Aby sa fialke darilo
Poznáte to. Vaše kvietky sa na nedostatočnú starostlivosť nemôžu sťažovať. Zalievate ich pravidelne, presádzate ich, prihovárate sa im vľúdnym slovkom, občas im aj nejakú dobrú muzičku prehráte na zrelaxovanie. A predsa sa vám stane, že sa kvietku nedarí, ba dokonca vyhynie. Stalo sa to aj našej čitateľke, ktorá pestuje Exacum blue a už dvakrát jej kvet vyhynul. Takže, na čo si treba dávať pozor pri pestovaní tohto kvetu?
Ekzakum (Exacum affine), ľudovo známe ako nemecká fialka, pochádza z tropických a subtropických oblastí Ázie, Madagaskaru a Afriky. Ide o jednoročnú rastlinu, ktorá po odkvitnutí hynie. Výnimočne dokáže prežiť ešte ďalší rok, ale také pestovanie nie je jednoduché. Kvitne šesť až osem týždňov (od júna do novembra). Kvety sú voňavé, môžu byť modré, fialové, biele a ružové. Táto rastlina zvyčajne netrpí nijakými škodcami ani chorobami, ale občas sa na nej môžu objaviť vši.
Aby bolo ekzakum vitálne, treba po nákupe odstrániť fóliový obal, v ktorom sa často predáva. Ekzakum si vyžaduje predovšetkým veľa svetla (nie priame, ale skôr filtrované), inak kvitne veľmi málo. Aby rastlina nezvädla, treba ju pravidelne zalievať. Nevyžaduje prihnojovanie. Ekzakum je vďačné aj za vyššiu vlhkosť vzduchu, preto sa mu dobre darí v miske so zvhlčovacími kamienkami (môže ísť aj o drobný štrk).
Ideálna teplota vzduchu je 18 až 20 ºC. V lete možno rastlinu pestovať v záhrade, na balkóne či terase – na svetlom mieste. V interiéri môže rásť na svetlej podobločnici, vynikne aj v skupinke. Ak chcete, aby ekzakum kvitlo dlhšie, vyskúšajte osvedčený trik. Črepník s rastlinou večer premiestnite pod svietiacu stolovú lampu a ráno zasa na pôvodné miesto. Výsledok vás príjemne prekvapí.
Daniel Košťál
Zdroj: časopis Môj dom
Komentáre