Lunárny kalendár na rok 2019

Lunárny kalendár na rok 2019

Pokúsime sa hľadať súvislosti medzi Mesiacom, znameniami a záhradnými prácami. Je dôležité trpezlivo sledovať samých seba, svoje pocity. Aj keď vedome začneme pracovať v harmónii s mesačnými fázami (nov, spln, pribúdajúci a ubúdajúci Mesiac), bude trvať dlhšie, kým sa naučíme, ako mesiac ovplyvňuje náš život, rast a vývoj rastlín.

Ako čítať lunárny kalendár

FÁZA UBÚDAJÚCEHO MESIACA

Rastlinné šťavy a miazga sa presúvajú do podzemných častí rastlín (korene, cibule, hľuzy), preto je toto obdobie vhodné na výsadbu, presádzanie a zakladanie kompostu.

FÁZA PRIBÚDAJÚCEHO – DORASTAJÚCEHO MESIACA

Rastlinné šťavy a miazga sa presúvajú z koreňa do nadzemných častí – stoniek, listov, kvetov, plodov. Preto je najvhodnejšie obdobie na zber ovocia (jahody, čerešne), rozmnožovanie – očkovanie a vrúbľovanie.

SPLN

Mesiac vidíme ako jasný kotúč na nočnej oblohe. Vysádzame predpestované sadenice v dňoch plodu, vysievame v dňoch koreňa. Bylinky pozbierané v deň splnu majú lepšie účinky, zberať by sme ich mali skoro ráno, dlhšie si uchovávajú účinné látky a arómu. Je vhodný termín na hnojenie a prihnojovanie zeleniny a ovocných stromov.

NOV

Mesiac na oblohe vôbec nevidíme. Všetky energie – rastlinné šťavy v rastlinách sa presunuli do spodných častí – v čase novu sú takmer nehybné. Môžeme okopávať, kypriť pôdu, tým zabraňujeme zbytočnému vyparovaniu vody z pôdy, dobre sa likviduje burina. Deň novu je vhodný na rez živého plota, rez stromov.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteAj pri dodržiavaní lunárneho kalendára treba pamätať nielen na správne ošetrovanie, ale i na správne striedanie rastlín v záhrade – hlbokokoreniace striedame s plytkokoreniacimi, úzkolisté so širokolistými, náročné na živiny s menej náročnými, zeleninu pestovanú pre koreň, hľuzy, buľvy so zeleninou pestovanou pre nadzemnú časť – listy, stonky, kvety, plody, semená. Tú istú zeleninu by sme na rovnakom mieste mali pestovať najskôr po 3 rokoch. Ovocné rastliny s výnimkou jahôd pestujeme na jednom mieste desiatky rokov, preto treba vždy veľmi dobre zvážiť, aký druh chceme pestovať a kam chceme rastlinu vysadiť.

Predovšetkým sa však úprimne tešme, že sme aj v tomto roku v záhrade – v prírode, na čerstvom vzduchu, robíme niečo užitočné nielen pre seba a svoje zdravie, ale i pre ďalších ľudí.

LEGENDA

Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2019

Komentáre

  1. Fáza dorastajuceho mesiaca je zle znázornená = tmavý pruh mesiaca má byť vpravo!

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.