Ako zrenovovať strechu záhradného domčeka, altánku či parkovacieho miesta?
Galéria (11)

Ako zrenovovať strechu záhradného domčeka, altánku či parkovacieho miesta?

Chystáte sa renovovať strechu záhradného domčeka, altánku či zastrešenie parkovacieho miesta? Máme pre vás návod, ako na to.

Galéria

Renovujeme strechu záhradného domčeku - 00a_iStock-618651778
Renovujeme strechu záhradného domčeku - 01_IKO_stresne-debnenie
Renovujeme strechu záhradného domčeku - 02_IKO_odkvapove-oplechovanie
Renovujeme strechu záhradného domčeku - 04_IKO_zaveterne--oplechovanie
Renovujeme strechu záhradného domčeku - 06_IKO_instalacia-rady
Renovujeme strechu záhradného domčeku - 07_IKO_pokladka-sindla
Renovujeme strechu záhradného domčeku - 08_IKO_ukoncenie
Renovujeme strechu záhradného domčeku - 09_IKO_kontrola-instalacie

UROB SI SÁM

NÁROČNOSŤ: ++

ČAS: 1 deň

NÁKLADY: do 100 €/10 m2

ĽUDIA: 1

OBDOBIE: III – XII

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL

• strešné šindle od 6 €/m2
• poistná hydroizolácia od 1,90 €/m2
• klince od 3,50 €/kg/15 m2
tzv. lepenkáče
• bitúmenový tmel od 2,20 €/kartuša/18 m2

NÁRADIE

• kladivo
• nôž
s rovnou aj so zakrivenou čepeľou
• meter
• kriedová čiara
(tzv. brnkačka)

POSTUP PRÁCE

AKO ZRENOVOVAŤ strechu záhradného domčeka.

NA SPODNÚ HRANU pribijeme odkvapové oplechovanie. Rovnobež­ne s ním uložíme tenké asfaltové pásy s presahom aspoň 10 cm.

NA BOČNÚ HRANU strechy inštaluje­me na poistnú hydroizoláciu záveterné oplechovanie. Chránime tak debnenie pred zatečením a odtrhnutie šindľa.

ŠTARTOVACÍ RAD vyrobíme zo základného šindľa tak, že odrežeme viditeľné tabule. Ukladáme ho s 5 – 10 mm presahom cez oplechovanie.

PRVÝ RAD šindľov kladieme zarovno so štartovacím. V ďalších radoch šindle skracujeme o polovicu. Spoje šindľa by mali nasledovať max. v každom 4. rade.

POSLEDNÝ RAD zrežeme zarovno s hrebeňom z obidvoch častí strechy. Musí byť tak vysoko, aby hrebenáče prekryli klince aspoň s 5 cm presahom.

V PRÍPADE inštalácie v chladnom počasí alebo pri inštalácii v tieni je potrebné šindle dodatočne podlepiť bitúmenovým tmelom.

NÁROŽIA a hrebenáče vyrobíme vyrezaním zo základného šindľa pozdĺž výsekov. Z jedného balíka 3-tabuľového šindľa vyrobíme 9 bežných hrebenáčov.

HREBENÁČE pribíjame proti najčastejšiemu smeru fúkania vetra. V prípade potreby ich podlepíme strešným bitúmenovým tmelom.

DOBRÉ RADY

Materiál

Pri stavbách drobného charakteru sú strešné bitúmenové šindle najvýhodnejšou alternatívou. Ich inštaláciu zvládne aj obyčajný majster, jednoducho sa s nimi manipuluje a ľahko sa opracúvajú, sú vhodné na ľubovoľný tvar strechy so širokým rozpätím sklonu (IKO šindle od 9,5° – 90°) a produkujú minimálny odpad.

Klince

Na inštaláciu použijeme dostatočne dlhé klince (25 mm) so širokou hlavičkou, drážkovaným telom a antikoróznou povrchovou úpravou. V prípade priznaného podhľadu/debnenia z tatranského profilu, je možné použiť kratšie klince (20 mm), aby nám neprešli cez debnenie.

Šindle

Najvhodnejší čas na inštaláciu šindľov je pri teplote od 5 – 25 °C. Šindle musia vždy ležať na pevnom podklade, nikdy nenechávame visieť tabule šindľa voľne vo vzduchu (na krajoch strechy), aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať pekné, po čase nám vietor jednotlivé tabule poodtrháva a výsledný efekt už bude „štrbavý“.

NÁŠ TIP

Odkvapové oplechovanie

Na spodnú hranu pribijeme klasické odkvapové oplechovanie, predĺži sa tým životnosť dreveného debnenia a zvýši sa estetická hodnota strechy.

Strešné debnenie môže byť z dosiek, OSB dosiek, preglejky alebo aj z tatranského profilu (v prípade priznaného debnenia). Hrúbka by mala byť aspoň 18 mm, aby zospodu netrčali klince. foto www.iko.sk

Text a foto: www.iko.sk, istock.com
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2019

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.