image 21740 25 v1
Galéria (7)

Ako ochrániť ihličnany pred škodcami

Ihličnany sú kostrami záhrad. Pri nevhodných pestovateľských podmienkach či nedostatočnej výžive musia často čeliť škodcom, ktoré môžu znamenať začiatok ich konca. Pozorne si ich preto všímajte už od skorej jari. 

Galéria

Ochrana ihličňanov
Ochrana ihličňanov - 01_daniel_kostal_usychanie-tuji
Ochrana ihličňanov
Ochrana ihličňanov
Ochrana ihličňanov
Ochrana ihličňanov

Všímajte si

Pozorne treba sledovať akékoľvek zmeny na ihličnanoch – nezvyčajné zafarbenie ihlíc, usychanie konárikov, praskanie kôry či výskyt atypických útvarov na stromoch. Zasiahnuť treba okamžite po zistení takéhoto neduhu, pretože skorý zásah môže krásny a často aj drahý ihličnan zachrániť pred uhynutím.

Nie vždy je však dôvod na paniku. Napríklad po obdobiach letných horúčav a nástupe chladnejších a daždivých jesenných dní dochádza veľmi často k vysychaniu ihlíc a menších konárikov. Ide o prirodzený fyziologický jav. Ak ihličnan usychá vnútri koruny, zatiaľ čo po obvode je pekne zelený, môže byť príčinou nielen nedostatok vlahy, ale najmä svetla.

Nebezpečné hálky

Najčastejším škodcom smrekov, predovšetkým mladých konárikov, je kôrovnica zelená. Jej aktivitu spoznáme podľa toho, že na konárikoch sa tvoria šiškovité útvary, tzv. hálky. V nich sa (v niekoľkých komôrkach) vyvíjajú agresívne larvy tohto škodcu. Hálky sa v polovici leta otvoria a mladé jedince prelietavajú na smrekovec opadavý, kde spolu s kôrovnicou smrekovcovou cicajú šťavy z mladých ihlíc, ktoré sa potom nápadne deformujú. Koncom leta sa kôrovnice vracajú na smreky, kde samičky opäť kladú vajíčka a z nich sa následne vyvinú larvy, ktoré zimujú na konárikoch smrekov.

hálka
       Drevitá hálka kôrovnice 

husenice
      Húsenice obaľovača mládnikového (Rhyacionia buoliana) poškodzujú borovice.

Odumieranie výhonkov borovíc

K najčastejším škodcom borovíc patrí obaľovač mládnikový. Prezimované larvy možno nájsť v predjarnom období pri púčikoch týchto drevín. Po oteplení a ich naliatí sa larvy dostanú do mladých výhonkov a vyžierajú v nich chodbičky. Napadnuté výhonky viditeľne vädnú, neskôr vysychajú a opadávajú. Podľa tohto väčšina záhradkárov problém odhalí. Vo vyhĺbených chodbičkách sa obaľovač zakuklí, neskôr kryt opustia motýle, ktoré opäť kladú vajíčka k púčikom borovíc, aby sa celý cyklus zopakoval.

Ďalším škodcom borovíc je ploskanka sedencová. Jej aktivitu spoznáme podľa zhluku žltohnedého trusu jemne obaleného pavučinkou. Trus vytvára akýsi kryt, do ktorého tento škodca v štádiu lariev vnáša ihlice borovíc a tu ich požiera. Dospelé jedince sa liahnu koncom jari a samičky kladú vajíčka opäť na konci výhonkov. Cyklus sa opakuje.

ihličnany
       Zdravý a usychajúci ihličnan       

Odborník radí
Ochoreniam ihličnanov možno vo veľkej miere predísť výberom vhodného miesta a pravidelným prihnojovaním.

Usychanie tují

V posledných rokoch je často rozšírené nepravidelné usychanie niektorých konárikov tují a cypruštekov, niekedy aj borievok. Ohrozené sú staršie stromy v suchých a teplých oblastiach. Ide o poškodenie lykokazom borievkovým. Koncom jari sa dospelý škodca dostáva cez bázu a menší otvor do malých konárikov a v nich vyžiera chodbičku. Konáriky schnú a opadávajú. Po zodvihnutí uschnutých vetvičiek možno nájsť charakteristickú chodbičku. Larvy tohto škodcu sa vyvíjajú pod kôrou konárov tují alebo cypruštekov. Pri silnejšom zasiahnutí môže celý strom vyschnúť, ale inak jeho životnosť neohrozujú. Utrpí najčastejšie len estetická hodnota dreviny.

          

Povlaky na borievkach

K agresívnym škodcom ihličnanov, konkrétne borievok, patrí štítnička borievková. Cicia rastlinné šťavy. Spoznáme ju podľa belavých povlakov na výhonkoch borievok. Škodca výrazne oslabuje tieto dreviny, a tak klesá aj ich estetická hodnota.

kôrovnica smreková
       Kôrovnica smreková (Sacchiphantes abietis) v hálke na smreku

Ochrana ihličnanov

Kôrovnica zelená

 čo napáda
smrek, smrekovec opadavý
• kedy zasiahnuť
v predjarnom období (marec, začiatok apríla)
spôsob ochrany
postrek – účinný je niektorý z insekticídov, napr. Pirimor 50 WG; druhou, ekologickou alternatívou je odtrhnúť ešte neotvorené hálky z konárikov a spáliť ich, je to však prácne aj zdĺhavé; chemická ochrana je v tomto prípade účinná, ak sa s odstupom zopakuje po 14 dňoch; smrek po ošetrení pôsobí vitálnejšie a atraktívnejšie

Obaľovač mládnikový

 čo napáda
borovice
• kedy zasiahnuť
koncom jari a počas leta
• spôsob ochrany
insekticídny prípravok proti žravým škodcom, napríklad Karate Zeon 5CS

Ploskanka sedencová

•  čo napáda
borovice
• kedy zasiahnuť
ihneď po zistení škodcu
• spôsob ochrany
insekticídny prípravok proti žravým škodcom, napríklad Karate Zeon 5CS (postrek je najlepšie urobiť koncom jari); trus je dobré odstraňovať aj mechanicky

Lykokaz borievkový

• čo napáda
tuje, cyprušteky, borievky
• kedy zasiahnuť
v predjarnom období (marec, začiatok apríla)
• spôsob ochrany
zasiahnuť musíme aspoň dvoma postrekmi s odstupom 14 dní; vhodné prípravky sú Karate Zeon 5 CS, Actara 25 WG, Dursban 480 EC; do postrekovej zmesi treba pridať aj zmáčadlo

Štítnička borievková

 čo napáda
borievky
• kedy zasiahnuť
okamžite po zistení škodcu
• spôsob ochrany
Dursban 480 EC; ošetrenie podľa potreby zopakovať

šišky
       Na ihličnanoch si treba všímať nezvyčajné zafarbenie ihlíc, prípadne ich usychanie.    

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, thinkstock.com, wikipedia.org (Magne Flåten, USDA Forest Service)
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o. 

  1. Eva says:

    Dobrý deň,
    po zime nám v záhrade zhnedli cyprušteky, avšak len z južnej strany, takmer presne polovica stromu – sú vysoké takmer 1,5 m. Dajú sa zachrániť ?

  2. Zdenka Hobrajterová says:

    Dobrý deň prajem,prosím o radu.Vysadili sme pred 2 rokmi 120 tují smaragdových,doteraz žiaden problém,posledný týždeň začínajú žltnúť vetvičky,na niektorých celé výhony,počula som,že je to dosť rozšírené v tejto oblasti/bývame v Slov.Grobe/Predpokladám,že sa jedná o lykožrúta borievkového.Môžem s tým ešte niečo robiť?Sadili sme do rašeliny,polievali sme okyslovačom pôdy aj hokou solou,suchom tiež netrpeli,máme závlahu.Prosím,poradte mi,či ich môžem zachrániť,vopred ďakujem Hobrajterová

  3. Ondrej says:

    Viete poradiť aj iné postreky na ihličnany, hlavne tuje, ako len chemikálie ?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.