Muškáty na balkóne
Zdroj: shutterstock.com

Mali ste z muškátov radosť celé leto? Rozmnožte si ich odrezkami a budú vás tešiť aj o rok

September je ideálnym obdobím na rozmnožovanie muškátov z odrezkov. Rozrastené muškáty majú dosť vyzretých výhonkov a blížia sa ku koncu svojho tohtoročného pôsobenia vo vonkajšom prostredí. Ak vám robili radosť a boli ste spokojní s farebnosťou i vzrastom, už teraz si môžete pripraviť zásoby mladých muškátov na budúcu sezónu.

Ako rozmnožiť muškáty odrezkami? Základom je výber zdravých polovyzretých muškátových výhonov, namiešanie vzdušného substrátu a precízna práca, ktorou sa eliminuje výskyt škodcov a chorôb.

Na rozmnožovanie muškátov z odrezkov budeme potrebovať:

  • zdravé, rozrastené muškáty
  • ostré nožnice/nožík a dezinfekciu
  • rašelinu, perlit a piesok
  • práškový stimulátor rastu koreňov
  • menšie kvetináče, plastové poháriky alebo inú vhodnú nádobu
  • stará ceruzka/drevená palička
  • krhlu s vodou
Muškáty v kvetináčoch
Zdroj: shutterstock.com

Výber kvalitných muškátových odrezkov

Odrezky odoberáme iba zo zdravých a silných muškátov. Najčastejšie ide o vrcholové časti jednotlivých muškátových vetiev. Nemali by byť príliš vytiahnuté za slnkom. Je lepšie, ak pôsobia kompaktne a hustejšie. Z muškátov pomocou ostrých a vydezinfikovaných nožníc odoberieme zelené výhony s dĺžkou približne 10 – 12 cm, na ktorých sú aspoň 3 – 4 páry listov. Práca s čistými nožnicami/nožíkom obmedzí prípadný prenos chorôb.

Šetrná úprava odrezkov

Z muškátových odrezkov odstránime kvety a spodné listy. Na odrezku ponecháme maximálne 4 – 8 horných listov. Dávame pozor na to, aby sa výhony pri manipulácii nezalomili. Ani zostávajúce listy by nemali byť žiadnym spôsobom poškodené. Spodnú časť odrezkov upravíme zrezaním mierne došikma.

Rozmnožovanie muškátov pomocou odrezkov
Zdroj: shutterstock.com

Príprava substrátu

Muškátové odrezky nikdy nesadíme do pôdy zo záhrady. Môže byť ťažká a obsahovať vývojové štádia hmyzu či iných, bežným okom neviditeľných škodcov. Oveľa lepšie výsledky dosiahneme výsadbou do zmesi z rašeliny, piesku a perlitu. Substrát na vysadenie odrezkov by mal byť ľahší, aby poskytoval dostatok miesta pre vytváranie koreňov. Namiešať sa môže napríklad v pomere 2 diely rašeliny, 2 diely piesku a 1 diel perlitu.

Kvetináče vhodné na muškátové odrezky

Do akých kvetináčov vysadiť odrezky z muškátov? Netreba si robiť veľkú hlavu. Výborne poslúžia staršie menšie kvetináče (vyčistené, bez stôp po starom substráte), priesvitné plastové poháriky, plastové nádobky z potravín, ale aj väčšie kvetináče, kde je možné umiestniť desiatky odrezkov. Všetko záleží od priestorových podmienok a súčasnej výbavy. Rozmnožovanie muškátov odrezkami totiž nepatrí medzi finančne náročné pestovateľské úlohy a zvyčajne sa s úspechom vydarí aj pri istej dávke improvizácie. Dôležité však je, aby boli budúce kvetináče vyčistené a s otvormi pre odtok vody na spodnej strane.

Rozmnožovanie muškátov pomocou odrezkov
Zdroj: shutterstock.com

Podmienky pre dobré zakorenenie

Do kvetináčov nasypeme namiešaný substrát a pomocou ceruzky alebo drevenej paličky vyhĺbime jamky, do ktorých budeme zľahka zapichovať odrezky z muškátov. Spodnú časť každého odrezku ponoríme do vody a následne do práškového stimulátora rastu koreňov. Odrezok opatrne vložíme do pripravenej jamky v substráte a substrát prstami okolo odrezku jemne pritlačíme, aby zostal na mieste.

V malých kvetináčoch bude jeden či dva odrezky. V kvetináčoch s priemerom 10 – 12 cm môže byť štyri alebo päť kusov. Pri výsadbe odrezkov do dlhších nádob alebo hrantíkov dávame pozor na to, aby neboli odrezky pri sebe príliš husto, inak choroba jedného odrezku rýchlo zasiahne aj ostatné. Pre prehľad si nezabudneme na štítky/nálepky označiť farby a druhy muškátov. Čerstvo vysadené muškátové odrezky opatrne zalejeme.

Rozmnožovanie muškátov pomocou odrezkov
Zdroj: shutterstock.com

Pravidelná kontrola

Najbližšie 4 týždne rozhodnú o tom, „kto postúpi do ďalšieho kola“. Kvetináče s odrezkami umiestnime na teplé, polotienisté miesto (nie na celodenné priame slnko). Pravidelne ich zalievame, no substrát nesmie byť úplne premokrený. Zakoreňovanie prebieha optimálne pri teplote 18 – 22 °C. Ak je chladnejšie, budú mladé muškáty potrebovať vytvorenie fóliovníkových podmienok (prekrytie fóliou, priesvitnou plastovou nádobou) alebo prenesenie do teplejšieho prostredia. Z rastlín odstraňujeme choré listy a pokusy o kvitnutie. Po približne mesiaci bude jasné, ktoré odrezky pustili silné korene a zaslúžia si presadenie do samostatného kvetináča.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.