Novembrová poradňa pre záhradkárov
Galéria (7)

Novembrová poradňa pre záhradkárov

Poradíme vám, čo robiť v mesiaci november vo vašej okrasnej záhradke. 

Galéria

Novembrová poradňa pre záhradkárov
Ako zazimovať palmy
Novembrová poradňa pre záhradkárov
Novembrová poradňa pre záhradkárov
Novembrová poradňa pre záhradkárov
Novembrová poradňa pre záhradkárov

exoticky vresovec


Exotický vresovec

Jeseň je spätá s kvitnúcimi vresmi a vresovcami. V záhradníctvach sa objavujú aj menej známe druhy, napríklad Erica perspicua. Hoci nie sú vhodné do vresovísk v našich podmienkach, vyniknú vo vegetačných nádobách, v ktorých budú príťažlivé až do začiatku zimy. Dajú sa kombinovať s okrasnými kapustami a nižšími trávami. Zvyčajne neprežijú mrazivé noci, môžeme ich však premiestniť do chladnej zimnej záhrady. Vresovce si žiadajú kyslejší a mierne vlhký substrát, slnečné miesto a závetrie.

rozchodník

Ani mráz ho nezničí

Rozchodník (Sedum spectabile) je obľúbená vidiecka trvalka, ktorej sa darí v záhonoch aj vo vegetačných nádobách. Bordové súkvetia sú lákadlom pre motýle a včely. Rastliny znášajú sucho aj úpal, dokonca ich netreba ani zavlažovať. Najkrajšie sú v mierne kyslých až alkalických pôdach. Množstvo a kvalitu kvetov podporí aj prihnojenie. Po odkvitnutí rozchodník púta svojimi zoschnutými súkvetiami počas celej zimy. Koncom jesene si možno rastlinu rozmnožiť delením starších trsov.

okrasné trávy

Čo s okrasnými trávami

Okrasné trávy v tomto období pútajú svojimi súkvetiami, mnohé sa už pod vplyvom chladu začali vyfarbovať. Dôležité je nestrihať ich, s tým počkáme do jari. Treba ich však zviazať. Trávy zvyčajne dobre prezimujú, len čerstvo vysadené jedince by sme mali chrániť okolo koreňov vrstvou lístia. Najchúlostivejšiu kortadériu treba počas slnečných dní zviazať do špirály, tak ju ochránime pred zimnou vlhkosťou. Takisto k nej môžeme nahrnúť suché lístie, ktoré zaťažíme chvojkami.

okrasné tekvice


Hrejivé farby tekvíc

Okrasné tekvice rôznych tvarov aj farieb môžu byť príjemnou dekoráciou v interiéri aj exteriéri. Plody môžeme len tak poukladať na slnečné a suchšie miesta, prípadne vyberieme dužinu, vyrežeme otvory a dnu umiestnime sviečku. Okrasné tekvičky nie sú príliš vhodné na konzumáciu – ich dužina je horká. Na plodoch treba nechať aj časť stopky, tak vydržia dlhšie svieže. Tekvice vysievame koncom apríla do humóznej a na živiny bohatej pôdy. Semená možno vybrať z tekvičiek, ktoré slúžili ako jesenná dekorácia.

skimia

Kríky do nádoby

Viete, že kríky možno pestovať aj v nádobách? Napríklad skimiu (Skimia japonica). Pre samčiu rastlinu sú typické červené kvetné puky, ktoré pretrvajú počas celej zimy a na jar sa z nich rozvinú biele kvety. Skimia dobre rastie v tieni alebo polotieni, uprednostní kyslejšiu a mierne vlhkú pôdu. Nádoba by mala byť priestranná. Rastlinu môžeme kombinovať s brečtanom, okrasnou kapustou a horcami. V nádobách sa darí aj krušpánu, pierisu, zakrpateným ihličnanom či kaline.

zimovanie kaktusov

Zimovanie kaktusov

Pri sťahovaní kaktusov na zimovisko by mal byť substrát v nádobe suchý. Zimujeme ich v chlade – v pivnici alebo na chodbe pri teplote asi 10 °C. Takto kaktusy dokážu prečkať zimu aj bez svetla. Nemali by sa však dotýkať okenných tabúľ, dôležité je chrániť ich aj pred silným zimným slnkom. Za to by sa mali na jar odvďačiť kvetmi, nie však všetky. Koncom jesene aj v zime ich zalievame minimálne. Pri nedostatku vody sa kaktusy môžu mierne zvraštiť, no zálievkou sa to napraví.


Úlohy na november

Trávnik
Pravidelne z neho odstraňujte napadané lístie.

Chryzantémy
Kvitnúce rastliny aj s koreňovým balom vysádzajte do humóznej a mierne vlhkej pôdy.

Astry
Pravidelne ich zavlažujte a v prípade potreby ošetrite proti hubovým chorobám.

Živé ploty
Pokračujte v zakladaní živých plotov z opadavých listnáčov.

Solitérne stromy
Do trávnika a predzáhradky môžete teraz vysádzať stromy. Nezabudnite na ich pevné ukotvenie a ochranu kmeňa.

Jazierko
Nad hladinou rozložte sieť na zachytávanie padajúcich listov. Pokračujte v redukovaní rozrastených vodných rastlín.

Izbové rastliny
Zalievajte ich len minimálne, neprihnojujte ich ani nepresádzajte.

Ihličnany a rododendrony
Pred príchodom zimy zavlažte novovysadené stromy a kry a zabezpečte im zimnú ochranu.

Dvojročné rastliny
Záhony, v ktorých sú vysadené, zakryte čečinou.

Tulipány
Začiatkom mesiaca dokončite výsadbu cibúľ na záhony. Naďalej však môžete cibule tulipánov vysádzať do vegetačných nádob.

Záhradník radí
Okrasné dreviny a trvalky môžete v týchto dňoch prihnojiť preosiatym kompostom.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, Bella Rose, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje