Ruža Queen Elisabeth

Ruža Queen Elisabeth

Táto polyantka sa môže stát výborným živým plotom, vyrastie až do výšky 1 m.

Ruže
Ruže sú deti slnka; vyžadujú slnečné miesto na plnom svetle; darí sa im najviac v hlbokej, kyprej, hlinitej, výživnej pôde. Mokré a studené miesta vôbec nie sú vhodné na ich pestovanie.

Pred výsadbou:
Dobre zavlažiť; najlepšie jednotlivo alebo vo zväzku nechať niekoľko hodín (6-10) močiť vo vode. Ak sa nevysadia ihneď, dáme ruže do záhrady a až po štiepok prihrnieme zeminou.

Strihanie pred výsadbou:
Výhonky sa zastrihnú na asi 20 cm dĺžku. Parkové a kríkové ruže nechajte trochu dlhšie. Konce koreňov tiež čerstvo zastrihnite.

Výsadba:
Vykopte dostatočne veľkú jamu, aby sa korene mohli dobre rozložiť v zemi. Dôležité je, aby bol štiepok asi 5 cm (šírka dlane) pod povrchom zeme. Dosypte pôdou a dobre zahrňte. Po zasadení prihrňte kmeň kyprou zeminou, aby bolo vidieť iba výhonky.

Prihnojovanie ruží:
Prvá dávka hnojiva najskôr na jar po okopaní. 50-100 g komplexného hnojiva na meter štvorcový (napr. výživa pre ruže). Dusík dodávame iba počas rastu od marca do júna. Najneskôr od augusta neprihnojovať kvôli dobrému vyzretiu. Hnoj sa nepoužíva, pretože hnitím produkuje teplo a to ruže nemajú rady. S dobrým, vyzretým kompostom však Vašim ružiam neublížite, skôr naopak.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteOchrana pred zimou:
Ruže na jeseň zostrihneme na 40-50 cm a vysoko prihrnieme zeminou. Nakoniec prikryjeme jedľovými vetvičkami, aby sa zamedzilo vysychaniu rastlín.

Rez:
 Ak už na jar nepočítame s mrazmi (polovica apríla), odkryjeme vetvy a odhrnieme zeminu. Šľachtené a záhonové ruže na jar zastrihnite na 3-5 očiek, popínavé a kríkové ruže na 10 očiek. Pokiaľ ste všetky rastliny pravidelne strihali, skôr než došlo k vytvoreniu semien, môžete v lete počítať s veľkým, bohatým kvetenstvom. Popínavé ruže kvitnú najviac na postranných výhonkoch. Ako ochrana pred zimou sa v prípade popínavých ruží a ruží na vysokom kmeni tiež používajú jedľové vetvy. Rašelina sa nepoužíva ani pri výsadbe, ani ako ochrana pred mrazom.

Informácie naviac:
 Je známym faktom, že ruže majú rady spoločnosť levandule. Vzniká nielen krásna farebná kombinácia, ale aj užitočná: levanduľa odháňa vošky a mravce. Ale vedeli ste, že žerušnica, rozmarín, mäta, tymián, šalvia a mnohé ďalšie rastliny tiež podporujú rast ruží a odpudzujú škodcov? Títo susedia by však nemali rásť príliš blízko ružiam, aby si navzájom nebrali vzduch a svetlo. Vzdialenosť od 50 cm je pre všetky rastliny vhodná.

viac na www.sieberz.sk

Komentáre

  1. Silvia belanyova says:

    prosym vas jak mam rozmnozovat ruze ? dakujem

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.