ihlicnany v zahrade
Galéria (5)

Ihličnany v záhrade

Ak napadne veľa snehu, musíme dohliadnuť na to, aby svojou váhou nepolámal či inak nepoškodil konáre stromov. Hrozí to najmä ihličnanom, ktorým sa na ihličí zachytáva sneh vo väčšom množstve. Preto sneh z konárov otriasame alebo stromček obviažeme špagátom.

Galéria

Skôr, než sa skončí zima, si musíme dôkladne premyslieť, aké práce nás čakajú v záhradke na jar a ako pri nich budeme postupovať. K týmto činnostiam nepochybne patrí i vysádzanie stromčekov, či už ovocných, alebo ozdobných – dekoračných, napríklad ihličnanov.

Prípravné práce

V tomto období skontrolujeme aj to, v akom stave sú jamy na presádzanie stromčekov. Záhradkári by si totiž mali jamy na jarné presádzanie pripraviť ešte na jeseň, aby pôda v zime dobre zvetrala. Ihličnany presádzame s koreňovým balom. Každá jama by mala byť dva- až trikrát väčšia ako samotný bal.

Presádzanie ihličnanov
Najvhodnejším obdobím na presádzanie ihličnanov je neskoršia jar (marec až apríl), ešte pred začatím pučania. Druhým vhodným obdobím je august a september. Neskoršie presadené ihličnany už do zimy nezakorenia a mohli by uvädnúť a uhynúť.

Vlaha
Počas dlhšej prepravy alebo pri dlhšom skladovaní koreňový bal obvykle obschne alebo vyschne, preto ho treba pred presádzaním zásobiť vlahou. Celý bal preto namočíme do vody, aby vlaha prenikla do zeminy. Ak je koreňový bal obalený v jute, stačí ho namočiť tak, ako je. Ak je však zabalený do plastovej fólie, treba ju na niekoľkých miestach poprepichovať alebo narezať, aby sa voda dostala do zeminy. Musíme však pri tom dávať pozor, aby sa nám bal nerozpadol. Rovnako treba dávať pozor i pri vyberaní menších rastlín z črepníkov a polokontajnerov
.
Vysádzanie
Dno jamy pred uložením stromčeka zaplníme časťou ornice z hornej vrstvy výkopu. Stromček v jame postavíme tak, aby jeho koreňový kŕčok bol v tej istej výške, ako bol v koreňovom bale. Jamu potom doplníme ostatnou zeminou, ktorú môžeme prilepšiť dobre rozloženým kompostom, listovkou alebo rašelinou zmiešanou s pieskom. Maštaľný hnoj v žiadnom prípade nepridávame, ani neskôr po presadení. Nakoniec okolo stromčeka vytvoríme z nahrnutej hliny širšiu misku na zachytávanie vlahy.

Zálievka a kolíky
Na zálievku nesmieme zabudnúť ani po presadení stromčeka. Ak nie je možné zabezpečiť pravidelné zalievanie, treba okolo stromčeka nastlať drevenú kôru alebo rašelinu.

Štíhle rastúce ihličnany zaistíme proti vyvráteniu ukotvením k zemi. Použijeme na to drevené tyče, ktoré zatlčieme šikmo do zeme mimo koreňového balu tak, aby sa v hornej časti kmienika križovali. Tam tyče zviažeme spolu s kmienikom kúskom špagátu. Špagát (alebo drôt) môžeme použiť i pri inom spôsobe, keď ho uviažeme v hornej časti kmienika a ukotvíme ku kolíkom zatlčeným do zeme vo väčšej vzdialenosti od jamy.

Text a kresby: Jozef Pobjecký
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje