Lunárny kalendár 2018
Galéria (8)

Lunárny kalendár 2018

Pokúsme sa hľadať súvislosti medzi mesiacom, znameniami a záhradnými prácami. Aj keď vedome začneme pracovať v harmónii s mesačnými fázami (nov, spln, pribúdajúci a ubúdajúci mesiac), bude trvať dlhšie, kým sa naučíme, ako mesiac ovplyvňuje rast a vývoj rastlín.

Galéria

Ako čítať lunárny kalendár - lunarny_kalendar_celorocny-1
Ako čítať lunárny kalendár - lunarny_kalendar_celorocny-2
Ako čítať lunárny kalendár - lunarny_kalendar_celorocny-3
Ako čítať lunárny kalendár - lunarny_kalendar_celorocny-4
Ako čítať lunárny kalendár - lunarny_kalendar_celorocny-5
Ako čítať lunárny kalendár - lunarny_kalendar_celorocny-6
Ako čítať lunárny kalendár - shutterstock_1023138400

Ako čítať lunárny kalendár

FÁZA UBÚDAJÚCEHO MESIACA – rastlinné šťavy a miazga sa presúvajú do podzemných častí rastlín (korene, cibule, hľuzy), preto je toto obdobie vhodné na výsadbu a presádzanie, zakladanie kompostu.

FÁZA PRIBÚDAJÚCEHO – DORASTAJÚCEHO MESIACA – rastlinné šťavy a miazga sa presúvajú z koreňa do nadzemných častí – stoniek, listov, kvetov, plodov. Preto je najvhodnejšie obdobie na zber ovocia (jahody, čerešne), rozmnožovanie – očkovanie, vrúbľovanie.

SPLN – mesiac vidíme ako jasný kotúč na nočnej oblohe. Vysádzame predpestované sadenice v dňoch plodu; vysievame v dňoch koreňa. Bylinky pozbierané v deň splnu majú väčšie účinky, zberať by sme ich mali skoro ráno, dlhšie si uchovajú účinné látky a arómu. Je vhodný termín na hnojenie a prihnojenie zeleniny a ovocných stromov.

NOV – mesiac na oblohe vôbec nevidíme. Všetky energie – rastlinné šťavy v rastlinách – sa presunuli do spodných častí a v čase novu sú takmer nehybné. Môžeme okopávať, kypriť pôdu, tým zabraňujeme zbytočnému vyparovaniu vody z pôdy, dobre sa ničí burina. Deň novu je vhodný na rez živého plota a rez stromov.

Aj pri dodržiavaní lunárneho kalendára treba pamätať nielen na správne ošetrovanie, ale i na správne striedanie rastlín v záhrade – hlbokokoreniace striedame s plytkokoreniacimi, úzkolisté so širokolistými, náročné na živiny s menej náročnými, zeleninu pestovanú pre koreň, hľuzy, buľvy so zeleninou pestovanou pre nadzemnú časť – listy, stonky, kvety, plody, semená. Tú istú zeleninu by sme na rovnakom mieste mali pestovať najskôr po 3 rokoch. Ovocné rastliny s výnimkou jahôd pestujeme na jednom mieste desiatky rokov, preto treba vždy veľmi dobre zvážiť, aký druh chceme pestovať a kam chceme rastlinu vysadiť.

Predovšetkým sa však úprimne tešme, že sme aj v tomto roku v záhrade – v prírode, na čerstvom vzduchu, robíme niečo užitočné nielen pre seba, svoje zdravie, ale i pre ďalších ľudí. Život je krátky a je dobre prežiť svoj čas užitočne a zmysluplne.

Text: Ing. Hana Szabóová

Zdroj: časopis Urob si sám 2/2018

  1. Oľga Filipková says:

    lunárny kalendár

  2. Peter Zelinka says:
  3. Anna says:

    No nejako ste sa s tym kalendarom netrafili. Na deň kvetu 24.,25. marec vysievať papriku, baklažan ???17.,18. marec na deň listu sadiť cesnak, cibulu, zemiaky??? No chcela som sa aktuálne poučiť, akurát zmetiete čitateľov. Veľmi nekompetentný článok.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje