byt v style feng suej
Galéria (15)

Byt v štýle feng šuej

Prestavba bytu i domu, renovácie, premiestňovanie nábytku, maľovanie stien, rozvrhnutie dispozície pôdorysu, ale aj vnášanie nových i starých vecí do nášho domova znamenajú podľa učenia feng šuej zmeny prúdenia energie a nové rozvibrovania priestoru.

Galéria

Ľudia sa oddávna intuitívne pridržiavali istých zvyklostí, niekedy povier, len aby sa v konečnom dôsledku ich domov neodcudzil prírodným silám, aby ostal v súlade so svojím prostredím, ochotný prijať ľudí, ktorí si ho vytvorili. Dlho utajované učenie, voľakedy určené len pre čínskych cisárov, už niekoľko desaťročí nie je úplnou neznámou ani na Slovensku. Niečo tušíme, niečo vieme, ale poradcov, ktorí pomôžu ozdraviť a zharmonizovať bývanie podľa princípov feng šuej vyhľadajú len niektorí z nás. Svet je v neustálom pohybe, víria v ňom energie, vzniká nepretržitý chaos. Nezastavia sa ani pred dverami ľudských príbytkov. Vstupujú do nich spolu s obyvateľmi a ich životným štýlom.

A tak podvedome, niekedy aj vedome, hľadáme spôsob ako pozitívne usmerniť ich tok a ako vniesť poriadok a súlad do svojho súkromia. Chceme, aby vyžarovalo žičlivú atmosféru, aby nám doprialo pocit bezpečia. Iveta sa pre dávny prístup k zobytneniu priestoru rozhodla už počas zariaďovania prostredia, v ktorom našla spoločný domov so svojím dospievajúcim synom. Pomohla jej vlastná intuícia, organizačný talent, vzťah k prírodným materiálom a vôľa vytvoriť pekné a osobité bývanie aj bez veľkej sumy peňazí. Zosúladila svoj štýl s radami Silvie Gerecovej z centra Ba gua feng shui. Našli spolu cestu ako pomocou farieb, použitých materiálov, symbolov harmonizácie energií, ale aj využitím miestností, prispôsobiť nový byt prirodzeným potrebám a povahe jeho obyvateľov.

Energia, živly a súlad

Iveta si našla na naše fotenie čas až na tretí pokus. Energická, atraktívna, elegantná. Počas prípravy kávy vo vianočnej atmosfére bytu priznáva, že sa spoľahla najmä na svoj vkus. Nechala sa však viesť aj princípmi starého učenia, ktoré pripisuje rovnako domom ako aj miestnostiam, nábytku, farbám, svetovým stranám a samozrejme aj všetkým bytostiam vlastnosti a energiu prírodných živlov (voda, drevo, oheň, zem a kov). Veci môžeme rozmiestňovať mimovoľne v byte, ktorý sa nám akosi prihodil, alebo sa podujmeme na uvedomelé zásahy v dôsledne vybranom mieste trvalého pobytu.

Tak či onak, z pohľadu feng šuej, či sa nám byt stane, alebo sa preň rozhodneme, ovplyvňuje nás pôsobenie živlov a spôsob, akým budú produkovať energiu v našom priestore. K výhodám Ivetinho bytu patrí umiestnenie obytného bloku v scenérii mestskej zelene. Zástavba sa síce ešte zahusťuje, ale štvrť sa už po najväčšom stavebnom boome upokojila. Silvia navyše zistila, že dom svojím západným priečelím prijíma aktívnu energiu. Byt má z pohľadu feng šuej priaznivý pôdorys. Dispozíciu ohraničuje obdĺžnik len z malej časti vykrojený inštalačnou šachtou. Na západnej strane ustúpil objem bytu malému balkónu. Ten síce ostal jeho súčasťou, ale vonkajšie prostredie tu pôsobí nestálymi energiami. Interiérom sa prospešná energia musí pohybovať pomaly a pokojne prúdiť vo vlnitých a špirálovitých líniách. Jej plynutiu pomáha rozmiestnenie nábytku s voľným priestorom v srdci miestností. Tok energií však neprimerane zrýchľuje umiestnenie dverí priamo oproti oknám. V takomto nepriaznivom postavení sa ocitla posteľ v Ivetinej spálni. Energiu v miestnosti teraz krotí zatiahnutý záves a na okne umiestnená mandala, ktorú do bytu navrhla Silvia.

Harmónia domova a životného štýlu

Iveta je natoľko výrazná osobnosť, že byt si bez obáv zariaďovala sama podľa toho, ako cítila farby a prírodné materiály. Má rada svetlo a prežiarené miestnosti. To bol aj dôvod prečo väčšine priestoru, do ktorého umiestnila etno alebo starožitný drevený nábytok, dodáva pozitívny náboj odlesk saténových textílii, kryštály visiace z lámp a lustrov, trblietky na doplnkoch: „Byt môže mať hocijako zaujímavý nábytok, dokonalú architektúru priestoru, ale ak mu chýbajú zaujímavé štýlové doplnky pôsobí ako žena bez šperkov. Naho a bez výrazu,“ vyznáva sa zo svojho názoru Iveta. Zemité odtiene, ktoré sú v jej byte v prevahe, symbolizujú stabilitu. Farby dreva a kovu sú vo vzájomnej rovnováhe. Červená farba a oheň reprezentujú slávu a uznanie. Energia vody, ktorá vplýva na úspech v kariére, sa objavuje v odtieňoch modrej. Oba živly sú mocné, a tak miera ich farebného zastúpenia ustúpila prírodným farbám a materiálom použitým najmä v spoločenskej časti domácnosti. Iveta však neodolala svojej obľúbenej tyrkysovej. Nádejala sa, že vyznie viac do zeleného odtieňa. Dnes zvažuje, či náter oproti vstupu do bytu a v kuchyni predsa len nezmení na jednoznačnejšiu zelenú, ktorú jej odporúčala Silvia.

„K svetovým stranám prislúchajú energie. Napríklad na severe je uložená energia vody, ktorá vplýva na úspech v práci. Severné smerovanie vchodu je však pre Ivetu nepriaznivé, i keď samotný vchod do bytu sa nachádza v priaznivom sektore. Iveta sa bude cítiť najlepšie v severovýchodnej časti bytu, kde dominuje prvok zeme,“ vysvetlila Silvia. Patrí sem síce podľa skúseností feng šuej škála béžových, žltých a hnedých odtieňov, ale Iveta je tiež živel, a tak si vybrala druhú možnosť, ktorú pripustila feng šuej analýza. Vstupná chodba teraz žiari tyrkysovou a nábytok v tmavohnedých odtieňoch uzemňuje farebnosť stien. Silvia sem navrhla oválny koberček, prípadne s okrajom v tvare vlny a v modrom odtieni, uložený na dlažbe alebo plávajúcej podlahe v žlto hnedých farbách. „Páči sa mi starosvetský, teplo zariadený štýl domova. Necítim sa dobre v moderných holých priestoroch. Ostré hrany ma znepokojujú. Zariaďovala som sa za skromnú sumu kombinovaním rôznych štýlov. Niečo zo zariadenia je darované, niečo zdedené, ale väčšia časť pochádza z nábytkového second handu. Nakupovať v takýchto predajniach mi nerobí problém. Ak nájdem zaujímavý kus, ktorý zodpovedá mojej predstave a pri dotyku cítim z neho dobrú energiu, pokojne si ho prinesiem domov. Vyberala som obozretne, niečo som hľadala, iné si našlo mňa. V spálni som sa vzdala pôvodnej peknej, ale priveľkej postele z kaučukového dreva. Miestnosť je obrátená na západ s dominanciou kovového prvku, a tak som ju zariadila štýlovou kovovou posteľou a steny dostali náter v kombinácii levanduľovej a studenej  ružovej,“ spomína Iveta na chvíle pri zariaďovaní.

Niekoľko rád z kuchne feng šuej:

Harmonizácia domova metódami feng šuej má pôvod v učení o piatich energiách. Energie sa zobrazujú v živloch, ktoré navzájom na seba rôzne pôsobia. Drevo, oheň, zem, kov, voda – na základe poznania živlov a ich cyklov funguje feng šuej a aj čínska medicína.

● Izbám určeným na relax prospievajú tlmené odtiene, svieže a sýte patria do miestností určených na aktívnu prácu či spoločenské rozptýlenie.

● Farba podlahy má byť tmavšia ako odtiene použité na stenách.

● Ostré rohy nasmerované do miest, kde sa vo svojom súkromí najviac zdržiavame, tvoria protiklad súladu. Najnepriaznivejšie sú ak ich hrot smeruje priamo na vstupné dvere, sediaceho človeka alebo lôžko. 

● Vchodovými dverami si prinášame energiu zvonku, a tak je dôležité nielen ich umiestnenie v priaznivom smere živiteľa rodiny, ale aj možnosť otvárania minimálne do 90º uhla.

● Podlahovú krytinu v úzkej chodbe ukladajte priečne tak, aby zbytočne neurýchľovala tok energií.

● Obývacia izba by mala byť umiestnená čo najbližšie k vchodovým dverám.

● Čím je pôdorys domu, bytu pravidelnejší, tým menej bude potrebné dodatočné ošetrenie podľa feg šuej.

● Do spálne v nijakom prípade neumiestňujte zrkadlá. Narušia pokojný spánok a vytvárajú napätie v partnerských vzťahoch. Ak sa zrkadla v spálni neviete vzdať, zaveste ho tak, aby sa v ňom neodrážali telá spiacich.

● V kuchyni zabráňte, aby proti sebe bojovali oheň a voda: sporák alebo varnú dosku umiestnite na vzdialenosť aspoň 60 cm a dbajte, aby sa dvere chladničky neotvárali oproti dverám rúry.

Text: Marína Ungerová
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Môj dom

  1. Kjefegf says:

    Kto ešte verí na tieto bludy….

  2. Milca berešová says:

    preco mam pocit že stale mi niečo vadi v dome ? mam dve deti a byvam rodnom dome dom je po sarich rodicou mojho muža . je tu velka izba 5X5 , v ktorej sa citim zvlastne. neviem najist sposob umiestiena nabitku tak aby to nevizeralo neupratane . a ked mam vela veci sa mi to zda preplnene .. citala som ze sa mam zbavit veci prebitocnich , ale pokusim sa to aj o oblecenie , znama nam darovala nejake čačky mačky ako to hovoria … pacia s a mi ale nemam rada stale uterat prah po nich . kuchyna je 4X5a je miestnost vseobecna , televizor zo spalne som dala het kvoli detiom , ale mame tu krb s ktorim vytame drevom ale stale mi tu niečo rusi …mozno to mam zle premiestne … ale niekdy sa inac neda -… no ale pokusit sa možem … chodba je dost mala .. mam tam hladničku kvoli krbu čo mam v kuchyne … kupelka je 3X3 mam tam velku skrinu a furt sa tam usalaši nejaky bordel topanky … uteraky … možno som prisla o fantazie … ale mrzi ma to ze nemam viac izieb. ak viete mi v tomto poradit tak ma to potesi ked nie nejak si pospajam informacie .. milicab@azet.sk poslite mi aj tam odpoved ak je to mozne

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.