Ako využiť v záhradke či na balkóne plastové fľaše

15.06.2017
15.06.2017 (6) (0)
Ako využiť v záhradke či na balkóne plastové fľaše

Plastové fľaše, najmä tie z minerálok, sa nájdu snáď v každej domácnosti. Ako ich využiť na balkóne či v záhradke?

Záhradka v plastovej fľaši

Na „plastové záhradkárčenie“ je ideálne, ak je fľaša jednofarebná, priehľadná a zbavená etikiet. Potom ju stačí už len umyť a upraviť podľa potreby. Fľaše môžete použiť celé, prípadne ich rozdeliť na dva kusy, pričom oba nájdu svoje uplatnenie – tu sa žiada zapojiť len vlastnú kreativitu.

V upravenej plastovej fľaši možno pestovať široké spektrum interiérových aj exteriérových rastlín, okrasných aj úžitkových. Dariť sa tu bude hlavne rastlinkám miniatúrnejšieho charakteru.

Vysádzajte čo najmladšie rastliny – majú lepšiu schopnosť adaptovať sa na nové podmienky. Použite kvalitný substrát, nie bežnú zeminu zo záhrady.

Aby rastlinkám pestovaným vo fľašiach nezahnívali korene, treba myslieť na odtok prebytočnej zálievkovej vody alebo na drenáž.

Záhradka v plastovej fľaši

Aj na popínavky

Závesné nádoby s popínavou zeleňou, napríklad s potosovcom (na obrázku), môžu mať aj takúto podobu. Nemusíte kupovať závesný črepník. Aj keď spočiatku nejde o príliš estetické riešenie, časom sa rastliny rozrastú a fľašu nebude vidieť. V tomto prípade už nie je nutné, aby plastová fľaša bola priehľadná.

Záhradka v plastovej fľaši

Ako v miniskleníku

Z fľaše zrežte dno a zasuňte ju do pôdy hlbšie, aby ju neodfúkol vietor. Na jednu rastlinku použite jednu fľašu – tak bude mať dostatok miesta na nové listy a výhonky. Otvor zvrchu nechajte otvorený. Fľaša by nemala byť polepená.

Záhradka v plastovej fľaši

Zvislá záhrada

Vertikálna zeleň je teraz mimoriadne populárna. Môžete jej dať aj takúto nápaditejšiu podobu a nebude vás to až tak veľa stáť. Spektrum rastlín, ktoré týmto spôsobom môžete pestovať, je naozaj široké. Nemusíte sa obávať toho, že pohľad na fľaše bude rušivý. Ak sa o rastliny budete dobre starať, čoskoro sa tak rozrastú, že sa budete pozerať len na súvislú zelenú plochu.

Záhradka v plastovej fľaši

Na priesady

Ak nemáte dostatok malých črepníkov či zakoreňovačov na predpestovanie vlastných priesad, poslúžia vám aj upravené plastové fľaše. Priesady sa tu rovnako dobre zakorenia.

text Daniel Košťál
foto isifa/Shutterstock
zdroj časopis Tvorivé bývanie 1/2017

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama