhodný pri rovnom podklade, treba požívať vysušené drevo, hrozí jeho krútenie; vhodnejšie je využívať kovovú podkonštrukciu).

– predsadená stena s podkonštrukciou na strmeňoch; (najpoužívanejší systém – podkonštrukcia z profilov UD a CD je spojená s podkladovou konštrukciou pomocou nastaviteľných strmeňov či priamych závesov; ich maximálny rozpon je 1 250 mm; najväčšia hĺbka steny je 200 mm).

– presadená stena voľne stojaca; (podkonštrukcia z profilov UW a CW je rovnaká ako podkonštrukcia priečky; následne je opláštená zo strany miestnosti sadrokartónovými doskami hrúbky 15 mm a výšky maximálne 3 m).

Na dosiahnutie tepelnoizolačného alebo akustického účinku konštrukcie v priebehu montáže, resp. po zmontovaní podkonštrukcie vkladáme minerálnu izoláciu predpísanej hrúbky. Ak minerálnu izoláciu použijeme na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností už existujúcej konštrukcie, odporúča sa na zmontovanú a zateplenú podkonštrukciu aplikovať parozábranu.

Tmelenie
Po dokončení opláštenia celý proces ukončíme tmelením, čo výrazne ovplyvní stavebnofyzikálne a estetické vlastnosti výsledku. Na vystuženie tmelených škár používame sklovláknitú alebo samolepiacu pásku. Samolepiacu výstužnú pásku nelepíme na suchú dosku a pretmelíme. Sklovláknitú výstužnú pásku vložíme do tenkej vrstvy čerstvo naneseného tmelu a prejdeme hladidlom. Po zaschnutí prvej vrstvy tmelu škáry prestierkujeme tmelom, hranou hladidla roztiahneme do šírky a uhladíme do stratena. Na konečnú úpravu môžeme použiť škárovací práškový ako aj pastový tmel. Po zaschnutí tmelu povrch prebrúsime tak, aby sme neporušili výstužnú pásku ani povrch dosiek.

Text: Michal Široký, Rigips
Foto: Rigips
Zdroj: časopis Urob si sám

  1. Pavol says:

    Dobry den ..rekonstruujem saty rodinny dom . Omietky su v vcelku v dobrom stave iba nepatrne trhlinky. Problem je ze su dost krive tak ma napadlo ci by sa to dalo vyrovnat sadrokartonovymi stenami montovanymi na konstrukciu z cd a ud profilov. Myslim tym vsetky steny v dome.Ak ano je potrebne stare omietky odstranit? alebo mozem konstrukciu uchytit priamo cez staru omitku az na murivo? Tiez ma zaujima ci je dobre davat izolaciu pripadne parozabranu ..ak ano tak kde by mala byt ?. Dom budem zateplovat z vonku takze zvnutra mi to pride zbytocne. Moj plan bol napenetrovat stare omietky a na to konstrukciu a sadrokarton..Je to takto vhodne? Dakujem

    S pozdravom Pavol

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.