bal sedmokrasok
Galéria (4)

Bál sedmokrások

Objavia sa v trávniku začiatkom jari ako huby po daždi. V rytme vánkov pohojdávajú bledými hlávkami, akoby tancovali. Začína sa bál sedmokrások.

Galéria

Sedmokráska obyčajná (Bellis perennis) s bielymi či bielo-ružovými lupienkami a žltým stredom je bežným hosťom trávnikov. Jej pričupené ružice listov sa starostlivo vyhýbajú nožom kosačiek. Pre niekoho sú drobné kvietky príjemnou ozdobou jarného trávnika, pre iného nepríjemnou burinou.

Čím sú sedmokrásky zaujímavé
Dnešné formy sedmokrások sú vyšľachtené z pôvodného druhu. Ich jazykovité kvety bývajú špicaté, ale častejšie sú rúrkovité. Práve tie tvoria kompaktné pravidelné hlávky. Farby kvetov mávajú od čisto bielej cez odtiene ružovej až po červenú. Šľachtením sa zväčšila aj veľkosť kvetov – niektoré kultivary majú kvety s priemerom od troch až do piatich centimetrov. Žiaľ, ich kultúrna forma sa v záhrade neudrží. Ak vôbec prežijú do ďalšieho roku, vracajú sa tvarom i veľkosťou k pôvodnému druhu. Kvety sa na noc alebo v zlom počasí zatvárajú.

Využitie v záhrade a na balkóne

Sedmokrásky, rovnako ako prvosienky, sirôtky či nezábudky, patria medzi dvojročné rastliny. Pokojne ich môžete vysadiť spolu na záhon alebo do balkónového kvetináča. Všetky spomenuté rastliny obľubujú nižšie teploty a s príchodom leta odkvitajú a žltnú. Preto ich začiatkom leta (najskôr však po pätnástom máji) vymeňte za letničky.

Tip redakcie
Hlávky zdomácnenej „divej“ sedmokrásky, práve tej, čo rastie bežne v trávnikoch, sú jedlé a môžete nimi zdobiť jarné šaláty. Dokonca pomáhajú pri kožných problémoch, zápche, vysokom krvnom tlaku a reume.

Rýchlokurz pestovania

  • Najjednoduchšie je zaobstarať si skoro na jar už hotové kvitnúce rastliny aj s pukmi. Vysaďte ich priamo do záhona alebo balkónového kvetináča. V byte pomerne rýchlo odumierajú, nemajú rady teplo, potrebujú priame slnko.
  • Kultivary dorastajú do výšky 10 až 15 cm, pôvodné druhy do 10 cm.
  • Pôvodný druh kvitne od marca do októbra, šľachtené druhy len na jar.
  • Dôležitá je pravidelná zálievka. Nenechajte ich preschnúť ani trvalo stáť vo vode.
  • Aby rastlina vytvorila kvety, potrebuje prejsť obdobím chladu. Ak si chcete vypestovať sadenice sami, vysejte ich v auguste do hlinitej zeminy zmiešanej s rašelinou. Po vzídení a podrastení sa pikírujú a jednotia. Niektoré odrody však neznesú silnejší mráz, preto ich treba prezimovať v studenom skleníku alebo fóliovníku. Najlepšie urobíte, ak v skleníku celé kvetináče pred zimou zakopete do zeme (až po ich okraj).

Text: Zuzana Jakabšicová
Foto: Petra Bošanská
Zdroj: časopis Môj dom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.