bohata uroda z fasady
Galéria (4)

Bohatá úroda z fasády

Ovocné dreviny sú neodmysliteľnou a aj mimoriadne vhodnou súčasťou vidieckych záhrad. Nie vždy sa ale oplatí nimi záhradu preplniť. Niekedy stačí jeden či dva exempláre, ktoré sa postarajú nielen o úrodu, ale aj o estetický zážitok. Ten môžete umocniť, ak sa rozhodnete pestovať ovocné dreviny na fasáde chalupy.

Galéria

Spojenie príjemného s užitočným
Pokryť fasády drevinami je vhodné riešenie pre chalupy v drsnejších horských a podhorských polohách. Takto možno úspešne pestovať hrušky, marhule, višne, jablone, vinič či slivky. Dreviny však bohato zarodia len vtedy, ak ich vysadíte na správnu stranu a zohľadníte nároky jednotlivých druhov.

Ovocné dreviny na fasáde spájajú príjemné s užitočným – prinášajú bohatú úrodu farebných, šťavnatých a aromatických plodov (vďaka slnku a teplu) a fasádu ozelenia netradičným spôsobom. Ideálne na takéto pestovanie ovocných drevín sú južné, juhovýchodné a juhozápadné steny, odporúčaná výška je 2,5 m a viac, šírka minimálne 1,5 m. Niektoré dreviny potrebujú výživnejšiu pôdu, iné (napríklad jablone) potrebujú viac vlahy. Hrušky sa uspokoja s menším množstvom vody, ale zato si potrpia na dostatok slnka.

Ak chcete úspešne vypestovať ovocnú stenu, zaobstarajte si také kultivary ovocných rastlín, ktoré sú odolné proti chorobám a škodcom. Nebudete tak musieť často siahať po chemických prostriedkoch. Takisto sa odporúča vybrať pomaly rastúce dreviny a kultivary, ktoré dobre znášajú častý rez, pretože bez rezania by ste len ťažko dosiahli želaný efekt.

Ovocné steny najlepšie vytvoríte z jedno- a dvojročných vrúbľovancov, no rátajte s tým, že na výsledok si počkáte zopár rokov. Mladé dreviny si budete môcť podľa potreby postupne tvarovať. Pri výsadbe do pôdy pridajte humus. Vysádzať môžete na jar a jeseň (bez koreňového balu) alebo aj v lete (s koreňovým balom). Odporúča sa vysadiť k fasáde len jednu drevinu. Ak ich bude viac, musia byť od seba vzdialené 4 m. 

Nevyhnutným úkonom je vyväzovanie drevín k opore z pevných drôtov (už od zasadenia), najmenej v troch úrovniach vzdialených od seba 0,5 m. Na stene môžete vytvoriť aj drevenú treláž a k nej konáriky priväzovať. Jablone by mali byť vysadené tak, aby medzi nimi a fasádou bol aspoň malý priestor. 

Tvary a tvarovanie
Ovocné steny (ako možno nazvať drevinami obrastené fasády) môžu mať niekoľko podôb, inými slovami: dreviny môžu byť zapestované do niekoľkých tvarov. Najčastejším je vreteno – strom má pyramídový tvar, to znamená, že spodné konáre sú dlhšie a vrchné kratšie. Vreteno je ako stvorené pre jablone a hrušky.

Pekná je aj takzvaná palmeta – z dvoch protiľahlých krátkych konárov sa rozvedú ďalšie konáre, ktoré sa vyviažu k vopred pripravenej opore. Tento spôsob pestovania vyhovuje najmä slivkám, no podobný efekt možno docieliť aj pri broskyniach.
Ďalším spôsobom pestovania (hoci nie veľmi vhodným na chalupy) sú šikmé kordóny – mladé stromčeky sú vysadené šikmo a tvarované pomocou drôtu a konštrukcií. Rovnako pekné sú aj ovocné mreže, tu sa však treba vyzbrojiť trpezlivosťou, pretože konáriky sa musia niekoľko rokov systematicky priväzovať k opore.

Nemenej zaujímavý je aj jedno- alebo dvojramenný kordón – konáre ovocnej dreviny sa ohýbajú na jednu alebo obe strany. Takýto spôsob pestovania je vhodný pre hrušky a jablone.

Každý druh ovocnej dreviny si vyžaduje iné zásahy, preto sa pri ich pestovaní nezabudnite občas pozrieť aj do odbornej literatúry. V zásade si takéto dreviny vyžadujú rez 2-krát ročne – v zime (vtedy je dobré ohýbať konáre) a v lete (posilňujú sa základné konáre). Samozrejme, bez zálievky by ste sa úrody nedočkali. Pravidelný prísun vody je dôležitý aj preto, lebo pri fasáde domu býva často suchá pôda. Dreviny treba občas i prihnojiť. Poškodenie omietky či praskanie muriva pri správnom pestovaní nehrozí. Výhodou je, že lístie na drevinách na zimu opadne, a tak môže fasáda dýchať. Prednosťou je aj to, že pekne rozrastené ovocné stromy fasádu chránia. Nemali by však prerastať do odkvapov a okien.

 

Text a foto: Daniel Košťál
Zdroj: Všetko o chatách a záhradkách, JAGA GROUP 2009

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.