Kúpeľňa pre každého
Kúpeľňa tretieho tisícročia sa stala vizitkou estetického cítenia a vkusu jej majiteľov. Či už pristupujeme k riešeniu nových, alebo k rekonštrukcii starších hygienických priestorov, zvažujeme (okrem ceny) postupne niekoľko podstatných požiadaviek.
Galéria
Dispozičné riešenieKúpeľňa ako najdôležitejší hygienický priestor bytu prešla za posledné desaťročia z hľadiska architektonického i utilitárneho nemalými zmenami. V minulosti sa spolu so záchodom nachádzala prevažne na rozhraní spoločenských a súkromných priestorov (ak sa architektom podarilo byt rozdeliť aspoň čiastočne na súkromnú a spoločenskú časť). Obidva priestory boli niekedy až neuveriteľne poddimenzované na to, čo všetko museli poskytnúť napríklad štvorčlennej rodine.
Kúpeľňa a WC, ak sú v byte iba ako 2 v 1, by sa skutočne mali nachádzať medzi spoločenskou a súkromnou časťou, ale tak, aby sa ich použitie nestalo nevhodnou spoločenskou udalosťou… Ideálnym riešením, ktoré sa v novostavbách bytových domov objavuje čoraz častejšie, je rozdelenie hygieny na súkromnú – kúpeľňa spolu s WC v odpočinkových priestoroch bytu, a pohotovostnú – WC minimálne s malým umývadlom v spoločenských priestoroch bytu neďaleko obývacej izby a kuchyne. V rodinnom dome sú samozrejmosťou najmenej dve kúpeľne. Komfortným riešením je kúpeľňa pri každej spálni.
Súkromná kúpeľňa
Klasická minimálna požiadavka na zariadenie je vaňa, malý „rebríkový“ radiátor a jedno umývadlo s dostatočne veľkým zrkadlom. Často, ak sa dá, sa do súkromnej kúpeľne umiestňuje druhé umývadlo, WC a sprchovací box (v dnešnej uponáhľanej dobe sa skôr sprchujeme). Niekomu vyhovuje mať práčku ako súčasť zariadenia modernej kuchynskej linky, niekedy to je nevyhnutnosť, aj keď nám to práve nie je príliš sympatické. Výrobcovia pračiek už našťastie rátajú aj s nedostatkom miesta a vyrábajú inteligentné pračky nielen z hľadiska programov na pranie, ale aj z hľadiska rozmerov, ktoré umožňujú skryť niekedy veľmi dizajnovo príťažlivé objekty do priestoru, kam by ste pred desiatimi rokmi nevtesnali ani odpadkový kôš. A ak je pračka krásna, netreba ju ani schovávať.
Pohotovostná kúpeľňa
Miestnosť, kde sa nachádza konzolové WC so zabudovanou nádržou (iba teoreticky zaberá menej miesta, ale lepšie sa umýva) a malé umývadlo s batériou, ktorej súčasťou je bidetová sprcha. Ak je k dispozícii viac miesta, vhodnejšie je k záchodu umiestniť bidet, prípadne aj pisoár a menšie umývadlo so zrkadlom. Ak má pohotovostná kúpeľňa väčšie rozmery, môže okrem WC a umývadielka obsahovať aj bidet, sprchovací box pre hostí, výlevku na upratovanie, vaničku pre psa, práčku, kôš na špinavú bielizeň a kotol. Stavebnými úpravami starších hygienických priestorov v jestvujúcich bytoch vznikajú práve takéto „hybridné“ kúpeľne, keďže vďaka ich umiestnenie je limitované lokalizáciou stúpačiek vodovodu a kanalizácie a inými obmedzeniami, ktorým sa nedá vyhnúť. Spojením priestoru bývalej mini kúpeľne s priestorom bývalého mini WC vzniká kúpeľňa, kde sa dá otočiť okolo vlastnej osi a nespôsobiť si tým vážne zranenie. Ideálne riešenie to nie je, ale zabezpečuje dostatočný komfort – nevyhnutná je však istá miera rodinnej tolerancie. Vtipným interiérovým návrhom možno takúto kúpeľňu spraviť dokonca veľmi zaujímavou a inšpiratívnou.
Dlažby a obklady
Napriek možnostiam, ktoré poskytujú stále nové a kvalitnejšie povrchové úpravy, ostávajú práve keramické dlažby a obklady tým najčastejším materiálom, ktorý sa v kúpeľniach používa. Výrobcov je dostatok, kvalita, dizajn a cena sú natoľko rozmanité, že každý si vyberie to, čo mu vyhovuje. Alebo naopak? Príliš široký výber nám spôsobí rozpaky, navyše trendové riešenia sa nemenia raz za desať rokov, ale desaťkrát do roka…
Praktické rady pri rekonštrukcii
- Ak máme malý byt, skúsme si napriek úžasným možnostiam vybrať jeden typ dlažby do všetkých priestorov – bude sa nám jednoduchšie rátať rezerva a dlažba nebude vyzerať ako vzorkovnica materiálov. Uprednostnime kvalitu, ktorá vyhovuje najnamáhanejšiemu priestoru, napríklad vstupnej hale, teda dlažbu dostatočne tvrdú a čo najmenej nasiakavú, ktorú oceníme aj v kuchyni a kúpeľni.
- Ak si nie sme celkom istí rovnobežnosťou a pravouhlosťou stien, ukladajme dlažbu radšej diagonálne, nie rovnobežne s krivými stenami. Potom bude jednoduchšie osadzovať aj obklad, pretože nebudeme musieť (aj tak nemusíme, ale vyzerá to profesionálnejšie) dodržiavať tzv. priebežnú škáru a zhodný rozmer dlažby s obkladom.
- Rozmery dlažby a obkladu by sme mali prispôsobiť obkladaným priestorom. To už tiež nie je stopercentná pravda – bezškárová dlažba a obklady a drobný formát mozaiky mierne pozmenili estetické postuláty. Záleží však na návrhu konkrétneho priestoru.
- Nedajme sa presvedčiť o tom, že kúpeľňa je krásna, iba ak je obložená až po strop (ale aj to môže byť aj pravda). Dnes pokojne môžeme obložiť iba to najnevyhnutnejšie, zvyšok možno riešiť alternatívnymi materiálmi – omietkami, benátskymi stierkami, drevom, zrkadlami atď.
- Obklad obdĺžnikového tvaru sa dá ukladať nielen na výšku, ale aj na šírku. Listely a bordúry nemusia byť iba vodorovné, ale aj zvislé – a vlastne nemusia byť vôbec.
- Netreba sa báť farebnosti – ale menej je niekedy viac. Tu sa pravidlá nemenia, tmavé farby priestor zmenšujú, svetlé ho opticky zväčšujú. Veľmi záleží na osvetlení – prirodzenom i umelom. Napriek neustálej požiadavke teplých tónov farieb dlažby a obkladov sa čoraz viac presadzuje chladná elegancia, reprezentovaná sivou farbou vo všetkých odtieňoch. Vytvára neutrálne pozadie na dotvorenie interiéru výraznými farebnými doplnkami.
- Rohy a kúty obkladov sa štandardne osadzovali oblými plastovými lištami. Sú aj iné možnosti – napríklad hranaté rohové lišty, keramické i kovové alebo zrezanie dostatočne kvalitného obkladu v uhle 45 stupňov Spýtajme sa sami seba, ako sa to asi riešilo, keď neboli plasty…
- Drobnejšie formáty mozaiky sú vhodné na dynamické tvary – obklady sprchovacích vaničiek, oblúkových čiel rohových vaní a podobne. Nemusíme rezať veľký obklad na pásiky (ale môžeme), pokojne sa dá skombinovať obklad s mozaikou, a dokonca odlišne farebná mozaika použiť namiesto „opozeraných“ ozdobných bordúr.
- Ak nám záleží na tom, ako bude vaša kúpeľňa vyzerať o desať rokov, a nemienime vymieňať obklady a dlažby po každom zakúpení nového interiérového časopisu, buďme radšej vo výbere umiernení a zvoľme nadčasové riešenie – nie príliš trendy (ešte aj toto slovo už prestáva byť trendové)!
Zdravotnotechnické zariaďovacie predmety
Pod týmto názvom sa ukrýva najbežnejšia sanitárna keramika – umývadlá, vane, záchody, sprchovacie boxy, bidety či pisoáre. Naďalej sa vyrába klasika v rozličnej kvalite, pre náročnejších však existujú aj luxusnejšie prvky, do ktorých treba investovať nielen viac peňazí, ale často si musíme najprv prečítať aj návod na použitie.
Umývadlá
- Samostatné – pripevníme ich na stenu skrutkami, napojíme na vodu, odpad a môžeme sa umývať. Líšia sa tvarom, rozmermi, farbou i materiálom. Môžu mať viditeľný sifón estetického charakteru, polnohu alebo celý krycí stĺp. Môžu mať vopred pripravený otvor na stojankovú batériu alebo na dve batérie (dvojumývadlo), prípadne veľkú odkladaciu plochu. Pri výbere je dôležitý rozmer umývadla a nosnosť steny.
- Na zabudovanie do dosky – potrebujú drevenú, murovanú, alebo z iného materiálu vyrobenú nosnú horizontálnu plochu s otvorom. Výhodou oproti samostatnému umývadlu je odkladacia plocha, obmedzená iba priestorovými danosťami kúpeľne. Veľmi moderné sú umývadlá, ktoré vyzerajú, že sú na doske iba jednoducho položené. Majú rozličné, zväčša základné geometrické tvary. Niektoré však nemajú prepadový otvor… Predávajú sa buď samostatne, alebo s originálnym nábytkom. Niektoré sú od známych dizajnérov.
- Zabudované a polozabudované do nábytku – musíme ich kúpiť s originálnou skrinkou, ktorej je umývadlo neoddeliteľnou súčasťou. Alebo nemusíme. Potom môžeme dať vyrobiť atypickú skrinku podľa našich predstáv, vkusu a potrieb. Sú vhodné vtedy, ak potrebujeme viac odkladacích priestorov, ako môžeme dosiahnuť stavebnými úpravami.
Vane
V súčasnosti je v ponuke neuveriteľné množstvo veľkostí, tvarov, rozmerov, materiálov. A trikov vymyslených na to, aby sa vaňa mohla umiestniť aj tam, kde to nepôjde. A stále sa vymýšľajú nové triky. Zaujímavá je napríklad vaňa s vodotesnými dverami pre tých, ktorým robí problém vojsť do vane bežným spôsobom. Alebo vaňa kombinovaná so sprchovacím kútom. Stále žiadanejšie sú samostatne stojace vane na nožičkách alebo na vlastnej interiérovej konštrukcii. Samostatnou kapitolou sú hydromasážne vane. V podstate väčšina kvalitných (alebo drahých) vaní sa vyrába aj v modifikácii s dýzami, ktorých počet a umiestnenie si zákazník môžeme zvoliť sám. Nezabudnime, že treba rátať s prívodom elektrickej energie a priestorom na technológiu!
Klozety
Po slovensky záchody. Čoraz častejšie sa používajú konzolové so zabudovanou nádržou, lepšie sa udržujú čisté, navyše sa dajú osadiť do požadovanej výšky sedenia (vyššie sedadlo ocenia nielen starší ľudia a osoby so telesným postihnutím). Kombi WC so splachovacou nádržou v zadnej časti misy pôsobí robustne. Ani tu vývoj nezaspal. Technické riešenia niekedy prekvapia – po napojení na elektriku dostaneme bidet so záchodom v jednej mise. Príjemná je aj doska, ktorá „netrieska“, ale mäkko sama dosadne.
Sprchovacie boxy
Skladajú sa z dvoch základných častí – vaničky a zásteny. Odlišujú sa tvarom, veľkosťou, materiálom a cenou. So zabudovanými sklenenými odkladacími policami, sklápacími sedadlami, zabudovanou hydromasážou, so saunou, svetlom, hudbou… Elegantným riešením, náročnejším na stavebnú prípravu, je murovaný sprchovací box s murovanou vaničkou (dlažba v rovnakej úrovni s celou kúpeľňou spádovaná do nízko položeného ústia odpadu a obklad samozrejme s viacvrstvovou náterovou izoláciou).
Bidety
Veľmi praktický prvok, ale náročný na priestor. V súčasnosti sa skôr nahradzuje bidetovou batériou na malom umývadle pri záchode – jednoduché a praktické riešenie s viacerými možnosťami využitia. Zaberá podstatne menej miesta a dá sa bez veľkých problémov vyriešiť aj v minimálnom priestore.
Kúpeľňový nábytok
Nábytok do kúpeľne sa vyrába prevažne z materiálov a s povrchovými úpravami, ktoré sú vhodné do mierne vlhkého prostredia. Skrinky so zapusteným a polozapusteným umývadlom, zrkadlové závesné skrinky a zrkadlové skrinky s osvetlením sú doplnené ďalšími nábytkovými výrobkami – výklopnými a zásuvkovými skrinkami na bielizeň, otočnými skrinkami kombinovanými so zrkadlom a odkladacími poličkami…
Drevo
Skrinky so zabudovaným a polozabudovaným umývadlom v drevenom vyhotovení sa vyrábajú buď z masívu, alebo z kombinácie masívu a dyhovaných povrchov latovky a drevotriesky. Povrch živého dreva sa upravuje morením a lakovaním tak, aby vynikla prírodná štruktúra dreva a farebne ostala čo najdlhšie bez zmien. Kvalitou je do prostredia kúpeľní najvhodnejšie exotické tíkové drevo, ktoré sa používa aj na interiér exkluzívnych morských jácht – tomu, samozrejme, zodpovedá aj jeho cena.
Laminovaná drevotrieska
Výhodou nábytku z laminovanej drevotriesky je vzhľadová rôznorodosť vďaka širokej palete farieb – rovnaké typy nábytku v rozličnej povrchovej úprave nevyzerajú rovnako, môžeme si zvoliť charakter kúpeľne (romantická, elegantná…) a zdôrazniť ho práve nábytkom, ktorý ladí s povrchovými úpravami stien a s výberom obkladového materiálu.
Kov a sklo
Moderný „studený“ vzhľad kúpeľne sa dá dosiahnuť použitím nábytku a zariaďovacích predmetov s kovovými a sklenenými prvkami. Často sa používa najmä do pohotovostných kúpeľní, ktoré môžeme riešiť ta trocha na efekt. pôsobí Vďaka transparentným materiálom a subtílnym nosným kovovým konštrukciám kúpeľňa otvorene a vzdušne.
Atypický nábytok
Keďže kúpeľne sa stávajú nielen nevyhnutným hygienickým priestorom, ale sú aj súčasťou odpočinkového a relaxačného zázemia bytu, často si vyžadujú nie celkom bežné zariadenie. V tomto prípade individuálne navrhnúť možno nielen atypický nábytok na mieru priestoru, ale aj nábytok, ktorý by sme v hygienickom priestore neočakávali. Ak je kúpeľňa priradená napríklad k saune, ďalšími nábytkovými prvkami sú odpočinkové sofa a lavice…
Vodovodné batérie
Na tečúcu vodu sme si zvykli ako na samozrejmosť. Stačí však, ak nám praskne hlavný prívod studenej vody pred domom – a katastrofa je na svete.
Kvalita za rozumnú cenu
Lacné výrobky zväčša nevydržia dlho a po určitom čase (ktorý sa zhoduje so záručnou lehotou, t. j. dnes po dvoch rokoch) začnú batérie robiť neplechu. To však neznamená, že na batériách by sme mali preinvestovať majetok – stačí, ak sa vopred informujeme, ktorí výrobcovia štandardne stavili na kvalitu. Cena však môže byť zavádzajúca (alebo skôr zvádzajúca), výrobky s novým dizajnom sú za vyššie ceny, pričom ich kvalita je porovnateľná s technickou úrovňou produktov s nie práve najnovším dizajnom. A ak netrváme na imidžovej novinke, môžeme slušne ušetriť.
Umývadlové, sprchovacie a vaňové systémy
Ako o všetkých interiérových prvkoch, aj o batériách platí – v jednom priestore jeden dizajn. Z hľadiska funkcie, spôsobu ovládania a povrchovej úpravy sa na začiatku tretieho tisícročia už nič mimoriadne prevratného nevymyslí – zatiaľ. Novinkou však je najmä spôsob vytekania vody z batérie, ktorý sa navracia späť k prírode a akoby imitoval živú vodu v jej prapôvodnej podobe. Dnes tak môžeme mať doma malú napodobneninu vodopádu, zurčiacej bystrinky alebo drobných kvapiek hmly dažďového pralesa.
Doplnky
Osobitý charakter kúpeľňovému priestoru, rovnako ako každému priestoru v byte, dodávajú doplnky, ktoré dotvárajú celkovú atmosféru. Preto je základným atribútom jednoduchosť, aby sme výtvarný akcent mohli do miestnosti vniesť štýlom sebe vlastným a prispôsobiť si tak interiér na svoj obraz.
Osvetlenie
Svetelná pohoda je niečo, čo si všimneme vtedy, keď to nemáme… To znamená, že svetlo prirodzené i umelé aj v hygienických priestoroch je veľmi dôležitý faktor a jeho nedostatok nám znepríjemní pohodu v kúpeľni. Najčastejším doplnkom sú svietidlá.Osvetlenie na efekt – podsvietenie nábytkových prvkov, spŕch a vaní, neviditeľné svietidlá ukryté v hrane sadrokartónových podhľadov – môže slúžiť nielen ako dekoratívne, ale pri dostatočnej intenzite aj ako základné orientačné svetlo v kúpeľni.
Vykurovanie
Okrem bežného radiátora sa už takmer pravidlom stáva „rebrík“, ktorý sa dá vďaka napojeniu na elektroinštalácie samostatne pustiť aj v chladnejšom lete a slúži najmä na sušenie vlhkých uterákov a osušiek. V ponuke sú rozličné dizajny, tvary, veľkosti a neobmedzené farebné vyhotovenia. Rovnako sa zvýšil záujem aj o dodatočné elektrické (termostaticky ovládané) podlahové a stenové (neviditeľné) vykurovanie.
Farebnosť
Pri voľbe farieb do hygienických priestorov si môžeme vybrať z dvoch princípov riešenia. Prvým je neutrálne pozadie podláh a stien s kontrastnou farebnou škálou vymeniteľných doplnkov. Druhým princípom je voľba farebnosti už pri výbere dlažieb a obkladov – vtedy sa môžeme rozhodnúť pre výraznejšie pastelové odtiene, ale musíme rátať s farebnosťou doplnkov skôr tón v tóne, ako hľadať nejaké dodatočné kontrasty.
Čiernobiela klasika
Moderné minimalisticky poňaté interiéry často používajú biele a čierne dlažby, obklady a iné povrchy či prvky zariadenia. Chladný dojem sa dá zmäkčiť použitím farebných prvkov, doplňujúcich základný neutrálny podklad. Čisté ohraničené línie sú neomylne príjemné – a oživiť ich farebnými doplnkami môžeme kedykoľvek. V takomto modernom interiéri môžeme použiť excentrické doplnky, exotické dreviny na kúpeľňový nábytok i veľmi extravagantné kombinácie farieb bez toho, že by to vyznelo ako gýč.
Praktická a krásna kúpeľňa spĺňa požiadavky na vopred stanovené účely, je dostatočne priestranná, moderne zariadená, farebnosť, rozmery a materiály sú vhodne zvolené. Estetika kráča svorne s funkčnosťou už stáročia a inak to nebude ani v budúcnosti.
Text: Ing. arch. Dagmar Števčeková
Foto: archív vydavateľstva, autorka, Laufen, Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips, Sika, Stanislav Botur
Komentáre