
S čím kombinovať obľúbené koleusy? Pre krásnu a fungujúcu výsadbu vyberajte tieto rastliny
Koleusy, ktoré môžete poznať pod názvom okrasná žihľava, lákajú jedinečne sfarbenými listami s výrazným krojením. V našich podmienkach sa im najlepšie darí od jari do jesene, kedy dokážu narásť do výrazných objemov. A hoci samotné koleusy sú ozdobné listom, ak si ich obľúbite, nezostanete len pri jednoduchých výsadbách. Pozrite si atraktívne kombinácie, ktoré dodajú záhrade, terase či balkónu extra dávku farieb a rastlinnej „dramatickosti“.
Galéria
Ak chcete vytvoriť v jednom kvetináči fungujúcu výsadbu, vyberajte rastliny s podobnými nárokmi na svetlo, pôdu a vlahu. Ide o základ, vďaka ktorému budú vo vzájomnej blízkosti prosperovať. Ako sú na tom koleusy?
Koleusom vyhovuje pozícia s nepriamym svetlom, kde sa ich listy naplno vyfarbia, udržia si sýtosť, no zároveň ich nespáli priame slnko. Nepohrdnú ani polotieňom. Dariť sa im bude v kvetináči so zmesou rašeliny a záhradného substrátu. Pôda by mala byť dobre priepustná a na dne kvetináča by nemala chýbať drenážna vrstva. Koleusy potrebujú pravidelný prístup k dostatočnej dávke vody. Zle zvládajú opakované preschnutia, no citlivé sú aj na premokrenie, preto by malo byť dávkovanie vody pod kontrolou.
Koleusy s dlho kvitnúcimi letničkami
Koleusy kvitnú, no ich kvety nepatria k nápadným. Minimálne nie do takej miery, aby dokázali odtiahnuť pozornosť od ich farebných a krojených listov. Ak by ste im do kvetináča chceli pridať bohato kvitnúcu spoločnosť, stavte na letničky s drobnejším kvetom, ktoré kvitnú celé leto a pri správnej starostlivosti aj počas jesene, kým teploty neklesnú pod nulu. Takými sú napríklad sanvitália poliehavá so žiarivo žltými kvetmi a dvojzub metlinatý, ktorý vytvára previsy dlhé 50 – 70 cm a očarí záplavou žlto-oranžových až oranžových kvetov.
Neopozeraný kontrast s okrasnými trávami
Páči sa vám, ak sú spoločné výsadby odvážne a okrem farieb hýria i zaujímavými štruktúrami? Priam dokonalú letnú atmosféru vykúzli spojenie koleusov s nízkymi okrasnými trávami. Takou môže byť napríklad peruánska perová tráva, mexická perová tráva alebo zakrpatený perovec psiarkovitý, ktorých kvety sú efektné nielen v kvetináči, ale po vysušení aj v dekoráciách.
Klasika, ktorá rozžiari záhony
Hoci sa koleusy v našich podmienkach pestujú prevažne ako letničky v kvetináčoch, mladé rastliny môžete po odznení jarných mrazov vysadiť tiež priamo do záhonov. Dobrú spoločnosť im budú robiť napríklad heuchery, čím získate získate očarujúci mix farieb. Rýdzo letnou voľbou sú pôvabné cínie a klasické vzpriamené muškáty.
Vyplnenie všetkých úrovní
Hľadáte nápad na efektné lemovanie schodov vedúcich k terase či k vstupným dverám? Koleusy dorastajú do rôznych výšok – v závislosti od kultivaru a priebežného zaštipovania. Najpopulárnejšie sú koleusy vo výške 30 – 50 cm. Niekedy si však zachovajú objemné listové vyplnenie iba v spodnej časti. Čím vyplniť prázdnu spodnú úroveň? Tejto úlohy sa vie zhostiť muehlenbeckia. Ide o efektnú ťahavú trvalku s drobnými zelenými lístkami, ktorá našla uplatnenie aj v letných výsadbách. Do strednej časti pridajte okrasnú trávu a výškovo odstupňovaná výsadba je na svete.
Kto vyhrá cenu za najväčší objem toto leto?
Veľké vonkajšie kvetináče a truhlíky si priam pýtajú rastliny s potenciálom dorásť do väčších objemov. Koleusy sú skvelým adeptom. Určite však nemusíte zostať iba pri nich. Rovnocenným partnerom im môžu byť napríklad šalvie ohnivé, ktoré kvitnú nielen na červeno, dostupné sú už aj semená, ktoré sľubujú kvety bielej, lososovej a levanduľovej farby. Do spodnej časti kvetináča vysaďte petúnie alebo ťahavý plektrant.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre