image 47913 25 v1
Galéria (6)

3 rady, ako sa pripraviť na maľovanie interiéru

Základom každého dokonalého interiéru je kvalitné vymaľovanie stien a stropu. Na tom sa zhodnú všetci bytoví vizážisti. Líšia sa ale v názore, či je lepšie vymaľovať izbu neutrálnou bielou a interiér farebne doladiť textilom a bytovými doplnkami, alebo sa pustiť do odvážnejších farebných tónov. Či tak alebo onak, základom pre obe riešenia je kvalitná príprava na maľovanie.

Galéria

Maľovanie interiéru
Maľovanie interiéru
Maľovanie interiéru
Maľovanie interiéru
Maľovanie interiéru

Predstavte si farby

Prípravy je vhodné začať pri počítači a pomocou príslušnej aplikácie si namodelovať, aká farba vašej izbe pristane. Ak zvolíte klasiku, teda bielu farbu na stenu, budete si môcť vybrať nielen odtieň (napr. štandard, snehobiela alebo polar), ale aj stupeň lesku. Biele farby majú odlišné krycie schopnosti.

K tónovaniu v centre miešania farieb sú vhodné biele farby okrem vápenného náteru.

Nakúpte potrebné vybavenie

Reálna cesta k vymaľovaniu vášho príbytku začína nákupom všetkého, čo budete potrebovať. V prvom rade je dôležité vypočítať, koľko kilogramov farby bude treba na dokončenie diela. Dostatok náterovej hmoty, teda farby, ktorú budete aplikovať na očistené steny je síce najdôležitejší, ale rovnako nevyhnutná je aj séria ďalších pomocníkov, bez ktorých vymaľovať nepôjde.

Existujú kompletné maľovacie sety, ktoré obsahujú všetko potrebné, teda valčeky so stieracou mriežkou, vaničkou na farbu a rôzne široké štetce. Maliarske náradie voľte podľa rozmerov interiéru, ale aj podľa veľkosti zákutia a plôch, ktoré budete musieť natrieť menším štetcom (napríklad okolo rámov okien, krbu či radiátorov). Existuje aj maliarsky štetec zárohák, ktorým vymaľujete nielen za radiátormi, ale naozaj aj „za rohom“, teda na najhoršie dostupnom no stále viditeľnom mieste.

Valčeky vyberajte nielen podľa šírky záberu, ale aj podľa dĺžky rukoväte. Ideálny je valček s teleskopickou tyčou a výmennými valcami. Ak máte vysoké stropy, alebo sa chystáte na vymaľovanie okolo schodiska, nezabudnite na zodpovedajúce plechové schodíky. Aj obojstranné schodíky, „štafle“ sa už vyrábajú z odľahčených kovových materiálov.

Nezabudnite tiež na zakrývacie fólie, plachty a rúna, ktorými ochránite nábytok i podlahu. Kúpte si aj lepiace a krepové pásky, maliarske i maskovacie, ktorými upevníte nielen zakrývacie fólie, ale hlavne nimi oblepíte rámy okien, zásuvky, vypínače, radiátory, zárubne aj začisťovacie lišty podlahy.

Pripravte si podklad

Než nanesiete prvé metre náteru je potrebné zistiť, v akom stave a kvalite je podklad – teda múry a strop. Mal by byť suchý, bez prachu a uvoľnených častíc. Odborníci radia, že kvalitu podkladu ľahko otestujete tak, že namočíte valček a prejdete ním niekoľkokrát po stene. Ak sa vám pôvodný náter nalepí na valček, musí sa škriabať. Ako na to? Múry navlhčíte mokrou maliarskou štetkou alebo špongiou a potom všetky vrstvy oškrabete maliarskou škrabkou.

Hrubo očistený, prípadne oškrabaný podklad je potrebné znovu dôkladne prezrieť a zamerať sa na praskliny a vypuklé miesta. Môže ísť o prvý signál lúpajúcej sa omietky. Takéto miesta je nutné opraviť pomocou rôznych druhov šťúk alebo tmelov.

Príprava podkladu končí penetráciou. Penetračný náter sa používa predovšetkým na spevnenie rôznorodých podkladov a zjednotenie nasiakavosti. Zároveň zvyšuje priľnavosť náterov, takže nová farba bude lepšie kryť. Voľba druhu penetrácie závisí od podkladu, ktorý čaká na náter. Trh ponúka penetráciu univerzálnu, hĺbkovú a fungicídnu.

S univerzálnou – akrylovou vystačíme u väčšiny podkladov, hĺbková preniká do vnútra povrchu a využíva sa predovšetkým u problematických podkladov. Fungicídnu penetráciu aplikujeme na steny, kde sa vyskytuje pleseň.

Ak máte bezchybný podklad stien a zakryté všetko, čo nechcete neskôr zložito očisťovať od zaschnutej farby, môžete ponoriť štetku do vedra s farbou.

ZDROJ PR článok spoločnosti HORNBACH 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.