Znížte svoje náklady na vodu zachytávaním dažďovej vody
Priemerná spotreba vody na osobu na Slovensku je približne 130 litrov denne, no asi polovica z toho by sa dala nahradiť dažďovou vodou. Umožňujú to praktické zberné, zásobníkové a rozvádzacie systémy.
Galéria
MONTÁŽ STOJACEHO ZÁSOBNÍKA
Je veľmi jednoduchá. Zásobník položíme na rovný nosný podklad bez hranatých kameňov. Zabezpečí optimálnu stabilitu a predĺži aj životnosť nádrže.
Na dažďový zvod namontujeme predčisťovací filter – utesníme ho prítokom napojeným na stĺpovú nádrž. Časti príslušenstva – výtokový kohútik a priehľadnú hadicu – jednoducho naskrutkujeme do závitových vsuviek na zásobníku.
ZABUDOVANIE ZEMNÉHO ZÁSOBNÍKA
Na dne jamy vyrovnáme vrstvu z okruhliakov hrubú 15 cm, prípadne dno vybetónujeme na vrstve štrku. Pripravíme prítokové a odtokové potrubia. Po položení nádrže do jamy naplníme nádrž do 1/3 vodou. Do jamy pridávame výkopový materiál do výšky hladiny vody. Pokračujeme po vrstvách s hrúbkou 10 cm a do nádrže postupne dolievame vodu, aby boli hladina v nádrži a materiál v jame v rovnakej výške. Až potom pripojíme pripravené potrubia. Nasadíme teleskopickú domovú šachtu a výkop zasypeme. Technické komponenty musí z bezpečnostných dôvodov pripojiť inštalatér, prípadne elektrotechnik.
ROZVOD DAŽĎOVEJ VODY
Dažďová voda v dome a záhrade musí mať vlastný potrubný systém oddelený od systému na pitnú vodu. Potrebný tlak zabezpečí čerpadlo a riadiaca elektronika. Aby sa pri nasávaní nerozvíril kal, na dno zásobníka sa montuje zakrivená rúrka alebo plávajúci nasávací filter.
Ak dlhší čas neprší, uskladnená úžitková voda sa minie. Pri poklese hladiny sa automaticky doplní pitnou vodou.
Kontrolný zoznamMATERIÁL |
ZACHYTÁVAČ
Zachytávacie zariadenie na dažďovú vodu možno primontovať k dažďovému zvodu.
RÚRKOVÉ FILTRE
Čistia vodu najmä od lístia. Pri zimnej prevádzke zostane prietok voľný aj vtedy, keď sú vonkajšie nádrže vyprázdnené pre mráz.
VOĽNE STOjACE
Môžeme ich jednoducho postaviť do pivnice. Celkový objem zásobníka možno zväčšovať pridaním jednotlivých nádrží.
ZEMNÝ ZÁSOBNÍK
V kombinácii s čerpadlom alebo ručnou pumpou je vhodný na zavlažovanie záhradných rastlín.
VIAC ZVODOV
K zemnému zásobníku môžeme priviesť vodu z viacerých zvodov a čistiť ju naraz v zabudovanom univerzálnom filtri.
UPOZORNENIE
Vedenia a miesta odberu dažďovej vody sa musia označiť varovnými štítkami – Nepitná voda.–>
dobré rady
ZO STRECHY DO ZÁSOBNÍKA
Strechy a terasy sa zvyčajne odvodňujú priamo do vsakovacích jám alebo kanalizácie. V prípade využitia systému dažďovej vody sa do dažďových zvodov strešných a plošných odvodnení inštalujú zachytávacie zariadenia, ktoré dažďovú vodu odvádzajú napríklad do stĺpových nádrží za domom.
ZÁSOBNÍKY
V súčasnosti sa prednostne používajú ľahké polyetylénové a polypropylénové nádrže. Možno ich inštalovať svojpomocne. Vyznačujú sa vysokou stabilitou, odolnosťou proti korózii a neveľkými nárokmi na údržbu. Voľne stojace zásobníky sú nádrže umiestnené na povrchu, v dome na prízemí alebo v pivnici. Pri mnohých sa dá v prípade potreby vnútorný objem zväčšiť kombináciou viacerých jednotiek. Zemné nádrže (zásobníky) sú zakopané v zemi spravidla v nezamŕzajúcej hĺbke.
V spolupráci s Baumax-om
Text: Stanislav Botur podľa podkladov bauMax
Foto: Daniel Veselský, thinkstock.com kresba: Baumax
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
Niečo podobné využívam. Na polievanie zeleniny, pretože dážďová voda je na to vhodnejšia.Treba urobiť opatrenia proti riasám, ak je zásobník priesvitný a svieti naň slnko. Možem doporučiť.Ešte by ma zaujímalo: načo hneď na prvom obrázku na nádrži je ventil hore na nádrži a nie dole?
Verím. Ale tú istú službu urobí aj kohút umiestnený v spodnej častu. Môže byť prepojený na ďalší sud a pri spojeni hadicou dolu to pôsobí ako spojené nádoby.
ventil hore-to je pre záhorákov
Maju niečo aj pre prihorákov??
prosím, napíšte aké opatrenia robíte proti vzniku rias, ktoré vznikajú v priesvitnej nádobe??? Ďakujem
Ak nechcete chémiu, tak natrieť nádobu tmavou farbou, resp. ju zatieniť. Predávajú sa dokonca aj zariadenia s ultrafialovou lampou pre tento účel, no nemám s nimi skúsenosti. Viac neviem poradiť.
Na obrázku vzššie je výtokový kohút umiestnený v hornej časti suda.Je to dobrá hlúposť. Takýto ventil sa umiestňuje v dolnej časti, aby sa mohlo využiť čo najviac vody na zalievanie.. Keď je vo vrchnej časti, tak odoberie trochu vody a dosť. Nedomyslené.
To asi je nato že keď je plný sud tak sa tam dá hadica a môže odtekať niekde do ďalšieho suda alebo len ďalej niekam aby sa voda nevylievala voda a nepodmokal dom. 🙂 Ale tiež som musel dlho rozmýšlať.
ja som dal dole hodinky !!! a vypustam ju v kuse !!! lebo potom ide ako čaj teply!!!
Ako ušetriť? Stači na mesiac dva dať magnety a je úspora jak vyšitá!