image 21316 25 v1

Krušpán vždyzelený – pestujeme obľúbenú okrasnú drevinu

Buxus alebo krušpán patrí k obľúbeným okrasným drevinám. Predstavuje vždyzelený ker alebo malý strom, pestuje sa ako vo veľkých nádobách, tak aj v záhradách. Popri uvedenom patrí aj ku skupine liečivých rastlín. Chinín bol využívaný pri maláriových ochoreniach a práve droga z krušpánu slúžila ako jeho  náhrada. Pôvodným domovom krušpánu je južná Európa. 

Listy, kvety a plod

Krušpán vytvára protistojné vajcovité listy. Je pre ne príznačné, že sú hladké a kožovité. Žlté kvety sa tvoria v pazuchách listov v marci a apríli. Plodom je tobolka.

Droga

Droga krušpánu obsahuje alkaloidy (buxín), silice a triesloviny, pričom je zelená a jej chuť je horká. Dôležité je podotknúť, že droga je jedovatá.

Drevo

Drevo sa vyznačuje odolnosťou, pevnosťou a tvrdosťou. Kvalita tohto dreva našla svoje uplatnenie pri výrobe hudobných nástrojov.

Pestovanie

Existuje viac možností pestovania buxusu. Buď sa pestuje v nádobe (črepník), v okrasnom záhone, prípadne ako solitérna rastlina. Efektné využite nachádza aj v podobe živého plota alebo ako lem okolo záhona.

Na vytvorenie živého plota je potrebné vykopať rigol, ktorého veľkosť závisí od veľkosti koreňového balu jednotlivých rastlín.

Používame len zdravé, nepoškodené rastliny, ktoré sa vyznačujú zdravým a dostatočne veľkým koreňovým balom. Pri sadení sa snažíme tento koreňový systém nenarušiť. Pôda by mala byť dobre pripravená a odburinená. Pri nekvalitnej a ťažkej ílovitej zemine je vhodné do rigolu pridať kvalitný záhradnícky substrát. Vzdialenosti medzi jednotlivými rastlinami závisia od ich veľkosti, pričom by výsadba nemala byť príliš hustá, ale nie sú žiaduce ani neprimerane veľké rozstupy. Výsledný efekt by nepôsobil esteticky.

Počas vegetácie sa buxusy podľa potreby prihnojujú. Na jeseň sa môže do pôdy zapracovať maštaľný hnoj. Pred zimou je vhodné rastliny chrániť dostatočnou vrstvou hnoja alebo čečiny. Na jar sa zrýľuje okolie rastlín a odstránia sa poškodené, prípadne zmrznuté vetvy.

Pri výsadbách v nádobách je potrebné myslieť na drenážnu vrstvu, kvalitné hnojenie a dostatočnú zálievku. Na dno okrasnej nádoby, ktorá by mala byť dostatočne veľká, je dobré umiestniť ako drenáž drobné kamene alebo keramzit. Následne treba nasypať kvalitný substrát (kyprý a humózny) a vysadiť zdravú rastlinu, ktorá sa nakoniec výdatne zaleje.

Okrem uvedeného buxus pekne vynikne v okrasnom záhone alebo parku, buď ako solitér, alebo v kombinácii s inými kríkmi. Vkusne zakomponovaný k ostatným rastlinám bude pôsobiť veľmi esteticky. Pri včleňovaní do parku alebo záhona treba mať na pamäti dostatok priestoru, aby sa dal dobre strihať a okopávať. Je to ideálna rastlina na tvarovanie, veľmi pekne pôsobí napr. tvar gule.

Buxus sa rozmnožuje prostredníctvom odrezkov aj výsevom osiva. Dá sa povedať, že ide o pomerne nenáročnú rastlinu, ktorá je prijemným oživením našich záhrad. Dôležité však je myslieť i na dostatok závlahy (hlavne pred príchodom zimy) a výživy, absencia môže mať za následok žltnutie a zasychanie listov.

rastliny

Zdroj: Časopis Urob si sám

 1. Anonym says:

  Bolo by vhodné doplniť článok o ochranu pred nebezpečnou víjačkou krušpánovou, ktorá ho dokáže zničiť za niekoľko dní.

  1. Ggaga says:

   Čím skôr po napadnutí aplikovať požerový jed, napr. Karate alebo postrek z mikroorganizmov; po tyzdni opakovať

 2. Anonym says:

  Velmi dolezite minule leto napadla tato choroba cely nas aj susedov plot z kruspanu a museli sme ho odstranit bola to velka a rychla skaza!!a nieje to sranda dlhorocne korene totiz len tak lahko sa nedaju vykopat!

  1. Anonym says:

   Nejdena sa o chorobu ale o parazit de facto resp hmyz. T.j. da sa lahko odstranit postrekom.

 3. Jozef says:

  Posledný čas má škodcu, že sa treba rozhodnúť či pestovať alebo nie./Vijačka krušpanová/

 4. Gabriela Vrablova says:

  vrablovagabriela93@gmail.com.proti vyjacke kruspanovej.mne sa osvedčil,postrek zo žihľavy dvojdomej,listy žihľavy bez semien, naplniť do vedra zaliať odstatou najlepšie dažďovou vodou,tak aby bola žihľava ponorená, najlepšie cez noc.na 10l.konvu vody liter vyluhu,

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje