kalina zelena aj vzime
Galéria (5)

Kalina – zelená aj v zime

Je ideálna do mesta aj na dedinu. Svojimi dlhými listami dokáže vytvoriť zvukovú, zrakovú aj prachovú clonu. S kalinou máte istotu, že zelená sa nestratí z vašej záhrady ani v zime.

Galéria

Počas chladných jesenných dní sa veľa stromov aj krov zbavuje listov. Zostanú len holé pahýliky, ktoré zahalené do raňajších hmiel občas vyzerajú trochu smutno. Našťastie, niekoľko vybratých druhov okrasných krov si svoje zelené ozdoby ponecháva aj v zime. Patrí medzi ne i kalina vráskavolistá (Viburnum rhytidophyllum).

Na rastline sú zaujímavé jej pomerne tvrdé listy dlhé až 20 cm. Zvrchu aj zospodu sú husto a viditeľne štruktúrované. Vrchná strana je hladká a tmavozelená, spodná sivá, nahusto pokrytá drobnými chĺpkami.Na jar zakvitne kalina žltkastobielymi súkvetiami drobných kvietkov. Zaujímavé sú kvetné puky, ktoré sa zakladajú už na jeseň – na koncoch konárikov vyrastú hnedé, husto chĺpkaté základy budúcoročných súkvetí. Spomínané chĺpky môžu u citlivých ľudí vyvolať alergické reakcie, pri manipulácii s rastlinou môže začervenať pokožka.

Najčastejšie sa vysádza do rôznorodých skupín krov, ktoré slúžia na ohradenie či rozdelenie záhrady. Kalinu možno vysadiť aj ako solitér, vtedy sa naplno uplatní jej pravidelný rast a vyniknú kvety i červenočierne plody (pozor, sú jedovaté!).

Rýchlokurz pestovania
• Rastlinu bežne dostanete kúpiť v záhradných centrách.
• Je nenáročná na pestovanie, okrem plytkých a premočených pôd znáša všetko.
• Darí sa jej v polotieni až v svetlom tieni.
• Už pri výsadbe myslite na jej neskoršiu veľkosť a doprajte jej dostatok priestoru. Dorastá do výšky troch až štyroch metrov, jej šírka je o niečo menšia ako výška. Rastie pomerne rýchlo.
• Nevyžaduje rez, iba ak potrebujete odstrániť zavadzajúce konáre.
• Veľkou výhodou je, že ju nenapádajú takmer nijaké choroby ani škodce.
• Počas silnej zimy môže stratiť časť listov, ktoré však na jar rýchlo dorastú.

Monika Králová
Foto: Petra Bošanská
Zdroj: časopis Môj dom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.