Plynová prípojka
Zdroj: shutterstock.com

Viete, ako postupovať pri úniku plynu? Radšej nič neriskujte a držte sa týchto rád

Pri akomkoľvek podozrení na únik zemného plynu radšej nič neriskujte a hneď všetko nahláste distribútorovi. Ide totiž o závažnú poruchu, ktorá môže mať za následok nielen materiálne škody, ale ohrozuje aj životy ľudí.

Za únikom plynu často stojí nedodržiavanie predpísaných revízií plynových zariadení, ale môžu byť spôsobené aj mechanickým poškodením plynového potrubia či ďalších zariadení, ktoré súvisia s vedením plynu. Zemný plyn má charakteristický zápach. Ak ho v blízkom okolí zacítite, nebuďte ľahostajní.

Aby ste predišli vzniku mimoriadnej udalosti spojenej s únikom plynu, zabezpečte prostredníctvom odborne spôsobilej osoby pravidelné kontroly, odborné prehliadky a odborné skúšky odberných plynových zariadení. V rodinnom dome musí odborne spôsobilú osobu kontaktovať vlastník nehnuteľnosti, v bytových domoch nesie zodpovednosť správca nehnuteľnosti. Používajte len certifikované plynové spotrebiče.

Dodržujte bezpečné vzdialenosti plynových spotrebičov od ľahko horľavých zápalných látok. V žiadnom prípade nezasahujte do konštrukcie plynových spotrebičov ani rozvodu plynu, montáž a servis odberných plynových zariadení môže vykonávať len odborne spôsobilá osoba.

Kontrola úniku plynu
Zdroj: shutterstock.com

Nepoužívajte plynové spotrebiče, ktoré nie sú zabezpečené termopoistkou kontrolujúcou zhasnutie plameňa, zjavne vykazujú poškodenie a opotrebovanie a neprešli odbornou prehliadkou. Zároveň nepoužívajte plynové spotrebiče na iný účel, ako na ktorý sú určené (plynová rúra alebo horáky na sporáku nie sú určené na prikurovanie).

Neutesňujte vetracie otvory určené na prívod vzduchu potrebného na dokonalé spaľovanie plynu. Uvedené je obzvlášť dôležité pri prevádzke prietokových ohrievačov na ohrev teplej úžitkovej vody, ktoré sú umiestnené v malých priestoroch (napr. kúpeľňa). V takomto prípade dôjde k odčerpaniu vzduchu z priestoru v priebehu niekoľkých minút a hrozí udusenie osôb.

Ak sa v interiéri nachádzajú spotrebiče plynu s odťahom spalín do komína, je potrebné zabezpečovať aj revízie komínov, ktoré sa musia vykonávať v predpísaných intervaloch. Nedokonalý odťah spalín môže spôsobiť nedokonalé horenie a únik spalín do obytných priestorov s následným udusením. Pre dokonalé horenie je charakteristický modrý plameň, pri ktorom sa netvoria žiadne sadze.

K odčerpaniu vzduchu z priestoru dochádza v priebehu niekoľkých minút a hrozí udusenie osôb.

Určite by ste mali presne vedieť, kde sú umiestnené uzávery pri spotrebičoch a uzáver plynu pri plynomeri. Len tak budete môcť včasne zasiahnuť a únik plynu prerušiť. Na prerušenie úniku plynu v rodinných domoch je dôležité vedieť, kde sú umiestnené uzávery pre spotrebiče a hlavný uzáver plynu (HUP). K plynovým spotrebičom odporúčame namontovať plynové detektory na signalizáciu prítomnosti plynu.

Kde a ako nahlásiť únik plynu?

Distribučné spoločnosti musia mať pre takéto udalosti zriadenú pohotovostnú službu. Spoločnosť SPP – distribúcia, a. s. má zriadenú telefonickú linku 0850 111 727, na ktorú môžete telefonovať 24 hodín denne.

Poruchová linka – plyn je určená na nahlasovanie problémov súvisiacich s poruchami pri distribúcii zemného plynu. Môžete sem nahlásiť každý únik zemného plynu na plynárenských zariadeniach, úniky plynu od odberateľov pripojených k distribučnej sieti, poruchy, resp. poškodenie plynového zariadenia (plynovody, prípojky, regulačné stanice plynu, stanice katódovej ochrany, domový regulátor, plynomer, hlavný uzáver plynu) a poruchou spôsobené obmedzenie alebo prerušenie dodávky zemného plynu pre zákazníka pripojeného k distribučnej sieti. Len priama komunikácia s dispečerom na poruchovej linke je preukázateľným dokladom príjmu a evidencie porúch.

Ako správne postupovať?

Pri zistení úniku plynu skúste zachovať pokoj a riaďte sa týmito zásadami:

  1. V priestoroch, v ktorých je cítiť zápach plynu, otvorte okná a odvetrávajte ich (najlepšie vytvorením prievanu).
  2. Netelefonujte, nefajčite, vypnite všetky plynové spotrebiče a nepoužívajte otvorený oheň.
  3. Nevypínajte ani nezapínajte elektrické spotrebiče, nevyťahujte prívodné káble elektrických spotrebičov zo zásuvky, nevypínajte hlavný vypínač ani ističe, nepoužívajte výťah.
  4. Uzatvorte uzáver plynu pri plynomeri.
  5. Upozornite susedov o podozrení na únik plynu a informujte ich o vyššie uvedených opatreniach. Pozor, nepoužívajte pritom zvonček!
  6. Opustite priestory s možným únikom plynu a vzdiaľte sa na bezpečné miesto.
  7. Uzavrite hlavný uzáver plynu (HUP).
  8. Z priestorov vzdialených od možného úniku plynu ihneď volajte poruchovú linku a riaďte sa pokynmi dispečera.
  9. Pri úniku plynu z uzavretého (nedostupného) priestoru (bytu, pivnice…) kontaktujte aj tiesňovú linku 112, resp. hasičov 150 alebo políciu 158.
  10. Na bezpečnom mieste počkajte na príchod poruchovej služby a pracovníka distribučnej siete.
Únik plynu
Zdroj: istock.com

Aký plyn prúdi v súčasnosti do domácností?

Bezpečné používanie zemného plynu vo všetkých zariadeniach a spotrebičoch určených pre tento druh plynu zaručuje dodržiavanie záväznej špecifikácie zemného plynu. Parametre kvality plynu sa sledujú na úrovni prepravy plynu medzi jednotlivými medzinárodnými tranzitnými sústavami. Na všetkých vstupných bodoch prepravnej siete (HPS) sa stanovujú kvalitatívne parametre (zloženie zemného plynu v rámci 11 zložiek a obsah sírnych zlúčenín) a ostatné parametre (rosný bod vody, rosný bod uhľovodíkov, výhrevnosť, spaľovacie teplo, Wobbeho index a hustota). V zmysle týchto prepojovacích dohôd by sa na naše územie nemal dostať plyn, ktorý nespĺňa požadované parametre. Podľa vyjadrení zástupcov SPP – distribúcia, a. s. plyn distribuovaný v SR sa do distribučnej siete dodáva z prepravnej siete spoločnosti Eustream cez vnútroštátne prepúšťacie stanice, z podzemných zásobníkov zemného plynu a z vlastných ťažobných zdrojov spoločnosti Nafta. Vo všetkých bodoch sa kontroluje kvalita zemného plynu, pričom hodnoty parametrov neboli prekročené dosiaľ v žiadnom zo vstupných bodov do distribučnej siete.

Pri zistení úniku zemného plynu kontaktuje pohotovostnú službu cez poruchovú linku.

Čo sa týka správneho spaľovania zemného plynu, jeho podmienkou je určujúca hodnota Wobbeho indexu ZP. Wobbeho index je jedným z kritérií zámennosti plynných palív. Zámennosť plynných palív je vlastnosť, ktorá umožňuje náhradu jedného druhu plynného paliva iným bez potreby nastavovania spotrebičov a pri zachovaní ich spoľahlivej prevádzky. Zameniť medzi sebou je možné iba palivá, ktoré majú rovnaké alebo veľmi blízke spaľovacie vlastnosti, t. j. patria do rovnakej skupiny. Distribuovaný zemný plyn teda spĺňa kvalitatívne parametre našej plynárenskej sústavy bez rizika poškodenia koncových zariadení. Tie treba, ako už bolo povedané v úvode, pravidelne kontrolovať.

Správcovia bytových domov sú v zmysle vyhlášky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 508/2009 Z. z. povinní zabezpečiť raz za 3 roky odbornú prehliadku a raz za 6 rokov odbornú skúšku plynových zariadení v priestoroch, ktoré sú v ich správe. Ide hlavne o skúšky plynových rozvodov na tesnosť, aby sa vylúčili úniky plynu. O bezpečnosti a spoľahlivosti plynových rozvodov vydáva revízny technik revíznu správu.

Majiteľom rodinných domov legislatíva frekvenciu revízií plynových rozvodov neupravuje. Je na slobodnom rozhodnutí každého majiteľa rodinného domu, ako často zabezpečí revíziu svojho odberného plynového zariadenia (OPZ), napriek tomu v záujme udržiavania bezpečnosti a spoľahlivosti OPZ v rodinných domoch sa odborné kontroly a prehliadky odporúča vykonávať.

Text: Spracované v spolupráci s SPP – Distribúcia, a.s.
Foto: shutterstock.com, istock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.