Lunárny kalendár 2018

28.02.2018
28.02.2018 (7) (2)
Lunárny kalendár 2018

Pokúsme sa hľadať súvislosti medzi mesiacom, znameniami a záhradnými prácami. Aj keď vedome začneme pracovať v harmónii s mesačnými fázami (nov, spln, pribúdajúci a ubúdajúci mesiac), bude trvať dlhšie, kým sa naučíme, ako mesiac ovplyvňuje rast a vývoj rastlín.

Ako čítať lunárny kalendár

FÁZA UBÚDAJÚCEHO MESIACA – rastlinné šťavy a miazga sa presúvajú do podzemných častí rastlín (korene, cibule, hľuzy), preto je toto obdobie vhodné na výsadbu a presádzanie, zakladanie kompostu.

FÁZA PRIBÚDAJÚCEHO – DORASTAJÚCEHO MESIACA – rastlinné šťavy a miazga sa presúvajú z koreňa do nadzemných častí – stoniek, listov, kvetov, plodov. Preto je najvhodnejšie obdobie na zber ovocia (jahody, čerešne), rozmnožovanie – očkovanie, vrúbľovanie.

SPLN – mesiac vidíme ako jasný kotúč na nočnej oblohe. Vysádzame predpestované sadenice v dňoch plodu; vysievame v dňoch koreňa. Bylinky pozbierané v deň splnu majú väčšie účinky, zberať by sme ich mali skoro ráno, dlhšie si uchovajú účinné látky a arómu. Je vhodný termín na hnojenie a prihnojenie zeleniny a ovocných stromov.

NOV – mesiac na oblohe vôbec nevidíme. Všetky energie – rastlinné šťavy v rastlinách – sa presunuli do spodných častí a v čase novu sú takmer nehybné. Môžeme okopávať, kypriť pôdu, tým zabraňujeme zbytočnému vyparovaniu vody z pôdy, dobre sa ničí burina. Deň novu je vhodný na rez živého plota a rez stromov.

Aj pri dodržiavaní lunárneho kalendára treba pamätať nielen na správne ošetrovanie, ale i na správne striedanie rastlín v záhrade – hlbokokoreniace striedame s plytkokoreniacimi, úzkolisté so širokolistými, náročné na živiny s menej náročnými, zeleninu pestovanú pre koreň, hľuzy, buľvy so zeleninou pestovanou pre nadzemnú časť - listy, stonky, kvety, plody, semená. Tú istú zeleninu by sme na rovnakom mieste mali pestovať najskôr po 3 rokoch. Ovocné rastliny s výnimkou jahôd pestujeme na jednom mieste desiatky rokov, preto treba vždy veľmi dobre zvážiť, aký druh chceme pestovať a kam chceme rastlinu vysadiť.

Predovšetkým sa však úprimne tešme, že sme aj v tomto roku v záhrade – v prírode, na čerstvom vzduchu, robíme niečo užitočné nielen pre seba, svoje zdravie, ale i pre ďalších ľudí. Život je krátky a je dobre prežiť svoj čas užitočne a zmysluplne.

Ako čítať lunárny kalendár - lunarny_kalendar_celorocny-1

Ako čítať lunárny kalendár - lunarny_kalendar_celorocny-2

Ako čítať lunárny kalendár - lunarny_kalendar_celorocny-3

Ako čítať lunárny kalendár - lunarny_kalendar_celorocny-4

Ako čítať lunárny kalendár - lunarny_kalendar_celorocny-5

Ako čítať lunárny kalendár - lunarny_kalendar_celorocny-6

Text: Ing. Hana Szabóová

Zdroj: časopis Urob si sám 2/2018

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Peter Zelinka | 08.03.2018, 23:29
dobre vedieť...https://urobsisam.zoznam.sk/tag/lunarny-kalendar
Oľga Filipková | 02.03.2018, 09:26
lunárny kalendár

Praktické rady, tipy a návody každých 7 dní.
 

Prečítajte si
Reklama