Pripravte si parenisko už teraz! Aké druhy existujú a čo o nich treba vedieť?

Pripravte si parenisko už teraz! Aké druhy existujú a čo o nich treba vedieť?

Už v tomto období môžeme začať s predpestovaním priesad na jarné sadenie. Potrebujú chránené miesto, dostatok tepla a svetla. Najjednoduchším a najstarším krytým spôsobom na pestovanie priesad je parenisko. Aké druhy parenísk existujú, aké si vybrať a čo treba vedieť o ich umiestnení?

Základ je pevná konštrukcia

Podstatou každého pareniska by mala byť pevná obvodová konštrukcia – z dreva, betónu alebo tehly. Konštrukcia zvyčajne presahuje terén o 25 až 50 centimetrov. Prikryté sú pareniskovými oknami tvorenými z dreveného rámu, v ktorom je sklo, fólia alebo plexisklo. Najčastejším rozmerom pareniska je veľkosť 100 x 150 centimetrov. Takéto parenisko býva predelené priečkou uprostred. Pokiaľ ide o tvar, poznáme dva typy tradičných parenísk: sedlové a pultové – označenie je rovnaké, ako  pri označovaní striech.

Aké druhy parenísk poznáme?

Líšia sa podľa teploty:  teplé, poloteplé a studené. Teplé sú vykurované bioenergiou získavanou z maštaľného hnoja. Najčastejšie sa používa konský, ale môže byť aj hovädzí alebo iný. V prípade potreby ho môžete zmiešať so slabou, suchým lístím ale dreveným odpadom. V každom prípade treba brať do úvahy, že takto teplota vo fóliovníku bude nižšia.

Teplé parenisko by malo mať hĺbku 60 centimetrov, z toho by mal biomateriál predstavovať 40 až 50 centimetrov – tým dosiahnete požadovanú teplotu. Na túto vrstvu uložte 10 až 20 centimetrov  kompostovanej zeminy.

Poloteplé parenisko je principiálne vyhrievané rovnakým spôsobom ako teplé, len vrstva hnoja je tešia, mala by tvoriť 30 až 40 centimetrov.

V prípade studeného pareniska dajte na dno 10 až 20 centimetrov hnoja, lístia alebo slamy. Takéto parenisko je vykurované len slnečnými lúčmi.


Neprehliadnite aj:

Kompletný návod: Vybudujme si záhradný fóliovník svojpomocne


Pareniská je vhodné na noc zakrývať rohožkami z rákosia. Samozrejme, ak máme možnosť, môžeme parenisko vykurovať aj elektrinou alebo potrubím ústredného kúrenia.

Dôležitá je poloha

Umiestnenie pareniska nie je dôležité len vzhľadom na polohu voči slnku, ale aj z iných dôvodov. Nie je vhodné nechávať parenisko na rovnakom mieste viac rokov. Dbajte na to, aby vami vybrané miesto bolo praktické a ľahko dostupné a aby ho netienili iné rastliny alebo stavby. Ideálna orientácia pareniska je taká, aby okná boli sklonené na juh a zo severu ho chránil pred vetrom plot, či kríky.

Sabína Zavarská

Foto: istockphoto.com

Zdroj: Magdaléna Valšíková-Frey, ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE + biologická ochrana

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.