Mikrovlnná rúra dokáže pomôcť, ale aj uškodiť. Týchto 12 potravín by ste v nej rozhodne nemali nikdy ohrievať!
Mikrovlnka je určite šikovný pomocník, ale nie je vhodné používať ju vždy a na všetko. Ak máte čas, určite uprednostnite klasické varenie či ohrievanie. Mikrovlnka je síce užitočná, pohodlná a takmer vždy rýchlejšia možnosť, ale má aj svoje negatíva. Viete, ktoré potraviny by ste nikdy nemali ohrievať či upravovať v mikrovlnke?
Čili papričky
Hoci milovníci čili nedajú na pálivú chuť týchto papričiek dopustiť, v mikrovlnke dobrotu nerobí. Ohrievanie štipľavých paprík v mikrovlnnej rúre by vás v skutočnosti mohlo aj zraniť. Kapsaicín – aktívna zlúčenina, ktorá zodpovedá za ostrú chuť paprík, pri kontakte vytvára pocit pálenia. Papriky s vysokým obsahom tejto látky môžu pri ohrievaní v mikrovlnnej rúre doslova vybuchnúť. Aj keď neprasknú, môžu byť nebezpečné. Z papričiek sa uvoľní kapsaicín a výpary z ohrievania môžu spôsobiť pálenie očí a hrdla.
Materské mlieko
Materstvo je náročné. Nečudo, že mamičky oceňujú každý jeden spôsob, ako si uľahčiť starostlivosť o dieťa. Pre mnohé je dobrým trikom odsať, zmraziť materské mlieko a keď je potrebné, len ho vytiahnu z mrazničky a nechajú rozmraziť a ohriať v mikrovlnke. Tento postup však predstavuje pre dieťa nebezpečenstvo. Aké a prečo?
Štúdie dokazujú, že mlieko sa v mikrovlnke zohrieva nerovnomerne. To znamená, že niektoré oblasti budú priveľmi horúce a schopné popáliť citlivý jazyk a hrdlo dieťaťa, kým iné studené. Použite bezpečné spôsoby ohrevu mlieka, ako je púšťanie horúcej vody z vodovodu na fľašu alebo fľašu vložte do vody zohriatej v hrnci na sporáku.
Spracované mäso
Dať zohriať spracované mäso do mikrovlnky je jednoznačné nie. Štúdie potvrdili, že úprava spracovaných jedál z mäsa (párky, klobásky, paštéty, salámy) v mikrovlnnej rúre vedie k vyššej tvorbe nebezpečných produktov oxidácie cholesterolu v porovnaní s inými metódami varenia. Tieto produkty sa podpisujú pod rozvojzel aterosklerózy a koronárnej choroby srdca. Spracované mäso je už i tak poriadne prešpikované konzervačnými látkami, načo zvyšovať riziko úpravou v mikrovlnke.
Ryby
Ohrievanie ryby v mikrovlnke síce nie je nič, z čoho by ste vážne ochoreli, ale… Ryba je chúlostivá potravina s jemnou štruktúrou – použitie mikrovlnnej rúry ju vysuší. Omnoho lepšie je ohriať rybu na panvici či v rúre, nestratí tak jemnú textúru a šťavnatosť. Alebo si ju vychutnajte za studena, samozrejme, ak je vopred tepelne spracovaná.
Hrozno
Kto by už zohrieval hrozno v mikrovlnke? Isteže, nie je to zvyčajné, ale existujú recepty na prípravu pečenéh hrozna a červeného vína z mikrovlnky. Nech hrozno potrebujete zohriať na čokoľvek, vždy je bezpečnejšie upiecť ho v rúre. S pokusom urobiť to v mikrovlnke by ste nedosiahli rovnaký efekt a čo je horšie, mohol by vzniknúť požiar.
Bobule hrozna nakrájané na polovicu vložené do mikrovlnnej rúry fungujú ako anténa a hrozí riziko iskrenia až vzbĺknutia. Toto riziko sa týka aj iných potravín podobnej veľkosti guľovitého tvaru vrátane černíc, egrešov (nemusia byť ani prekrojené) a prepeličích vajec.
Omáčka na cestoviny na báze paradajok
Paradajky obsahujú množstvo vody a keď z nich spravíme omáčku, dostaneme vlastne kombináciu vody s nízkou viskozitou (ľahko tečie) a vláknitých kúskov paradajok s vyššou viskozitou (hustá štruktúra omáčky).
Vláknité kúsky pri ohreve zväčšujú hustotu a nútia tekutinu, ktorá sa mení na paru, aby si našla cestu von. Výsledkom je omáčka na všetkých stenách mikrovlnky.
Mrazené mäso
Koľkokrát sa vám stalo, že ste zabudli vyložiť z mrazničky mäso, ktoré potrebujete na obed alebo večeru? Určite i vás napadlo rýchle riešenie – rozmraziť mäso v mikrovlnke. Je to síce rýchly postup, ale nie veľmi spoľahlivý. Prečo? Rozmrazovanie v mikrovlnnej rúre často spôsobí, že sa niektoré časti mäsa začnú variť, zatiaľ čo iné ostanú zmrazené. A nejde len o to, ale i o nebezpečný rast baktérií.
Keď sa mäso rozmrazuje postupne v chladničke, nízka teplota spomaľuje rast baktérií v ňom a na jeho povrchu. V mikrovlnnej rúre však môže teplota mäsa vzrásť až do bodu, keď sa rast baktérií znásobí. Ak chcete napriek týmto faktom použiť mikrovlnnú rúru, mäso okamžite po rozmrazení tepelne upravte a mikrovlnku vyčistite.
Brokolica
Brokolica patrí medzi druhy zeleniny, ktoré mnohí automaticky ohrievajú v mikrovlnke. Tušíte však, koľko z nutričnej hodnoty si pri tomto procese zachová? Príprava brokolice v mikrovlnnej rúre ju oberie o 97 % flavonoidov, cenných zlúčenín, ktoré majú protizápalové vlastnosti. To je o tretinu väčšie poškodenie ako pri varení.
Celé vajcia natvrdo
Nikdy sa nesnažte ohrievať celé uvarené vajcia v mikrovlnke alebo ich tam rovno variť. Výsledky môžu byť naozaj neželané – vajíčka ľahko explodujú a keď aj nie, žĺtky sú oveľa horúcejšie ako voda, do ktorej vajíčka uložíte.
Chlieb
Chlieb upravený v mikrovlnnej rúre síce nepredstavuje žiadnu hrozbu pre zdravie a bezpečnosť, ale chuť, ktorá vás čaká, nepoteší. Premena jeho konzistencie súvisí s cukrom. Škrob v múke obsahuje molekuly cukru, ktoré sa roztopia a pri zahriatí zmäknú. Bohužiaľ, len čo sa chlieb opäť ochladí, molekuly cukru rekryštalizujú. Výsledkom je tvrdý a suchý kúsok chleba s gumovitou štruktúrou.
Surový kel a iná listová zelenina
Ohrievanie uvarenej zeleniny v mikrovlnke by nemalo spôsobiť problém. Ak sa v nej ale pokúsite pripraviť jedlá zo surovej listovej zeleniny, výsledkom môžu byť iskry. Surová listová zelenina má vo všeobecnosti vysoký obsah minerálov – železo, horčík a selén. A to sú rovnaké minerály, aké sa nachádzajú v kovoch.
Tak, ako sa v mikrovlnnej rúre vznieti zabudnutá vidlička na tanieri, môže po istom čase zareagovať aj listová zelenina.
Mrazené bobuľové ovocie
Ako sme uviedli vyššie, guľovité potraviny vo veľkosti hrozna, ktoré obsahujú veľa vody, predstavujú v mikrovlnnej rúre nebezpečenstvo požiaru. Ohrievanie bobuľových plodov v mikrovlnke navyše ničí antioxidanty v nich.
V mikrovlnke rozhodne neohrievajte ani potraviny, ktoré ste v nej už raz ohrievali.
Sabína Zavarská
Zdroj: mashed.com
Foto: istock.com
Mikrovlna bola super, pokial som nezacal okolo toho trochu hladat informacie.
Dnes ju pouzivam vyhradne na „ocistenie“ kuchynskej hubku a roznych kuchynskych utierok. Je to uplne skvely prostriedok ako dokonale zabit vsetky bakterie, ktore na nich su.