Duo čerešňa – višňa

Duo čerešňa – višňa

Rarita – dva vynikajúce druhy na jednom strome! Germersdorfská: veľkoplodá, chrumkavá čerešňa dozrievajúca od polovice júna. Debreceni bőtermő: veľkoplodá, bohato rodiaca višňa dozrievajúca koncom júna.

Čerešne

Čerešne sú okrem jabĺk jedným z najobľúbenejších druhov ovocia a sú vhodné ako na priamu spotrebu, tak i na ďalšie spracovanie. Ich biele až ružové kvety sú zvestovateľmi jari a sú, predovšetkým v Japonsku, veľmi obľúbené. Veď sa tu oslavuje „hanami“, čiže sviatok čerešňových kvetov.

Rozlišujeme medzi sladkými čerešňami a višňami. Medzi nimi potom existujú rôzne odrody – od samosprašných až po odrody, ktoré vôbec nerodia.

Čerešne väčšinou vykvitajú veľmi skoro a preto znamenajú pre ne jarné mrazíky veľkú hrozbu. Dlhotrvajúce zimy môžu poškodiť kvety; v tom prípade sa dá počítať len so slabou úrodou.

Čerešne sú opeľované prakticky iba medonosnými včelami, ktoré však prilietajú iba za teplejšieho počasia. Stanovisko čerešní by preto malo byť slnečné, ale chránené, aby drevina nebola vystavená ľadovým vetrom.

Čerešniam výborne vyhovuje priepustná hlinitá záhradná pôda, ale neznášajú nadmerné hromadenie vody. Čerešne sa hnoja na jar, skôr než vyrazia nové výhonky, a to najlepšie špeciálnym hnojivom na ovocné dreviny. Bývajú často napadnuté vŕtivkou čerešňovou. Vŕtivka čerešňová začína na čerešniach klásť vajíčka asi od polovice mája, keď sa plody začínajú sfarbovať do žlta. Jej červy prenikajú stopkou do plodu a živia sa jeho dužinou. Tieto červy spadnú asi po troch týždňoch na zem, zakuklia sa asi 3 cm pod povrchom pôdy a vytvárajú na jar ďalšieho roku novú generáciu vŕtiviek. Napadnutiu vŕtivkou čerešňovou môžete predísť, prípadne jej výskyt obmedziť nasledovne: v období sfarbovania plodov do žlta umiestnite na stromoch špeciálne pasce na vŕtivky. Žltý náter týchto pascí odpúta pozornosť vŕtiviek od plodov, priláka ich k sebe a škodcovia sa zachytia na ich glejovej vrstve. Je tiež vhodné opadané ovocie pravidelne zbierať a vyhadzovať, aby sa červy nestihli uhniezdiť v pôde.

Čerstvé výhonky čerešní sa skracujú v auguste, aby mohli plody pekne zrieť a drevina zostala zdravá.
Višne plodia na jednoročnom dreve; rez zabraňuje starnutiu a vyčerpaniu vetiev. Sladké čerešne sa zastrihujú po zbere; strih v zime sa neodporúča, lebo by mal za následok vykrvácanie vetiev. Stredný výhon sa skracuje o 1/3, z celkového množstva postranných výhonkov sa ponechajú iba 3-4 najsilnejšie, ktoré sa skrátia o 1/3. Oslabené drevo je treba odstrániť.

Ovocie je lepšie oberať so stopkami – predĺži sa tým jeho trvanlivosť. Mladé dreviny by sa mali pri koreňoch prikryť mulčovou vrstvou; pri silných mrazoch je vhodné chrániť kmeň stromu kokosovou rohožou alebo bielym biologickým náterom.

Viac na www.sieberz.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.