Lunárny kalendár na rok 2019

30.01.2019
Lunárny kalendár na rok 2019

Pokúsime sa hľadať súvislosti medzi Mesiacom, znameniami a záhradnými prácami. Je dôležité trpezlivo sledovať samých seba, svoje pocity. Aj keď vedome začneme pracovať v harmónii s mesačnými fázami (nov, spln, pribúdajúci a ubúdajúci Mesiac), bude trvať dlhšie, kým sa naučíme, ako mesiac ovplyvňuje náš život, rast a vývoj rastlín.

Ako čítať lunárny kalendár

FÁZA UBÚDAJÚCEHO MESIACA

Rastlinné šťavy a miazga sa presúvajú do podzemných častí rastlín (korene, cibule, hľuzy), preto je toto obdobie vhodné na výsadbu, presádzanie a zakladanie kompostu.

FÁZA PRIBÚDAJÚCEHO – DORASTAJÚCEHO MESIACA

Rastlinné šťavy a miazga sa presúvajú z koreňa do nadzemných častí – stoniek, listov, kvetov, plodov. Preto je najvhodnejšie obdobie na zber ovocia (jahody, čerešne), rozmnožovanie – očkovanie a vrúbľovanie.

SPLN

Mesiac vidíme ako jasný kotúč na nočnej oblohe. Vysádzame predpestované sadenice v dňoch plodu, vysievame v dňoch koreňa. Bylinky pozbierané v deň splnu majú lepšie účinky, zberať by sme ich mali skoro ráno, dlhšie si uchovávajú účinné látky a arómu. Je vhodný termín na hnojenie a prihnojovanie zeleniny a ovocných stromov.

NOV

Mesiac na oblohe vôbec nevidíme. Všetky energie – rastlinné šťavy v rastlinách sa presunuli do spodných častí – v čase novu sú takmer nehybné. Môžeme okopávať, kypriť pôdu, tým zabraňujeme zbytočnému vyparovaniu vody z pôdy, dobre sa likviduje burina. Deň novu je vhodný na rez živého plota, rez stromov.

Aj pri dodržiavaní lunárneho kalendára treba pamätať nielen na správne ošetrovanie, ale i na správne striedanie rastlín v záhrade – hlbokokoreniace striedame s plytkokoreniacimi, úzkolisté so širokolistými, náročné na živiny s menej náročnými, zeleninu pestovanú pre koreň, hľuzy, buľvy so zeleninou pestovanou pre nadzemnú časť – listy, stonky, kvety, plody, semená. Tú istú zeleninu by sme na rovnakom mieste mali pestovať najskôr po 3 rokoch. Ovocné rastliny s výnimkou jahôd pestujeme na jednom mieste desiatky rokov, preto treba vždy veľmi dobre zvážiť, aký druh chceme pestovať a kam chceme rastlinu vysadiť.

Predovšetkým sa však úprimne tešme, že sme aj v tomto roku v záhrade – v prírode, na čerstvom vzduchu, robíme niečo užitočné nielen pre seba a svoje zdravie, ale i pre ďalších ľudí.

Ako čítať lunárny kalendár 2019 - januar

Lunárny kalendár 2019

Lunárny kalendár 2019

Ako čítať lunárny kalendár 2019 - april

Lunárny kalendár 2019

Lunárny kalendár 2019

Ako čítať lunárny kalendár 2019 - jul

Ako čítať lunárny kalendár 2019 - august

Lunárny kalendár 2019

Lunárny kalendár 2019

Ako čítať lunárny kalendár 2019 - november

Ako čítať lunárny kalendár 2019 - december

LEGENDA

Ako čítať lunárny kalendár 2019 - legenda

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2019

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
| 07.02.2019, 22:57
Fáza dorastajuceho mesiaca je zle znázornená = tmavý pruh mesiaca má byť vpravo!
Prečítajte si
Reklama