znizte svoje naklady na vodu zachytavanim dazdovej vody
Galéria (9)

Znížte svoje náklady na vodu zachytávaním dažďovej vody

Priemerná spotreba vody na osobu na Slovensku je približne 130 litrov denne, no asi polovica z toho by sa dala nahradiť dažďovou vodou. Umožňujú to praktické zberné, zásobníkové a rozvádzacie systémy.

Galéria

plávajúcca podlaha, montáž, postup
pestovanie, kry, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup

MONTÁŽ STOJACEHO ZÁSOBNÍKA

Je veľmi jednoduchá. Zásobník položíme na rovný nosný podklad bez hranatých kameňov. Zabezpečí optimálnu stabilitu a predĺži aj životnosť nádrže.
Na dažďový zvod namontujeme predčisťovací filter – utesníme ho prítokom napojeným na stĺpovú nádrž. Časti príslušenstva – výtokový kohútik a priehľadnú hadicu – jednoducho naskrutkujeme do závitových vsuviek na zásobníku.

ZABUDOVANIE ZEMNÉHO ZÁSOBNÍKA

Na dne jamy vyrovnáme vrstvu z okruhliakov hrubú 15 cm, prípadne dno vybetónujeme na vrstve štrku. Pripravíme prítokové a odtokové potrubia. Po položení nádrže do jamy naplníme nádrž do 1/3 vodou. Do jamy pridávame výkopový materiál do výšky hladiny vody. Pokračujeme po vrstvách s hrúbkou 10 cm a do nádrže postupne dolievame vodu, aby boli hladina v nádrži a materiál v jame v rovnakej výške. Až potom pripojíme pripravené potrubia. Nasadíme teleskopickú domovú šachtu a výkop zasypeme. Technické komponenty musí z bezpečnostných dôvodov pripojiť inštalatér, prípadne elektrotechnik.

ROZVOD DAŽĎOVEJ VODY

Dažďová voda v dome a záhrade musí mať vlastný potrubný systém oddelený od systému na pitnú vodu. Potrebný tlak zabezpečí čerpadlo a riadiaca elektronika. Aby sa pri nasávaní nerozvíril kal, na dno zásobníka sa montuje zakrivená rúrka alebo plávajúci nasávací filter.
Ak dlhší čas neprší, uskladnená úžitková voda sa minie. Pri poklese hladiny sa automaticky doplní pitnou vodou.

Kontrolný zoznam

MATERIÁL
•  nádrž na vodu
sud alebo stojaci akumulačný zásobník
•  dosky z betónu alebo okruhliaky
na základy nádrže
•  vodovodné rúry
z plastov alebo ušľachtilej ocele
•  prípojka dažďového zvodu
•  filter dažďového zvodu
•  zemný zásobník
•  ponorné čerpadlo
•  nasávacia hadica
•  tlaková hadica
•  domová vodáreň
•  cement

NÁRADIE

•  minibager
•  rýľ, krompáč, lopata
•  fúrik, ručné náradie

ZACHYTÁVAČ
Zachytávacie zariadenie na dažďovú vodu možno primontovať k dažďovému zvodu.

RÚRKOVÉ FILTRE
Čistia vodu najmä od lístia. Pri zimnej prevádzke zostane prietok voľný aj vtedy, keď sú vonkajšie nádrže vyprázdnené pre mráz.VOĽNE STOjACE

Môžeme ich jednoducho postaviť do pivnice. Celkový objem zásobníka možno zväčšovať pridaním jednotlivých nádrží.ZEMNÝ ZÁSOBNÍK

V kombinácii s čerpadlom alebo ručnou pumpou je vhodný na zavlažovanie záhradných rastlín.VIAC ZVODOV

K zemnému zásobníku môžeme priviesť vodu z viacerých zvodov a čistiť ju naraz v zabudovanom univerzálnom filtri.UPOZORNENIE
Vedenia a miesta odberu dažďovej vody sa musia označiť varovnými štítkami – Nepitná voda.–>

dobré rady

 

ZO STRECHY DO ZÁSOBNÍKA
Strechy a terasy sa zvyčajne odvodňujú priamo do vsakovacích jám alebo kanalizácie. V prípade využitia systému dažďovej vody sa do dažďových zvodov strešných a plošných odvodnení inštalujú zachytávacie zariadenia, ktoré dažďovú vodu odvádzajú napríklad do stĺpových nádrží za domom.

ZÁSOBNÍKY
V súčasnosti sa prednostne používajú ľahké polyetylénové a polypropylénové nádrže. Možno ich inštalovať svojpomocne. Vyznačujú sa vysokou stabilitou, odolnosťou proti korózii a neveľkými nárokmi na údržbu. Voľne stojace zásobníky sú nádrže umiestnené na povrchu, v dome na prízemí alebo v pivnici. Pri mnohých sa dá v prípade potreby vnútorný objem zväčšiť kombináciou viacerých jednotiek. Zemné nádrže (zásobníky) sú zakopané v zemi spravidla v nezamŕzajúcej hĺbke.

V spolupráci s Baumax-om

Text: Stanislav Botur podľa podkladov bauMax
Foto:
Daniel Veselský, thinkstock.com kresba: Baumax 
Zdroj:
časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

 1. Qerulant says:

  Niečo podobné využívam. Na polievanie zeleniny, pretože dážďová voda je na to vhodnejšia.Treba urobiť opatrenia proti riasám, ak je zásobník priesvitný a svieti naň slnko. Možem doporučiť.Ešte by ma zaujímalo: načo hneď na prvom obrázku na nádrži je ventil hore na nádrži a nie dole?

  1. idomat says:

   Verím. Ale tú istú službu urobí aj kohút umiestnený v spodnej častu. Môže byť prepojený na ďalší sud a pri spojeni hadicou dolu to pôsobí ako spojené nádoby.

  2. marcela says:

   ventil hore-to je pre záhorákov

   1. Evzen says:

    Maju niečo aj pre prihorákov??

  3. Julka says:

   prosím, napíšte aké opatrenia robíte proti vzniku rias, ktoré vznikajú v priesvitnej nádobe??? Ďakujem

   1. Qerulant says:

    Ak nechcete chémiu, tak natrieť nádobu tmavou farbou, resp. ju zatieniť. Predávajú sa dokonca aj zariadenia s ultrafialovou lampou pre tento účel, no nemám s nimi skúsenosti. Viac neviem poradiť.

 2. idomat says:

  Na obrázku vzššie je výtokový kohút umiestnený v hornej časti suda.Je to dobrá hlúposť. Takýto ventil sa umiestňuje v dolnej časti, aby sa mohlo využiť čo najviac vody na zalievanie.. Keď je vo vrchnej časti, tak odoberie trochu vody a dosť. Nedomyslené.

  1. Donco says:

   To asi je nato že keď je plný sud tak sa tam dá hadica a môže odtekať niekde do ďalšieho suda alebo len ďalej niekam aby sa voda nevylievala voda a nepodmokal dom. 🙂 Ale tiež som musel dlho rozmýšlať.

 3. keko200 says:

  ja som dal dole hodinky !!! a vypustam ju v kuse !!! lebo potom ide ako čaj teply!!!

 4. chrustik says:

  Ako ušetriť? Stači na mesiac dva dať magnety a je úspora jak vyšitá!

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.