voda sputana do pravych uhlov
Galéria (4)

Voda spútaná do pravých uhlov

Nový trend precíznych línií geometrických tvarov jazierok a vodných nádrží začína vzbudzovať čoraz väčší záujem. Pôsobia efektne v moderných záhradách, najmä v prostredí mesta. Priezračná voda, či už pokojná alebo dynamická, vyvoláva dojem elegancie a úhľadnosti, keď stojí alebo prúdi medzi spevnenými okrajmi s ostrými hranami.

Galéria

Neznamená to, že obľúbené jazierka nepravidelných tvarov so zvlnenými okrajmi alebo husto vysadenými brehmi prestanú byť v móde. Tieto mäkké tvary najlepšie vyniknú v starších, väčších a prírodne ladených terénoch, jazierka s geometrickými tvarmi zas pristanú viac záhradám mestského typu. Samotná vodná plocha máva tvar štvorca, obdĺžnika, dokonalého kruhu, dokonca polmesiaca rôznych rozmerov. Príliš malé plochy v priestore nevyniknú, veľké môžu, naopak, pôsobiť skľučujúcim dojmom. Ideálne sú slnečné, nanajvýš polotienisté miesta, najvhodnejší terén pre ne je rovina.

Jednoduché, rovné, ale pôvabné
Ak sa obávate, že striktne rovné vodné plochy sú fádne, mýlite sa. V spojení s udržiavanou zeleňou sú naozaj pôvabné, nápadné a pôsobia mimoriadne harmonicky. Netreba ich veľmi osádzať ako jazierka nepravidelných tvarov, ale to, čo si zo sortimentu vhodných rastlín vyberiete, musí byť výnimočné, aby upútalo. Uprednostnite vzácne pobrežné druhy, napríklad tvarované dreviny alebo tie s nápadnejším habitom (s prevísajúcimi či vzpriamene rastúcimi konármi). Vhodné sú aj okrasné trávy, bambusy, ihličnany s pomalým a kompaktným rastom či atraktívne kvitnúce trvalky (kosatce, alchemilka), alebo bohato olistené druhy (funkie, bergénie). Pozor, ak si vyberiete kvitnúce rastliny, rozhodne zabudnite na paletu viacerých farieb – k nádrži moderného tvaru sa nehodí. Lepšie bude, keď si zvolíte jednu-dve farby, napríklad bielu a modrú, a k nim, samozrejme, rozličné odtiene zelenej. Použite radšej menej druhov rastlín v niekoľkých exemplároch. Efektné sú minimalistické výsadby, či dokonca susedstvo pravouhlej nádrže s precízne udržiavaným trávnikom. V niektorých prípadoch možno osadiť (ale len veľmi decentne) aj samotnú vodnú plochu, napríklad pekne kvitnúcim leknom či prasličkou (Equisetum fluviatile).

Tajomné zrkadlenie vody
Ideálne je vybudovať vodný prvok v reprezentatívnom centre záhrady – čo tak pri terase či uprostred udržiavaného trávnika, alebo priamo v strede vydláždenej plochy? Z terasy potom môžete pozorovať život v jazierku a okolo neho, prípadne ju skúste prepojiť s jazierkom prostredníctvom móla. (Pozor! Povrch móla nesmie byť zo šmykľavého materiálu.) Vodná hladina osvieži vzduch v okolí terasy a bude zaujímavo odzrkadľovať okolitý priestor. Ten bude vďaka lesklým odrazom svetla vyzerať väčší a pravdepodobne aj tajomnejší.

Ak chcete dosiahnuť tento dojem, zvoľte tmavý podklad (náter) v nádrži – efekt zrkadlenia bude intenzívnejší. Svetlý podklad zasa priestor zjemní a osvieži. Vodnú plochu môžete olemovať doskami z tropického dreva, prírodným kameňom alebo kovom (dokonca aj hrdzavým). Lem by nemal byť príliš dominantný, musí však odolávať vlhkosti. Je dobré, ak sa rovnaký materiál objaví aj na inom mieste záhrady, napríklad na terase. Pôsobivé môžu byť aj dve geometrické vodné plochy v rôznych úrovniach, navzájom spojené vodným prepadom. Pri väčších tvarovo prísnejších nádržiach sa uplatňuje ďalší trend: prechod cez vodnú plochu po šľapákoch, balvanoch či lávkach. Aj tu pritom treba dbať na určitú vyváženosť – prvky umiestnené vo vodnej ploche by nemali zaberať viac než jej štvrtinu. Takisto platí, že priechod musí byť bezpečný, nešmykľavý a skôr užší ako širší.

Chrliče a víry
Ak budete chcieť skombinovať pokojný prvok s dynamickým, môžete nechať vodu do nádrže privádzať prostredníctvom chrliča. Ten by mal takisto mať čisté línie a moderný dizajn. Pôsobivé je, ak voda tečie z chrliča na múriku a prepadá kamennými, sklenými či kovovými platňami. V takýchto nádržiach rastliny pestovať nemôžete. Pohyb vody by im prekážal. Zaujímavým trendom je budovanie menších alebo väčších vírov v nádržiach čistých línií: Vodu vťahuje do akéhosi kovového lievika s lesklým povrchom a jej špliechanie napĺňa záhradu energiou. Obľúbené sú aj vodné stĺpce či rafinované vodné hry. Mimochodom, trend budovania takýchto vodných plôch dokumentuje skutočnosť, že do záhrad sa vracajú rôzne historické štýly. Vodné nádrže geometrických tvarov totiž nie sú ničím novým – obľúbené boli najmä v období baroka a intenzívne ovplyvňujú aj súčasnú záhradnú tvorbu.

TEXT A FOTO: Daniel Košťál
Zodpovedná redaktorka: Maja Tallová

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje