pepino solanum muracato
Galéria (4)

Pepino – Solanum muracato

Pepino je ovocná rastlina, ktorá sa pestuje pre aromatické a šťavnaté plody, chuťove podobné cukrovému melónu. Pre atraktívny vzhľad a rýchly vývin plodov si táto rastlina získava značnú obľubu aj ako okrasná rastlina.

Galéria

Vytvára trváci ker, ktorý narastie až do výšky 80 cm. Listy má jednoduché, kopijovité, často nepravidelne laločnaté, dlhé až 15 cm. Kvety má podobné kvetom zemiaka. Bohato rodí už v prvom roku pestovania i v menších nádobách. Plod je vajcovitého tvaru a dorastá do dĺžky 12 cm. Po dozretí je sýtožltý s priečnymi nepravidelnými fialovými pruhmi. Plody obsahujú asi 7 % cukrov a 30 – 60 mg vitamínu C v 100 g dužiny.

Výsadba a pestovanie
PepinoPepino vyžaduje ľahkú až stredne ťažkú, dobre vyhnojenú zeminu. Používame zmes ornice, rozloženého maštaľného hnoja a piesku v pomere 3 : 2 : 1. Na vyľahčenie zmesi pridávame listovku, zotletú slamu alebo perlit. Nedostatok maštaľného hnoja sa dá nahradiť kompostom alebo biohumusom. Od veľkosti nádoby a kvality zeminy závisí aj množstvo a chuť plodov. Osvedčili sa 5 až 20 l nádoby.

Pestovanie vo voľnej pôde sa neosvedčilo. Tu bujne rastie nadzemná časť, ktorá sa snaží vyrovnať bohato rozkonárenému koreňu a odďaľuje sa nasadzovanie plodov. Pestovanie v nádobách nevyžaduje rez ani tvarovanie.
Pepino kvitne každé 2 mesiace a tak prináša 2 až 3 úrody za rok. Z jedného kra zberáme priemerne 10 – 30 plodov. Čas od kvitnutia po dozretie plodov je pomerne krátky, 8 až 10 týždňov.

Podmienky

Pepino je náročné na svetlo. Vyžaduje priame slnko a dobre znáša plné oslnenie. V trvalom zatienení zhadzuje kvety. Rastliny umiestnené vonku opelia včely, hmyz aj vietor. V uzavretom priestore je potrebné miernou vibráciou rastliny alebo fúknutím vzduchu na kvety preniesť peľ z vyššie položených kvetov na nižšie, pretože kvety sú cudzoopelivé. Rastliny rastú pri teplote nad 10 °C, ale počas vývinu plodov sú náročné na teplotu ako rajčiaky. Počas letných horúcich dní zalievame ráno a večer odstátou vodou. Prihnojujeme každých 10 dní priemyselnými hnojivami – Cererit, Harmavit a pod.

Choroby a škodcovia

PepinoPepino trpí viacerých škodcami. V suchom prostredí sa vyskytujú roztočce.
Vo vlhkom prostredí sa často vyskytujú molice, ktoré je často problematické zničiť chemickým postrekom. Skoro na jar sa liahnu vošky. Výhodou pestovania v nádobách je, že škodcovia tak často nenapádajú rastliny.

Prezimovanie
I keď je pepino trváca rastlina, v praxi sa pestuje ako 2 – 3 ročná rastlina. V našich klimatických podmienkach ju treba prezimovať. Na jeseň, keď vonkajšia teplota klesá na 0 °C, rastliny prenesieme do skleníka. Pepino môže prezimovať aj pri bytovej teplote. Pôdu udržiavame mierne vlhkú. Do jari všetky rastliny zhodia listy, čo je pre ne prirodzené. V januári zrežeme rastliny na 2 – 3 púčiky. Vyrastie väčší počet výhonkov ako v predchádzajúcom roku a tým sa zvýši aj množstvo nasadených plodov. Najvhodnejšie je vegetatívne rozmnožovanie vrcholovými, asi 8 cm dlhými odrezkami.

Text: Katarína Kettmannová
Foto : archív vydavateľstva Jaga,

  1. Miloslav Danihel says:

    Rád by som zasadil pepino, kde sa dá zohnať?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.