kvitnúci zlatý dážď
Galéria (7) Zdroj: istock.com

7 najčastejších príčin, prečo vám zlatý dážď nekvitne

Zlatý dážď je známy najmä vďaka tomu, že v čase, keď sa mnohé rastliny len veľmi pomaly prebúdzajú zo zimného spánku, hrdí sa konármi plnými žltých kvietkov. Aj keď je pestovanie tohto drevnatého kríka jednoduché, mnohí záhradkári sa stretnú s problémom, že ich zlatý dážď prestane kvitnúť. Kde sa stala chyba?

Galéria

kvitnúci zlatý dážď
púčiky zlatého dažďa
zlatý dážď pod snehom
kvitnúci zlatý dážď
kvitnúci zlatý dážď
rez zlatého dažďa

Krík je zasadený veľmi hlboko

Časť kríka, kde sa korene spájajú so stonkami by mala v ideálnom prípade byť zhruba 2,5 centimetra nad úrovňou terénu. Ak toto miesto zahrabeme do pôdy alebo pod hrubú vrstvu mulča, negatívne to ovplyvní rast koreňov. Výsledkom je, že takto nechtiac pripravíme stonky a listy o výživu a sami seba o svieže kvety.

kvitnúci zlatý dážď
Zdroj: istock.com

Má priveľa dusíka

Prebytok dusíka v pôde zvyčajne podporí rast lístia, ale kvety budú malé alebo nebudú vôbec. Ak má váš zlatý dážď mnoho listov a žiadne kvety, bude to zrejme z tohto dôvodu.

Ak prihnojujete kríky, vždy zvoľte vyvážený produkt s pomalým uvoľňovaním, napríklad 10-10-10 (NPK), aby ste ich nevystavili priveľkému množstvu dusíka. Zrelým kríkom sa zvyčajne dobre darí aj bez hnojív – stačí organicky bohatá pôda.

Rez robíte nesprávne

Zlatý dážď má dve jedinečné vlastnosti: kvety sa objavujú na starom dreve a čoskoro po odkvitnutí si všimnete už budúcoročné púčiky. Preto je potrebné rez urobiť čo najskôr po odkvitnutí, inak nasledujúcu jar nebudete mať kvety.

Ak by ste strihali zlatý dážď na jeseň, odrezali by ste aj vyvíjajúce sa púčiky. Nenarastú a na jar budete mať menej kvetov.

Odborníci odporúčajú raz za dva až tri roky zrezať jednu tretinu kríka. Je tiež dôležité zastrihnúť niektoré staršie konáre až po zem – nielen ich konce. Takýto rez podporí vznik nových konárov a intenzívnejšie kvitnutie.

rez zlatého dažďa
Zdroj: istock.com

Neskorý mráz

Ak teplota vonku poklesne pod nulu práve v období, keď sa púčiky otvárajú alebo keď sa vyvíjajú, ľahko zmrznú. Neobvykle chladná zima si vyžiada daň aj na konároch, ktoré mráz poškodí, dokonca môžu odumrieť.

Účinky nadmerného chladu a mrazu zmiernime, keď menšie kríky zabalíme do vrecoviny.

Náš tip: Zalievajte aj v zime. Samozrejme, stačí len príležitostne. Prečo? Ak kríky sem-tam polejeme aj počas zimy, keď je sucho a zem nie je zmrznutá, lepšie zvládnu náhly mráz. Verte alebo nie, rastlinám, ktoré majú v sebe vodu, nehrozí také poškodenie mrazom, ako veľmi suchým kríkom.
zlatý dážď pod snehom
Zdroj: istock.com

Rastlina je už stará

Množstvo kvetov sa starnutím kríka znižuje. Avšak aj starý zlatý dážď môžeme omladiť – hlbokým rezom. Pri takomto reze odstránime asi tretinu rastliny, staré konáre zrežeme až pri zemi.

Nezabudnite prerezať aj hustý stred kríka, aby sa dostalo slnečné svetlo i tam. Vďaka takejto ráznej úprave budete mať o pár rokov mnoho čerstvých konárov, a teda aj kvetov.

kvitnúci zlatý dážď
Zdroj: istock.com

Kvitne predčasne

Počasie nás niekedy „naťahuje” rôznymi trikmi, napríklad predčasnou jarou alebo babím letom. Neklame však len nás, ale aj naše rastliny. Kríky zlatého dažďa si môžu myslieť, že je čas kvitnúť. Stáva sa, že zlatý dážď rozkvitne počas babieho leta a na nasledujúcu jar opäť, ale riedko.

Tieto zmeny neovplyvníme, ale je dobré aspoň vedieť, že ak sa náš zlatý dážď takto správa, nie je to tým, že by s ním nebolo niečo v poriadku.

púčiky zlatého dažďa
Zdroj: istock.com

Nemá dostatok slnka

V ideálnom prípade sa zlatému dažďu darí na slnečnom mieste. Ak je zasadený v tieni, výsledkom bude málo kvetov alebo nebude kvitnúť vôbec. Tieto kríky potrebujú najmenej šesť hodín slnečného žiarenia denne. Ak to na svojom mieste nemajú, zvážte premiestnenie alebo upravte okolie zlatého dažďa tak, aby mal viac slnka.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.