Ako si doma vypestujete chutné šampiňóny
Šampiňóny (pečiarka dvojvýtrusná) sú chutné na všetky možné spôsoby a vždy sa dá vymyslieť jedlo, ktoré ozvláštnia. Môžu byť hlavným jedlom – ako plnené či vyprážané, prílohou, prídavkom do polievky či základom skvelej omáčky. Navyše sú zdravé. Ako si ich vypestovať doma?
Prečo ich vôbec pestovať?
Najskôr sa zamerajme sa na ich zloženie – aby sme vedeli, prečo by sme ich mali pestovať a konzumovať. Pečiarka dvojvýtrusná obsahuje vitamíny B, A, D K, C, E a z minerálov meď, železo, fosfor, horčík, vápnik, selén, zinok, sodík, mangán, jód, draslík, flór. Obsahuje až 90 percent vody, cenné bielkoviny, a čo je hlavné: veľmi silné látky proti alergiám. Má antibakteriálne vlastnosti, reguluje cukor v krvi, aj nadváhu. Zabudnime však na vyprážané huby, pretože tie nasávajú olej ako špongia a zdravými rozhodne nebudú. Rovnako by sme nemali jesť šampiňóny v surovom stave.
Čo potrebujeme na domáce pestovanie?
Chutné šampiňóny môžeme dopestovať aj doma. Potrebujeme na to dve základné veci: kvalitný substrát a vhodnú miestnosť, napríklad pivnicu. Vo všeobecnosti by to mala byť tmavá miestnosť, kde je teplota nad 12 stupňov Celzia a vlhko. Živný substrát si môžeme pripraviť sami: jeho hlavnou zložkou je slama a čerstvý konský alebo iný hnoj. Výška základného substrátu pri príprave by mala byť jeden meter. Teplota uprostred substrátu porastie, pretože dochádza k rozmnožovaniu termofilných baktérií. Keď sa zvýši na 50 až 60 stupňov Celzia, mali by sme substrát poprehadzovať, prevzdušniť. Optimálne by sa nám malo podariť znížiť teplotu v substráte na 20 stupňov Celzia.
Nevyhnutná vlhkosť
Hnoj so slamou by mal byť stále vlhký, ale nie až mokrý – stačí ho pri prehadzovaní mierne pokropiť. Oplatí sa použiť aj dezinfekčný mletý vápenec. Po troch či štyroch týždňoch by mala byť pôda rašelinová, pripravená na pestovanie šampiňónov. Pripravený substrát navrstvíme na miesto pestovania – podlahové alebo stolové záhony, prípadne debničky, ktoré tienime tmavou fóliou. Myslime na to, že priestory pestovania musia byť dokonale čisté.
Ako sadiť zárodky šampiňónov?
* Kusové zárodky rozdrvíme na 1- až 3-centimetrové kúsky a sadíme do trojuholníkového sponu na vzdialenosť 20 až 25 centimetrov do hĺbky 2 až 5 centimetrov.
* Podobne sadíme granulované zárodky, po 3 až 5 granulách. Zárodky môžeme rozsypať na povrch substrátu, ktorý prikryjeme ďalšou vrstvou substrátu. Záhony úplne prerastú podhubím za 3 až 4 týždne. Vtedy ich treba prikryť sterilnou rašelinou vo vrstve 2 až 3 centimetre alebo čiernou netkanou textíliou.
* Prvé plodnice sa začnú objavovať za 3 až 4 týždne. Rastú veľmi rýchlo, takže zbery sa opakujú každé 2 až 3 dni. Zberať je najlepšie v skorých ranných hodinách. Plodnice vhodné na zber nesmú byť prerastené. Zberáme ich tak, že plodnicu mierne pritlačíme a odkrútime. Plodnice nikdy nevyrezávame nožom, ani nevytrhávame. Medzi zbermi treba záhony polievať.
Sabína Zavarská
Foto: istockphoto.com
Komentáre