Rastlinným hitom dneška je Zamiokulkas
Galéria (11)

Rastlinným hitom dneška je Zamiokulkas

K rastlinným hitom posledného obdobia patrí zamiokulkas. Svoju priazeň si rastlina získala pre jednoduché pestovanie a dlhú životnosť.

Galéria

Zamiokulkas
pestovanie, kry, postup
pestovanie, kry, postup
pestovanie, kry, postup
pestovanie, kry, postup
pestovanie, kry, postup
pestovanie, kry, postup
Najkrajšie na elegantne vyzerajúcom zamiokulkase (Zamioculcas zamiifolia) sú lesklé a tmavozelené, nepárne perovité listy. Rastlina rastie pomerne rýchlo a každý rok vytvorí jeden alebo dva páry listov– závisí to však od podmienok, ktoré má. Olistené výhony môžu dosahovať výšku až jeden meter.

Zamiokulkas si nevyžaduje náročnú starostlivosť, preto je vhodný pre pestovateľov-začiatočníkov a aj pre tých, ktorí sa najmä z časových dôvodov nemôžu pravidelne starať o zeleň v byte.

Čo zamiokulkas potrebuje?

►  Najlepšie rastie na svetle (nie na priamom slnku!) alebo v polotieni na západnej strane. Dobre znáša aj tmavšie miesta – zastrčené kúty, rohy a výklenky.
► Vyhovuje mu teplo, v zime znesie aj chladnejšiu miestnosť s teplotou okolo 15 °C.
► Treba ho pravidelne zalievať, ale medzi jednotlivými zálievkami by mal substrát úplne vyschnúť. Na tmavšom mieste potrebuje menej vody. Znesie aj dlhšie obdobie sucha bez ujmy na vzhľade, podmienkou je však vyššia vzdušná vlhkosť.
► Prihnojujeme ho každé tri až štyri týždne hnojivom na izbové rastliny okrasné listom.
► Ak sú listy zaprášené, občas ich osprchujeme vlažnou vodou.
► Pre vitálny rast je vhodný stabilný a väčší črepník s drenážnou vrstvou na dne.
► Presádzame raz za tri roky, vhodné je pridať humózny substrát.

              Postup presádzania

Na dno črepníka (s priemerom väčším asi o tri až päť centimetrov ako bol pôvodný) dáme drenážnu vrstvu. Môžeme použiť napríklad keramzit alebo drobnejší štrk. Na drenážnu vrstvu nasypeme substrát (použili sme substrát na izbové rastliny okrasné listom). Zo starej nádoby opatrne vyberieme rastlinu aj s koreňovým balom. Prezrieme korene – poškodené alebo suché odstránime nožnicami. Takisto odstránime z koreňov aspoň časť starej zeminy.
Na substrát v nádobe položíme rastlinu s koreňovým balom tak, aby jeho vrchná vrstva bola asi dva centimetre pod okrajom nádoby. Zasypeme ďalšou vrstvou substrátu. Substrát okolo rastliny jemne utlačíme. Nesypeme ho úplne povrch – skomplikovalo by nám to zálievku. Na povrch substrátu môžeme (ale nemusíme) nasypať vrstvu keramzitu – pôsobí estetickejšie a zadrží v pôde vlhkosť (treba však kontrolovať, či nedochádza k premokreniu). Presadenú rastlinu zalejeme. Foto: Dano Veselský

TIP
Rastlinu pravidelne rosíme vlažnou vodou z rozprašovača. Očistíme tak listy od prachu a rastlina bude pôsobiť vitálnejšie.


Ak rastlinu priveľa polievame, môžu jej listy získať sklovitý vzhľad a tvoria sa na nich nepekné škvrny. Platí pravidlo, že medzi každou zálievkou musí substrát úplne preschnúť. Pri premokrení môže dôjsť aj k poškodeniu hubovými chorobami. Ak rozsah poškodenia nie je veľký (ako na obrázku), postačí odstrániť celý list.

Text: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, thinkstock.com
Zodpovedná redaktorka: Martina Deríková
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o. 
–>

  1. Vallor says:

    Zamiu pestujeme už veľa rokov, je úžasná!

    1. elimeia says:

      neviete mi potom poradiť? ja som ho dostala od svokry, už je veľký, jej stále vyhynul, tak ho teraz dala mne a všimla som si, že listy akoby plakali, na niektorých sú kvapky rosy….

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje