nove cislo hobby magazinu urob si sam 05 2012 uz v predaji spolu s darcekom
Galéria (4)

Nové číslo hobby magazínu Urob si sám 05/2012 už v predaji spolu s darčekom

Milí čitatelia, mesiac uplynul a opäť sa stretávame na stránkach vášho obľúbeného mesačníka ako dobrí známi. Tých z vás, ktorí ste si toto číslo kúpili len zo zvedavosti, takisto vítam. Na stránkach májového vydania nášho magazínu iste nájdete veľa užitočných nápadov.

Galéria

Pestovanie zeleniny v chladných mesiacoch
O čom sa dočítate? Predovšetkým sme zaradili články súvisiace s nadchádzajúcou letnou sezónou. V súvislosti s blížiacim sa letom vám poradíme, ako odzimovať bazén. V rubrike Ako na to nájdete niekoľko praktických postupov na natieranie kovových povrchov. Využijete ich pri obnove náteru oceľovej brány, plota alebo pozinkovanej strechy. Témou je tentoraz prístavba a nadstavba z pohľadu používaných materiálov. Dopĺňa ju rubrika Materiály – betónové prefabrikáty. Čo nemôžete vybetónovať, to si môžete kúpiť v podobe hotových betónových výrobkov. Je napríklad rozdiel betónovať žumpu niekoľko týždňov alebo ju priviezť a žeriavom položiť do výkopu za niekoľko hodín. Prefabrikát – to je aj veľmi rozšírená betónová dlažba vhodná na úpravu okolia rodinného domu. V rubrike Náradie sú zaujímavé viacúčelové stroje na obrábanie pôdy a záhrady či na starostlivosť o okolie domu po celý rok.
A teraz k záhrade. Hlavnou témou je hnojenie rastlín, ktoré na svoj rast potrebujú veľa užitočných látok. Dozviete sa ako, čo, čím a kedy hnojiť.
K jari patrí slniečko, prechádzky, jarné grilovanie na záhradke, príjemné počasie bez horúčav, všade šťavnatá sýta zeleň, ešte nevypálená letným slnkom. Na rebarbore vidieť ako naberá silu a vodu. Z jej mohutných stoniek možno upiecť výborný koláč či závin. Prečítajte si, ako ju pestovať. Rastlinou mesiaca je zamiokulkas, nenáročná interiérová rastlina vhodná aj pre pestovateľov-začiatočníkov. Ukážeme si jej správne presádzanie.  V Tipoch na máj vám pripomenieme všetky dôležité práce v záhrade.

Milí čitatelia, prajem vám príjemné prežívanie májových dní, pokoj aj v ťažkých situáciách a namiesto jarnej únavy tvorivú jarnú aktivitu.

Stanislav Botur

DARČEK
■ jedno zo starších čísel časopisu Urob si sám

Náhľad

 

Z OBSAHU:
str. 74
Zelené hnojenie
Kŕmime úžitkové rastliny

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: thinkstock.com

V súčasnosti, keď sa šetrí nielen finančnými prostriedkami, ale aj časom a prácou, a na ekológiu sa kladie veľký dôraz, je zelené hnojenie ideálnym spôsobom na efektívne dopestovanie kvalitných a chutných potravín bez chémie. Táto stará prírodná metóda obhospodarovania je pre svoju efektívnosť vhodná pre každého pestovateľa. 

Prečo hnojiť zeleno?
Niektoré rastliny, napríklad bôbovité (vikovité), majú väčšiu schopnosť vyťažiť z pôdy aj pevnejšie viazané živiny. Vika siata alebo lupína úzkolistá (nazývaná i modrá) dokážu aj z chudobnej pieskovej pôdy vyťažiť takmer štvornásobné množstvo fosforu a trojnásobné množstvo draslíka ako ovos. Ak zapracujeme do pestovateľskej vrstvy pôdy organické látky – biomasu týchto rastlín, dokážu úžitkové rastliny ľahšie prijať takto sprístupnené živiny. Obrazne povedané, rastliny zeleného hnojenia pôsobia ako prirodzený kŕmič úžitkových rastlín. Svojou humusotvornou činnosťou výrazne oživujú a zlepšujú pôdnu štruktúru a súčasne vytvárajú optimálnejšie podmienky na úspešné, výnosné a zdravé pestovanie na prírodný spôsob, a to aj bez rizikovej chemickej stimulácie.

Výber rastlín
Pri výbere rastlín vždy berieme do úvahy aj ich požiadavky na kvalitu pôdy a klimatické podmienky. Pripojené tabuľky nás informujú o výťažnosti biomasy, ktorá môže byť ešte väčšia pri opakovanom kosení, a aj o tvorbe dusíkatých látok, ktoré sa prirodzene tvoria zo vzduchu v hľúzkových baktériách rastúcich na koreňoch bôbovitých rastlín, ktoré bohato využívame pri tomto prírodnom hnojení. Ich činnosť však výrazne brzdí kyslá reakcia pôdy, čiže dôležitá je aj predbežná úprava kyslosti pôdy mletým vápencom či dolomitom (prirodzenými horninami).

Ak sme zdedili dlhodobo devastovanú pôdu, môže jej výrazne chýbať fosfor a draslík – to by mohlo negatívne ovplyvniť aj rastliny zeleného hnojenia. V takom prípade je dobré pohnojiť pôdu pred výsevom rastlín zeleného hnojenia prírodnými hnojivami, ako je apatit (je však ťažko rozpustný), rohovina, drevný popol, prinajhoršom len na toto štartovacie použitie poliať pôdu slabým roztokom bezbalastných draselných a fosforečných hnojív.

 
 Foto na titulnej strane: thinkstock.com

 

Viac sa dočítate v časopise Urob si sám máj 2012   –>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.