záhradný kozub
Galéria (16)

15 najkrajších záhradných krbov

Vybrali sme pre vás tipy na pekné a zaujímavé krby, ktoré stoja fungujú na rôznych miestach sveta.

Galéria

záhradný kozub
záhradný kozub
záhradný kozub
záhradný kozub
záhradný kozub
záhradný kozub
záhradný kozub
záhradný kozub
záhradný kozub z tehly
Foto isifa/Shutterstock |

Tehlový krb pri luxusnom dome

Vybavený je vonkajším a vnútorným ohniskom, takže v zime doň možno prikladať zvnútra domu. Stabilný vonkajší kozub môžeme postaviť na kryté alebo otvorené miesto určené na oddych, do átria alebo ho napojiť na záveternú stenu v blízkosti domu. V záhrade využívame prirodzenú členitosť terénu alebo už postavené múriky terás. V rovinatom teréne volíme miesto ľahko dostupné z domu.

záhradný kozub
Foto isifa/Shutterstock |

Samostatne stojaci krb

Na príjemnej terase v záhrade stojí vysoký krb zo sivých betónových tvárnic s množstvom dreva napíleného na mieru tak, aby sa vošlo do ohniska. Portál kozuba je predĺžený, takže vytvára striešku, ktorá chráni palivo pred dažďom. Treba dať pozor na výšku ohniska. Ak je vyššie, ľahšie sa doň prikladá, ale teplo vyžaruje vyššie a ľuďom pri krbe môže byť chladno na nohy.

prenosný záhradný krb
Foto isifa/Shutterstock |

Prenosný záhradný krb

Slúži ako ohrievač či piecka na drevo. Má výhody, ktoré ocenia najmä ľudia, čo sa nechcú zaťažovať zložitou výstavbou murovaného kozuba, chcú ušetriť prostriedky, no nechcú sa vzdať pôžitku spojeného s posedením pri voľnom ohni a zároveň oceňujú variabilitu umiestnenia. Prenosný kozub nám pomôže predĺžiť pobyt na verande počas chladného večera tým, že ho jednoducho prisunieme bližšie k ochrannej stene a vyhrejeme ním miesto určené na oddych.

krb z bielych lámaných vápencových blokov
Foto isifa/Shutterstock |

Krb z bielych lámaných vápencových blokov

Situovaný na veľkej zadnej terase domu vyzerá pekne v dennom svetle na pozadí dosák z borovicového dreva. Stavba murovaného kozuba je náročná a musia sa pri nej nevyhnutne dodržať niektoré podmienky, aby sa podarila. Preto ju buď zveríme do rúk odborníka, alebo sa na ňu pripravíme štúdiom odbornej literatúry, najlepšie oboje.

záhradný kozub s udiarňou a grilom
FOTO Miro Pochyba |

„Krbopec“ s udiarňou a grilom

Vyznačuje sa malými nárokmi na priestor, zmestí sa na pôdorys 1,2 × 1,2 m, pričom môže slúžiť ako akumulačná pec, udiareň, otvorené ohnisko, na ktorom možno variť v kotle, opekať na ražni, piecť v pekáči, grilovať na rošte, ktorý je unikátny tým, že nedovoľuje odkvapkávanie mastnoty do ohňa. Sila ohrevu sa dá regulovať podľa potreby a okamžite. Pec je v prevádzke už dlhé roky a doteraz výborne slúži.

otvorený kamenný krb s grilom
Foto isifa/Shutterstock |

Otvorený kamenný krb s grilom

Ak by bol prírodný kameň použitý priamo v ohnisku, mohol by popraskať. Preto ho treba vymurovať alebo obložiť. Dno a vnútorné steny ohniska je najlepšie vymurovať šamotovými tehlami (na šamotovú maltu s prídavkom vodného skla), ktoré nepraskajú ani pri vysokom žiare.

moderný krb na terase
Foto isifa/Shutterstock |

Moderný krb na terase

Mať kozub nemusí vždy znamenať prípravu dreva, jeho dovoz, skladovanie, pílenie, štiepanie, prikladanie a nakoniec vynášanie popola. Elegantná krytá zadná terasa s doskovým šikmým stropom nad mäkkou pohovkou z tíkového dreva skrýva v kamennom bloku vstavaný plynový krb, ktorý svoje okolie vyhreje rovnako dobre ako ten na drevo. Ibaže sa pri ňom menej narobíte. Tento „nedostatok“ sa mu však dá ľahko odpustiť.

záhradný kamenný kozub
Foto isifa/Shutterstock |

Krásny krb s organickými tvarmi

Kamenný múr, ktorý obchádza okolo stromu, a pristavený vonkajší krb na nízkej podmurovke pekne ladia s prúteným nábytkom stojacim na rovnej travertínovej dlažbe. Vytvárajú tak veľmi pekne pôsobiaci oddychový kút. Optimálne umiestnenie predpokladá, že smery prevládajúcich vetrov budú využité na odvedenie dymu do voľného priestoru, kozub preto nestaviame na náveternej strane, ale tak, aby bol chránený pred vetrom.

vonkajší terakotový krb
Foto isifa/Shutterstock |

Vonkajší terakotový krb

Je prenosný a poslúži vám dobre už pri výške okolo jedného metra. Tradične sa využíval v Mexiku, ale je obľúbený aj u nás. Je ideálne, ak kozub používate len občas v záhrade či terase, lebo je lacný. Spríjemní a oteplí chladné večery, v teplom lete vďaka ohňu odpudí otravný hmyz.

lacný betónový krb
Foto isifa/Shutterstock |

Lacný betónový krb

Ani jednoduchý, dokonca prefabrikovaný kozub nemusí zle vyzerať, ak sa pohráte s jeho povrchovou úpravou a prispôsobíte okolie. Tento veľký kozub s grilom stojí na nádvorí vidieckeho domu v Andalúzii (Španielsko). Domácim nahrádza kuchyňu počas horúceho leta.

viacúčelový krb z kameňa
Foto isifa/Shutterstock |

Viacúčelový krb z kameňa

Našinec pri stavbe kozuba vždy hľadá viacúčelovosť či univerzálnosť. Chceme udiareň, gril, kozub, skrátka všetko v jednom. Slovania to asi majú v génoch. Táto stará ruská „grilopec“ či staroveký ruský sporák v regionálnom vyhotovení je toho názorným príkladom. Umožňuje grilovanie, varenie, pečenie mäsa, koláčov aj chleba. A ešte sa pri nej zohrejete.

tradičný krb s grilom a udiarňou
Foto isifa/Shutterstock |

Tradičný krb s grilom a udiarňou

Stojí na predĺženej či skôr odbáčajúcej verande vidieckeho rodinného domu a zachováva jeho štýl, hoci je postavený nedávno. Kombinácia hlinenej omietky a keramických pásikov pod drevenou strechou dotvára vidiecky ráz. Hlavnou podmienkou dobrej funkcie kozuba je komín. Musí byť dostatočne vysoký a mať vhodnú svetlosť. Pri záhradných kozuboch sa musíme zvyčajne uspokojiť s výškou 3 až 4 m (vnútorné kozuby majú 8-metrové komíny), preto treba zväčšiť svetlosť komínového prieduchu asi na 30 × 30 cm.

pec na pizzu ako krb
Foto isifa/Shutterstock |

Pec na pizzu ako krb

Ak ste obmedzení veľkosťou pozemku, nemôžete stavať veľký kozub, lebo by nevyzeral dobre a znehodnotil by aj tú malú voľnú plochu, ktorá by vám ešte ostala po výstavbe. Musíte si vybrať. Pri vhodne zvolenej výške a veľkosti prikladacieho otvoru vás pec zahreje. Oči poteší pohľad na blkotajúci ohník.

kamenný krb na dvore
Foto isifa/Shutterstock |

Kamenný krb v kúte nádvoria

Vonkajšia záhradná terasa s hrejúcim krbom je pripravená na romantické večerné posedenie. Narúšať by ho nemalo veterné počasie. Ak kozub umiestnime nesprávne, osoby sediace v jeho blízkosti sú z jednej strany v dosahu príjemne sálajúceho tepla, kým z druhej strany sú vystavené nepríjemne prúdiacemu vzduchu – to je dôsledok vzdušnej situácie vyvolanej tepelným zdrojom. Tento jav sa prejavuje zvlášť za chladnejších dní alebo na jeseň. Ideálne je také umiestnenie, aby žiar z ohniska vyhrieval aj zadnú stenu za kozubom, pri ktorej sú lavice na sedenie.

obojstranný kamenný krb pri altánku
Foto isifa/Shutterstock |

Obojstranný kamenný krb pri altánku

Pri stavbe kozuba sú dôležité niektoré rozmery, aby mal krb správny ťah. Najčastejšie sa buduje kozub s ohniskovým otvorom s výškou 50 cm, so šírkou 60 až 70 cm a s hĺbkou 40 cm. Ohnisko kozuba staviame tak, že jeho bočné steny i hornú časť zadnej steny zošikmíme, aby odrážali teplo von.

Text Ing. Stanislav Botur, Ing. Ľubica Lešinská
Foto Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 9/2019

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje