priecky v byte
Galéria (3)

Priečky v byte

Hlavnou funkciou priečok je optické, akustické či tepelnoizolačné oddelenie priestoru. Ďalšími požiadavkami sú nepriehľadnosť alebo, naopak, priehľadnosť, ale aj bezpečnosť, hygienická funkcia, protipožiarna či architektonická funkcia. Predstava o budúcom umiestnení a funkcii priečok by mala byť jasná ešte pred začatím stavby alebo rekonštrukcie.

Galéria

Vplyv na kvalitu bývania
Vnútorné steny môžu mať vďaka svojim fyzikálnym vlastnostiam významný vplyv na mikroklímu vnútri domu či bytu, čím ovplyvňujú aj kvalitu bývania. Najťažšie riešenie pri navrhovaní priečky je zabrániť prenikaniu hluku bez toho, aby sa nadmerne zvyšovali ekonomické náklady a zaťaženie ostatných konštrukcií hmotnosťou priečky. Schopnosť steny zabraňovať šíreniu hluku vzduchom z jednej miestnosti do druhej nazývame vzduchovou nepriezvučnosťou. Závisí od toho, či je priečka jednoduchá alebo dvojitá, ako aj od jej plošnej hmotnosti. Čím je väčšia, tým lepšie zvukovo izoluje. Dobrú dvojitú priečku vytvoríme z mäkkej priečky (drevovláknité či drevotrieskové dosky) v kombinácii s tvrdou priečkou (tehla, betón, pórobetón), medzi ktorými je medzera. Ak chceme od seba tepelne izolovať napríklad teplú kuchyňu a studenú komoru, použijeme tepelnoizolačné materiály.

Atraktívne sú steny, ktoré označujeme ako pohyblivé. Zaraďujeme sem všetky skladacie, harmonikové a posuvne steny. Za krátky čas nimi rozdelíme priestor na menší alebo ho zväčšíme a dosiahneme nečakaný dojem veľkého priestoru (steny medzi kuchyňou a jedálňou, obývacou izbou a pracovňou a pod.).
Životnosť priečky je úmerná životnosti ostatných konštrukcií budovy. Keďže priečky nie sú vystavené rôznym vplyvom, ktoré by spôsobovali starnutie, únavu alebo štrukturálnu zmenu materiálu, možno túto podmienku ľahko splniť. Napriek tomu sa môže priečka poškodiť, ak ju položíme na hotovú podlahu s mäkkou nášľapnou vrstvou, alebo na mäkký podklad. Pri nadmernom stlačení týchto vrstiev sa objavia trhliny medzi stropom a priečkou.

Zhotovenie priečky
Priečky sú samonosné a prenášajú iba svoju vlastnú hmotnosť. Podľa technológie zhotovenia ich rozdeľujeme na murované, monolitické a montované. Každú priečku kotvíme len do zvislých nosných konštrukcií. Do podlahy ani do stropu priečku nekotvíme – prenášal by sa ňou krokový hluk. Čím je v priečke viac vzduchových medzier, dutín a pórov, tým viac zvuku pohltí.

Text: Ing. Želmíra Kováčiková
Foto: Wienerberger, archív vydavateľstva

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.