Skladovanie vajec
Zdroj: iStock

Ako skladovať vajíčka a koľko skutočne vydržia? Poznáte test čerstvosti?

Vajíčka by mali byť v každej chladničke. Urobíte z nich rýchly a výživný pokrm na raňajky či na desiatu, potrebujete ich do zapekania, pečenia, večernej omelety so zeleninou. Ďalším bonusom je, že pri dobrom skladovaní vydržia dlho, aj keď nie neobmedzene. Ako dlho teda vajíčka naozaj vydržia? Ako zistiť, či sú stále v poriadku?

Ako dlho vajíčka vydržia?

Celé surové vajcia v neporušenej škrupine vydržia v chladničke tri až päť týždňov. Konkrétne, vydržia štyri až päť týždňov po dátume balenia a približne tri týždne odvtedy, čo ste ich priniesli domov z obchodu. Ideálna teplota na skladovanie vajíčok v chladničke je 4,5 °C alebo ešte menej. Vajcia kúpené v obchode by sme mali skladovať v pôvodnej škatuli v chladničke, čo najbližšie k zadnej časti.

Skladovanie vajec v kartóne ich chráni pred možným rozbitím, ale tiež zabraňuje tomu, aby vajcia zachytávali nežiaduce pachy alebo príchute z akýchkoľvek potravín v chladničke. Pri masovej produkcii vajec sa vajcia hneď po znesení umyjú a dezinfikujú. Tento proces odstraňuje potenciálne baktérie, ale zároveň odstraňuje aj prirodzený ochranný obal vajíčka, ktorý by inak umožňoval bezpečné uchovávanie pri izbovej teplote. Vyhnite sa skladovaniu vajíčok na dvierkach chladničky, kde teplota v dôsledku pravidelného otvárania a zatvárania častejšie kolíše.

Skladovanie vajec
Zdroj: iStock

Ako skladovať domáce vajíčka?

Výnimkou zo skladovania v chladničke sú domáce čerstvé vajcia alebo vajíčka z farmy, ktoré neboli nikdy chladené. Tie môžu zostať pri izbovej teplote až dva týždne. Prečo? Pretože tieto vajcia nie sú umývané a dezinfikované, ich prirodzený ochranný povlak zostáva neporušený. Tento povlak pomáha zabrániť prenosu baktérií zo škrupiny do vnútra vajíčka.

Skladovanie vajec
Zdroj: iStock

Ako skladovať bielky či žĺtky?

Ak vám zostali už rozšľahané vajíčka z varenia, uložené vo vzduchotesnej nádobe v chladničke vydržia ešte dva dni. Zvyšné surové vaječné bielky uložte tiež do vzduchotesnej nádoby do chladničky, takto vydržia až štyri dni, surové žĺtky dva dni. Nestihnete ich spotrebovať včas? Vaječné bielky i žĺtky sa dajú zmraziť vo vrecku alebo v nádobe na mrazenie. Takto vydržia až rok.

Ako skontrolovať, či sú vajcia stále dobré?

Existuje lepší spôsob, ako pozrieť sa na dátum spotreby alebo balenia na škatuli. Nikdy neviete, ako boli skladované. Nebojte sa použiť zmyslové podnety. Ak je vajíčko čisté, bez prasklín a po rozbití nezapácha, je pravdepodobne vhodné na použitie do jedál. Vajíčka, ktoré už prešli termínom použitia zvyčajne nepríjemne páchnu. Môžete urobiť aj nasledujúci test.

Test čerstvosti vajec

Máte kartón vajec s dátumom spotreby, ktorý už uplynul? Alebo jednoducho nie ste si istí, či sú ešte použiteľné? Zatiaľ ich nevyhadzujte, otestujte ich kvalitu.

Skladovanie vajec
Zdroj: iStock
  • Vložte vajíčko do misky s vodou.
  • Ak vajce leží na dne misky, je ešte celkom čerstvé.
  • Ak vajce stojí vzpriamene na dne, dá sa ešte zjesť, ale treba ho spotrebovať čo najskôr, prípadne uvariť natvrdo.
  • Ak sa vajce vo vode vznáša, už nie je vhodné na jedenie.

Prečo je to tak? Vaječné škrupiny sú veľmi pórovité. Časom vzduch prechádza cez škrupinu do vajíčka a jeho trvanlivosť sa skracuje, keď do škrupiny vstúpi viac vzduchu. Čím viac vzduchu vstúpi do škrupiny, tým viac sa vajce nadnáša.

Sabína Zavarská
Zdroj: thekitchn.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje