desat tipov na stavbu altanku

Desať tipov na stavbu altánku

Altánok navrhnutý na mieru predbehne stavebnicové systémy vo všetkých ohľadoch. Rešpektuje špecifiká terénu, kopíruje architektúru dvora alebo záhrady. Je najefektívnejší. Ak všetko správne naplánujete, i tie najmenšie detaily vám môžu UŠETRIŤ veľa peňazí.

UMIESTNENIE

Altánok sa nezaobíde bez prístupovej cestičky a zvyčajne si vyžaduje aj miesto chránené pred nárazovým vetrom (prirodzená alebo umelo vytvorená bariéra), ktoré zároveň poskytne súkromie. Aby sme po stavbe altánku nemuseli primnoho investovať do úpravy jeho bezprostredného okolia, využijeme prvky, ktoré už vo dvore či v záhrade existujú. Živý plot, zátišie medzi stromami, spevnená cestička či tichý chránený výklenok by mali pri plánovaní pomôcť.

INFRAŠTRUKTÚRA

Krčah s perlivou vodou, petrolejka, ťahacia harmonika i gril na drevené uhlie dokážu pri oddychu vykúzliť romantickú atmosféru. Ak je však komfort na prvom mieste, možno by ste mali pouvažovať o elektrickej prípojke, prívode vody a kanalizácii. Zvlášť v prípade, ak má altánok plniť aj úlohu krytého pracoviska pri majstrovaní vo dvore a záhradkárskych prácach. Berte do úvahy dostupnosť infraštruktúry a spád pozemku, aby ste za vybavenosť nezaplatili viac, ako musíte.

TERÉN

Rovná podlaha je pri altánku kľúčová, či sa rozhodnete pre drevenú palubovku na trámovej konštrukcii, alebo zámkovú dlažbu uloženú do lôžka z kopaného piesku. Dôležité je, aby na nej záhradný nábytok stál bez kývania. Ak nejde o skalnatý terén, vyrovnanie podkladu nie je náročné. Vždy však majte na pamäti, že budete musieť odvádzať zrážkovú vodu, aby sa nesústreďovala v priestore altánku. Lacnejšie je vyrovnať plochu pod altánkom navážkou ako odkopaním.

PÔDORYS

Myslite na to, že každý štvorcový meter plochy navyše je významným bonusom. Ak pod strechu vtesnáte záhradný nábytok, niekoľko dekorácií a výbavu, ktorá do altánku patrí, aj ten najväčší priestor môže zrazu pôsobiť stiesnene. Prirovnávajte altánok k miestnostiam vo svojom dome. Špajza, kúpeľna, pivnica či detská izba – aký by mal byť?

UKOTVENIE

Sú lacnejšie betónové pilóty siahajúce do nezamŕzajúcej hĺbky alebo oceľové závrtky do zeme? Každý prípad je odlišný. Ak máte ľahkú zem, ručný zemný vrták a miešačku vo dvore, pilóty sú jasnou voľbou. Rovnako pripadajú do úvahy na pozemkoch, pod povrchom ktorých sa ukrýva skalnatý masív, o ktorý sa betón môže oprieť. Ak vám výbava na betonáž chýba, skúste to so závrtkami do zeme. Ak dokážu preniknúť zeminou bez námahy, môžu ušetriť mnoho času.

NOSNÝ RÁM

Nie vždy je nutné, aby mal altánok samonosnú konštrukciu. Ak ho pridružíte k niektorej z hospodárskych budov, záhradnému domčeku či domu samotnému, vystačí si s dvomi piliermi namiesto štyroch. A to môže znamenať nielen rýchlejší postup pri jeho stavbe, ale aj úsporu materiálu. Ukotviť ho možno k stene, ale vzniknúť môže aj predĺžením existujúceho krovu – nadpojením jeho krokiev. Vždy by však mal byť natoľko pevný, aby odolal nárazom vetra a uniesol ťarchu polmetrovej vrstvy mokrého snehu.

KRYTINA

Na malú plošnú výmeru altánku možno poľahky zohnať zvyškovú či po­užitú krytinu, aby bolo možné udržať náklady pri zemi. Či už ide o škridľu, plech, alebo iné tabuľové materiály, vždy treba rátať aj s nákladmi na ich renováciu. Aby sa nestalo, že ochranné nátery navýšia cenu použitej krytiny na úroveň novej. Ak je predpoklad, že altánok sa bude prehrievať, najlacnejšou klimatizáciou je živá zelená strecha. Vrstva substrátu s trávami a skalničkami na izolačnej fólii funguje spoľahlivo.

OPLÁŠTENIE

Na zachovanie súkromia a ochranu pred vetrom je opláštenie vítaným prvkom. Polootvorené altánky však majú čaro priestrannosti a  lacnou markízou či plachtovým prístreškom možno ich plochu v prípade potreby na istý čas znásobiť. Pevné opláštenie drevom, polyakrylátom, či dokonca zasklenie patria iba na exponované časti bez prirodzenej terénnej bariéry. Často je výhodné rozložiť oplášťovanie na etapy. Po prvej môže byť jasné, že ďalšie už nebudú.

PODBITIE

Je prirodzené, že konštrukcii krovu chýba estetika a šmrnc, preto si žiadajú pohľadové vyhotovenie. Podbitie s odvetraním však plní aj úlohu ochrany proti prehrievaniu. Ak tenké lamely tatranského profilu neprinášajú silný estetický zážitok, alternatívou môže byť podhľad z trstinových rohoží či sadrokartónu . Vždy však treba myslieť na to, aby bol v altánku dostatok prirodzeného svetla. Biely náter či krycia lazúra sú kľúčovým riešením.

DLHODOBÁ OCHRANA

Ochranný náter dreva vyberajme vždy s ohľadom na jednoduchosť jeho obnovy. Pri krycích farbách je dôležité, aby mali UV filter a odolávali neustálym deformáciám povrchu dreva, pri lazúrach napovie spôsob ich obnovy. Tenkovrstvé lazúry na báze vysychavých olejov a voskov sú ideálnou voľbou. Chránia drevo aj po popraskaní a nikdy sa nelúpu, pretože sú súčasťou dreva samotného. Dostupné sú aj impregnácie na báze nanotechnológií, ktoré paru prepustia, vodu však nie.

Text: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. slavka marková says:

    velmi pekné

  2. Olguska8 says:

    akym prostiedhom by sme mali nartriet altanok za malo penazi ale by to mala by
    ucinna dakujjjjjjem
    godanyova

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.