Dráč Thunbergov
Tŕnitá rastlina mimoriadne vhodná na živý plot. Má úchytné korene.
Výsadba živého plotu
Živé ploty sú nielen ochranou pred zrakmi zvedavcov, ale poskytujú aj útočište zvieratám a slúžia ako hniezdisko pre vtákov. Sú teda rozhodne lepšou a živou alternatívou strnulých plotov a múrov.
Podľa druhu rastliny alebo dreviny sa sadí väčšinou tri až päť kusov na bežný meter. Ak ide o rastlinu s volnými koreňmi, nezabudnite pred výsadbou odstrihnúť špičky koreňov a postaviť rastlinu aspoň na pol dňa do vody, aby nasala vlahu. Dreviny z nádoby alebo s koreňovými balmi stačí postaviť do nádoby s vodou iba na pár minút, aby bal poriadne presiakol vodou. Pritom však neodstraňujte transportný korenáč alebo ochrannú sieť balu, inak sa rozmáčaný bal pri sadení rozsype v rukách.
Aby bol živý plot pekne rovný, je najlepšie napnúť lanko alebo povraz a výkop uskutočniť vedľa tejto vodiacej čiary. Výsadbové koryto by malo byť široké aspoň 50 cm. Hĺbka závisí na veľkosti koreňového balu zvolených rastlín – koryto musí byť aspoň o 10 cm hlbšie. Ak sa jedná o terén s nekvalitnou pôdou, je potrebné vykopať väčšie koryto, ktoré pred výsadbou vysypte kvalitnejšou zeminou.
V priekope by sa neskôr nemala hromadiť voda, ktorá by spôsobovala hnitie koreňov a zničila by tak celú Vašu prácu. Najvhodnejšie je pôdu v koryte hrabľami ešte poriadne prekypriť, prípadne vykopať otvory a vyplniť ich pieskom, aby tadiaľto mohla voda odtekať. Tesne pred výsadbou ešte vysypte koryto trochou kyprej pôdy.
Rastliny z korenáčov alebo rastliny s koreňovými balmi sa zbavia obalov a postavia do koryta. Opláštenie z juty sa nemusí odstraňovať, lebo kladne pôsobí pri zakorenení rastliny. Naopak obaly z umelých hmôt a vlákien vodu neprepúšťajú, takže je potrebné ich odstrániť, podobne ako aj rôzne nádoby a hlinené kvetináče. Dbajte na pravidelné odstupy medzi rastlinami a na dodržovanie rovnej línie. Napnuté lanko vám pomôže aj pri výsadbe. Rastliny by ste nemali sadiť hlbšie, ako boli vysadené v lesnej škole. Vykopanú zeminu potom prípadne zmiešajte s menším množstvom piesku, dobrou záhradnou zeminou a kompostom; touto zmesou koryto zasypte.
Koryto so zasadenými stromčekmi teraz obdrží mulčovaciu pokrývku. Táto mulčovacia vrstva nielenže udržuje vlhkosť v pôde, ale chráni aj korene pred mrazom a vetrom. Okrem toho táto pokrývka zaistí, že sa v okolí rastlín nebude šíriť burina. V suchých oblastiach je potrebné všetky ihličnany pred začiatkom zimy výdatne zalievať a vlažiť aj za suchej zimy (platí pre všetky stálozelené rastliny) – pochopiteľne iba ak nemrzne.
Rastliny určené na výsadbu živých plotov vytvárajú spravidla plytké korene rastúce do šírky. Potrebujú v prvých približne dvoch rokoch mnoho síl, aby sa riadne zakorenili. Až potom sa dá počítať so silným ročným výškovým prírastkom. Približne od druhého roka je vhodné uskutočniť výchovný, prípadne formovací rez.
Prihnojovať môžete špeciálnym hnojivom na ihličnany alebo iným hnojivom vyvinutým na živé ploty. Prvé prihnojenie uskutočnite až potom, ako sa rastliny uchytili; pri výsadbe rozhodne nepridávajte do pôdy hnojivo alebo maštaľnú mrvu!
Strihanie živého plotu
Pravidelným skracovaním dodáte vášmu živému plotu nielen správny tvar, ale dbáte i o to, aby správne a husto rástol.
Stálozelený živý ploty zo smrekov, tují, cyprusu, čremchy alebo tisu znáša takmer každý strih a môže sa skracovať prakticky po celé leto. Vyhýbajte sa ale pritom horúcim dňom, pretože inak rastliny v mieste rezu príliš rýchlo vyschnú. Rovnako aj stálozelený buxus hustne a rastie do krásy až rezom. Aj v tomto prípade je najvhodnejšie na rez obdobie medzi májom a augustom.
Nestálozelené dreviny ako napríklad vtačí zob, topole, hraby a lesné buky sa strihajú od polovice/konca januára alebo do polovice/konca marca v závislosti na poveternostnej situácii.
Ďalej sa odporúča ďalší rez na konci júla. Plot potom na krátku dobu pozastaví svoj rast; po chvíli opäť zosilnie a krásne, kompaktne sa rozbujní.
Akým spôsobom chcete živý plot formovať, záleží len na vás, odporúčame však taký strih, aby sa drevina zužovala smerom zdola nahor. Takýto spôsob rezu zvýši celkový pekný obraz vášho živého plotu a vy zároveň predídete holým miestam v spodných častiach dreviny. Dbajte na rovnomerné vykonanie rezu – nie iba hore, ale i po stranách – a to aj vtedy, keď drevina ešte nedosiahla požadovanú výšku. Jedine rovnomerný rez po stranách a hore vám zaistí aj rovnomerný rast do šírky i do výšky. Aj pri reze si môžete pomôcť napnutou šnúrou.
Kto chce, môže pri reze úplne pustiť uzdu svojej fantázie. Väčšina živých plotov rez znáša veľmi dobre a tak nemusíte mať obavy z nesprávneho strihnutia – drevina nerovnosti rýchlo dorovná.
Viac na www.sieberz.sk
Komentáre