steny v kupelni
Galéria (8)

Steny v kúpeľni

Chcete, aby vaša kúpeľňa nebola len účelným a fádnym priestorom, ale aj príťažlivým miestom s vlastnou atmosférou? Venujte pozornosť stenám.

Galéria

Samozrejme, pri zariaďovaní kúpeľne si výber sanitárnych predmetov a kúpeľňového nábytku vyžaduje veľkú pozornosť. No nemali by ste zabúdať ani na povrchy stien, ktoré sú nemenej dôležité pre príjemný pocit z pobytu v tejto miestnosti. Podstatné je vytvorenie súladu výberom materiálu, vhodných vzorov, farebných odtieňov a povrchov. Súčasné trendy využívajú kombináciu klasických prírodných materiálov s umelými. Priestor tak robia netradičným – najmä efektívnym využitím ponúkaných látok.

Kúpeľňa je mimoriadne zaťažená pôsobením vlhkosti, preto treba dobre zvážiť a vhodne vybrať materiály, ktoré na steny použijeme. Vzhľadom na vysokú vlhkosť a tvorbu kondenzátu musia byť povrchové plochy ľahko čistiteľné. Taktiež treba dbať na zvukovú izoláciu a zabrániť tak prenikaniu hluku s väčšou intenzitou ako 35 dB do ďalších obytných miestností. Správne zvolenie farby podčiarkne želaný efekt – do veľkej kúpeľne môžete vybrať intenzívnejšie farby, do malej svetlejšie. Biela farba je farbou absolútnej čistoty a poriadku a pri farebnom usporiadaní hrá v priestore hlavnú úlohu, pretože oddeľuje ostatné farebné skupiny od seba neutrálnou plochou, ktorú zároveň oživuje, zosvetľuje a člení.

Keramické obklady a mozaiky
Na keramické obklady v kúpeľni sme si už zvykli. Nestali sa len krátkou módnou záležitosťou a vďaka ich pretrvávaniu sa ponuka na trhu neustále rozširuje. Vyrábajú sa v lesklých aj matných variantoch, s drsnejšou glazúrou, s imitáciou kresby prírodného kameňa aj s netradičným reliéfom. Výborne sa kombinujú, pričom využívajú horizontálne alebo vertikálne členenie lištelami nielen s motívmi v duchu minimalizmu, ale aj s prírodnými či rustikálnymi motívmi. Vďaka kombinácii viacerých modulárnych rozmerov možno dosiahnuť zaujímavé vizuálne priestorové efekty a individuálne vyjadriť priestor podľa požiadaviek osobnosti.

Mozaika dnes plní nielen dekoratívne úlohy, ale čoraz častejšie sa používa na ochranu stien pred pôsobením nepriaznivých vplyvov. Mozaiky však nemusia byť len keramické, ale aj sklenené, mramorové, z antikora, plastu či iných netradičných materiálov. Veľkou prednosťou mozaiky je jej aplikácia aj na tvarovo komplikované priestory a rozličné zaoblené objekty. Efektný vzhľad dodá akémukoľvek priestoru tak vo väčších plochách, ako aj na iných obkladových materiáloch vo forme dekoračného doplnku. Výhodou sklenenej mozaiky je prepúšťanie svetla, nadľahčenie priestoru a vytvorenie neopakovateľnej farebnej nálady. Keramická mozaika navodzuje domovskú atmosféru. Rôzne geometrické tvary antikorovej mozaiky zase pôsobia čisto a moderne.

Sklenené a zrkadlové obklady

Variantné použitie skla v čírej, zrkadliacej či farbenej forme je nápadité a veľmi pôsobivé. Ekologické zrkadlá bez medi a olova, odolné proti korózii, možno bežne používať vo vlhkých priestoroch, ako je napríklad správne vetraná kúpeľňa. S čírym alebo farebným vzhľadom sa dajú esteticky včleniť do akéhokoľvek priestoru. Oproti tradičným zrkadlám sa vyznačujú až trikrát dlhšou životnosťou a zvýšenou odolnosťou proti hrubým čistiacim prostriedkom, čo je oceniteľné najmä v kúpeľni. Sú ideálne na optické zväčšenie malých miestností.

Lakované sklá, lesklé aj matné, sa vyrábajú v širokej farebnej škále. Odolávajú poškriabaniu a vlhkosti. Sklo je na jednej svojej strane pokryté vysoko kvalitným lakom, ktorý vytvára nepriehľadný vzhľad s pôsobivým efektom. Pri smaltovaných sklách je navyše na vnútornú stranu pomocou tepelného postupu nanesený smalt. Tiež sa vyrábajú v rozličných farbách.

Prírodný kameň
Ide o materiál, ktorý podčiarkuje luxus a zvýrazňuje estetickú úroveň priestorov. Medzi najbežnejšie používané druhy kameňa patrí vysoko ušľachtilý mramor a tvrdá žula. Na obkladanie sa používa aj pieskovec, travertín, vápenec, bridlica, syenit a rozličné druhy lomového kameňa. Kameň má veľkú hmotnosť, preto sa na obklady používajú tenké dosky v rôznych hrúbkach v závislosti od druhu. Pri žulách a mramoroch sa dajú robiť tenkostenné obklady s hrúbkou asi jeden centimeter, štandardne sa však robia obklady dva až tri centimetre hrubé. Tenkostenné kamenné obklady majú obmedzené formáty, najčastejšie ich zakúpite v rozmeroch 30 × 30 cm, pri žule aj 40 × 40 cm. Hrubšie obklady môžete získať tiež vo väčších formátoch presne podľa vašich požiadaviek. Okrem tradičných žulových a mramorových obkladov sa na náš trh dovážajú ďalšie druhy kameňa v rozmanitých farebných odtieňoch. Štiepu sa na základe prirodzenej doskovej odlučnosti, aby vytvárali charakteristický drsný povrch. Kamene sa dovážajú ako dosky v hrúbkach od 12 do 50 mm s pravidelnými alebo polygonálnymi (nepravouhlými) tvarmi.

Pri prírodných kameňoch treba počítať s nasiakavosťou. Keď zvlhnú, stmavnú, a keď sa voda odparí, kameň znova nadobudne svoju podobu. Existujú vodoodpudivé prípravky na kameň, ktoré čiastočne zabránia nasiakaniu. Umývaním sa však časom zotrú, takže náter treba opakovať.

Drevo
V interiéri a dokonca aj v kúpeľni pretrváva obľuba dreva – v poslednom čase tropického, ktoré okrem vynikajúcich úžitkových vlastností ponúka aj jedinečný vzhľad. Ťažké tropické drevo je o 50 % tvrdšie ako náš dub. Úspešne sa už roky používa v situáciách, ktoré vyžadujú vysokú odolnosť.

Odborníci ponúkajú kvalitné úpravy, ktoré odolávajú vode a ktoré tropické drevo dokonale pripravia do vlhkého prostredia. Dyhy sa ošetrujú špeciálnymi lakmi, taktiež odolnými proti vode. Pridajú mu navyše na tvrdosti, preto sa do kúpeľní toto drevo hodí viac ako masív z tuzemských drevín. Je to síce drahšia, ale zato istejšia cesta k radosti z drevených obkladov. Najpoužívanejšie exotické dreviny sú tík, céder, ipe, iroko, wenge alebo makassar. Pre odvážnych sú v ponuke aj dyhované panely určené na vane. Ak to má byť naozaj štýlové, vyberte si také isté drevo, z akého je nábytok. Ak takýmto obkladom chcete poctiť pohľadovú stenu, tak naozaj iba jednu – a nielen z dôvodu šetrenia. Priveľa dreva môže opticky zaťažiť priestor kúpeľne.

Ďalším riešením, ako dostať drevo do kúpeľne, je použitie drevenej dyhy, ktorá má schopnosť vyvolať dojem, že ide o poctivý prírodný materiál. Lepenie a vystriedanie textúr z nej robia moderný materiál, ktorý je rozmerovo stály a ktorý, ak je jeho povrch ošetrený špeciálnym lakom, dobre poslúži aj vo vlhkom prostredí.

V kúpeľniach s malým vetraním je najlepšie drevený obklad ukladať na rovný podklad, ktorý navyše vyzbrojíme dreveným roštom. Ten zabezpečí pri používaní dostatočný prístup vzduchu. Ak budete obklad lepiť na čistý, suchý a rovný podklad zbavený mastnoty, v predajniach nájdete polyvinylacetátové disperzné lepidlá alebo lepidlo odolné proti vode na báze polyvinylakrylátovej emulzie. Toto dokonca neobsahuje nijaké riedidlá a trvalo odoláva vlhkosti.

Fólie
Steny kúpeľne sa dajú polepiť aj vhodnou fóliou, napríklad samolepiacou. Tú možno lepiť na steny, dlaždice, nábytok či vane – teda takmer na každý pevný povrch. Fólie ponúkajú širokú škálu rozličných vzorov. Nájdete medzi nimi kvalitné imitácie prírodných materiálov (rozmanité druhy dreva, kameňa, textílií), vzory s detskými, kuchynskými a kúpeľňovými motívmi, ale aj kompletnú škálu jednofarebných fólií. Dodávajú sa v rolkách a hodia sa na renovácie a úpravu pevných a hladkých povrchov. Široká škála verných imitácií rôznorodých druhov driev pomôže zladiť staršie nábytky s novými zostavami. Transparentné bordúry sú výborné na úpravu dverí, okien, sprchovacích kútov, sklenených výplní skrinkových dverí a pod., pretože prepúšťajú svetlo. Vďaka ultratenkému vyhotoveniu splynú po nalepení na sklo s podkladom. Vzhľad takto upraveného povrchu je na nerozoznanie od exkluzívneho skla, ktoré sa spracovalo matovacím výbrusom. Výhodou samolepiacich bordúr je aj finančná nenáročnosť a jednoduchá manipulácia – keď zatúžite po zmene, jednoducho fóliu prelepíte.

Plastové obklady
Plastové obklady sa stali obľúbeným dekoračným materiálom. Sú ľahké, nepretvarujú sa a odolávajú vplyvom prostredia, vlhkosti a chemických prostriedkov. Patria medzi nehorľavé látky. Nahradzujú iné materiály aj vďaka pružnosti, ľahkému čisteniu a odolnosti proti hnilobe. Zdravotne a hygienicky neškodný plastový profil sa používa pre jeho jednoduchú údržbu – obklad stačí umyť alebo utrieť.

Samotný profil má viac predností. Vďaka dutinkovej stavbe má dobré tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti. Používa sa samostatne alebo v kombinácii s inými materiálmi pri dodržiavaní montážneho návodu. Z dostupnej farebnej škály sa dá vytvoriť zaujímavé prostredie kúpeľne napríklad pridaním bodového osvetlenia.

Betónové obkladové dlaždice

Betónové obklady sú svojím charakteristickým, veľmi prirodzeným povrchom a sfarbením prakticky nerozoznateľné od prírodného kameňa. Aj na vytvorenie dojmu starého vidieckeho tehlového muriva môžeme použiť betónový obklad. Dlaždice sa vyrábajú zo zmesi kvalitných kremičitých pieskov, bieleho alebo sivého cementu najvyššej triedy či betónu, ktorý sa po celom priereze farbí špeciálnymi pigmentmi. Vďaka hrúbke len 1,5 až 2,5 cm sa dajú použiť univerzálne. Výhodnými vlastnosťami sú stála farebnosť, veľká pevnosť, odolnosť proti oteru, nenasiakavosť, paropriepustnosť a nízka hmotnosť. Napriek dlhej životnosti za výhodnú cenu sa v interiéroch vyskytujú len zriedka.

Netradičné veľkoformátové obklady
Ak sa rozhodnete vytvoriť v kúpeľni kompaktný priestor s minimálnym členením, je dobré sa poobzerať po veľkoformátových doskách z aglomerovaného dreva.

Hladká doska s povrchom v širokej farebnej škále na báze vytvrdzovanej živice je rovnomerne zosilnená drevitými vláknami, ktoré sa lisujú pod veľkým tlakom a za vysokej teploty. Obkladová doska je extrémne odolná proti poškrabaniu, vlhkosti a aj pôsobeniu niektorých netoxických chemikálií. Ideálna je do prostredia s vysokými hygienickými požiadavkami.

Ing. arch. Erika Vodičková, PhD.
Foto: Armaturex, Antonio Luppi, Ceramica Bardelli, Duravit, Hansa, Hansgrohe, Ideal Standard, Laufen, Rako, Seramics & Kale
Zdroj: Všetko o kúpeľni, JAGA GROUP 2008

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje