chaluparske ploty a plotiky
Galéria (5)

Chalupárske ploty a plôtiky

Ploty vytvárajú pocit intimity, dokážu tlmiť hluk a silný vietor, no môžu byť aj zaujímavou kulisou na výsadby. Ich prvoradou úlohou je však ohraničovať pozemok a chrániť ho, napríklad pred potulujúcimi sa zvieratami. Pri chalupách by ploty nemali pôsobiť ako bariéry, dokonca by ani nemali zakrývať pohľad na samotnú stavbu. Práve naopak – mali by ju príjemne dopĺňať.

Galéria

Smutným faktom je, že na estetickú hodnotu plotov pri chalupách sa často zabúda, preto sa netreba čudovať, že niektoré riešenia pôsobia doslova odstrašujúco.

V súčasnosti sa pri výbere plotov kladie veľký význam najmä na funkčnosť, inými slovami na ich schopnosť zabezpečiť pozemok pred neželanými návštevníkmi. Preto si mnohí majitelia chát a chalúp volia vysoké ploty, hoci reprezentatívnejším riešením je nižší plot. Kompromisom je polovysoký plot s výškou od 150 do 180 cm. Dvojmetrové oplotenie už pôsobí ťažko, najmä ak vezmeme do úvahy fakt, že pozemky okolo chát a chalúp zvyčajne nemajú veľkú rozlohu. Svoju úlohu pri výbere plotov zohráva aj farebnosť – svetlé ploty pôsobia elegantne, rozjasňujú priestor, naopak, tmavšie odtiene zase prehlbujú priestor a navodzujú silnejší pocit bezpečia a súkromia.
–>
Aby zapadol do okolia a k domu
K chalupám sa najviac hodia drevené ploty (z odolnejšieho tvrdšieho dreva). Môžu byť latkové, mriežkové, z guľatiny či z kmeňov náletových drevín (hore zašpicatené – trend, ktorý sa vracia aj do vidieckych záhrad), ďalej môžu byť s rovnou alebo oblúkovitou hornou hranou. Drevené ploty si môžete vybudovať svojpomocne alebo si zakúpiť v hobby marketoch hotové dielce a poskladať ich (na výber sú rôzne tvary, vzory aj výšky).

Pri drevených plotoch treba brať do úvahy fakt, že si vyžadujú ďalšiu údržbu (nátery). V miestach, kde drevo prichádza do styku s pôdou, musí byť impregnované. Prípadne môžete drevené nosné stĺpiky ukotviť do lôžka vyplneného štrkom. Aj v takomto prípade však treba počítať s tým, že časom môže dôjsť k zahnívaniu, vtedy je nevyhnutné plot alebo poškodené časti vymeniť.

Veľmi pekné a momentálne opäť trendové sú ploty z neošetrených drevených latiek, ktoré časom získajú patinu. Pri takýchto plotoch sa pekne vynímajú ruže a ďalšie typicky vidiecke rastliny.

Efektné sú ploty zhotovené z vŕbových prútov či iných konárov. Aj tieto si môžete zhotoviť svojpomocne. Zvyčajne slúžia ako kulisa kvetinových záhonov a vodných plôch. Na vidieku sú obľúbené aj bambusové rohože, počítajte však s ich obmedzenou životnosťou. Trendové je natieranie drevených plotov výraznejšími farbami, napríklad modrou či zelenou.

S nádychom tajomna
Pôsobivé sú aj kovové ploty. Tie boli kedysi súčasťou najmä domov bohatých sedliakov. Ak túžite po zaujímavom kovovom plote, rátajte s návštevou u kováča a, samozrejme, aj s vyššou investíciou.
Kovové ploty, ktoré vďaka poveternostným vplyvom získali patinu, prípadne ich pokryla hrdza, majú na vidieku svoje čaro – pôsobia romanticky a tajomne. Pôsobivý efekt docielite, ak k nim vysadíte popínavú rastlinu, napríklad plamienok alebo jednoročný hrachor.

Bez rastlín sa nezaobíde ani v súčasnosti obľúbený variant – plot z drôteného pletiva. Bez zelene totiž pôsobí fádne a nezaujímavo.

Záhradu pri chalupe môže ohraničovať aj tehlový múr, nemal by však byť príliš mohutný. Betónové ťažké dielce vyniknú skôr v mestách a pri modernejších domoch.

Netreba zabúdať ani na rastliny. K plotom vyberajte vzpriamene rastúce trvalky, letničky alebo bylinky (divozel, slnečnica, stračia nôžka, ruže, topolovka, helenium a ďalšie), prípadne popínavé rastliny.

Text a foto: Daniel Košťál
Zdroj: Všetko o chatách a záhradách

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.