Garáž s kotlom
Galéria (7) Zdroj: Vaillant

Praktické tipy, ako minúť menej zemného plynu a ušetriť

Existuje spôsob, ako v domácnosti minúť menej zemného plynu na vykurovanie a ohrev vody? To je otázka, ktorá v súčasnosti trápi mnohých majiteľov rodinných domov. Ponúkame preto niekoľko praktických tipov, ako usporiť.

Galéria

Garáž s kotlom
Servis kotla
Vykurovanie v modernom interiéri
Tipy schema kotol a solárna zostava Vaillant
Muž v garáži s kotlom
Aplikácia Smart

Nezanedbávajte servis kotla

Ide o pravidelnú každoročnú prehliadku kotla servisným technikom. Prečo je dôležitá? Ak sa plynový kotol pravidelne vyčistí, predlžuje sa jeho životnosť. Okrem toho servis a pravidelná údržba môžu znížiť jeho spotrebu energie, a to vďaka správnemu nastaveniu.

Servis kotla
Servisný technik počas prehliadky skontroluje, nastaví a vyčistí kotol tak, aby fungoval správne a aby nedochádzalo k nadmernej spotrebe plynu. | Zdroj: Vaillant

Preto by sa mal kotol kontrolovať každoročne. Pravidelnú servisnú prehliadku požadujú všetci výrobcovia plynových kotlov v záručných podmienkach. Ani po uplynutí záruky však na jeho kontrolu určite nezabudnite.

Kotol by sa mal kontrolovať každoročne.

Servis si naplánujte skôr cez letné mesiace, pretože tesne pred vykurovacou sezónou alebo počas nej sú servisní technici mnohokrát beznádejne vyťažení. Kotol na zemný plyn nemusíte hneď meniť za tepelné čerpadlo alebo iný typ vykurovacieho telesa. Pri tepelných čerpadlách je aj tak potrebné vyjadrenie odborne spôsobilej osoby, ktorá musí posúdiť, či je vôbec do danej nehnuteľnosti vhodné.

Vymeňte regulátor

Jedným zo spôsobov, ako ušetriť množstvo zemného plynu, je inteligentný ekvitermický regulátor, ktorý bude šetriť za vás a prináša aj ďalšie výhody. Vďaka flexibilnému a inteligentnému ovládaniu systému dosiahne váš kotol vyššiu účinnosť a väčšie úspory energie. Podstatou je ekvitermické riadenie a funkcia adaptívnej vykurovacej krivky. Mnohé regulátory umožňujú jednoduché ovládanie vykurovania cez smartfón a aplikáciu, prispôsobia nastavenie vykurovania vašim zvykom a docielia flexibilnejšiu reakciu vykurovacieho systému na zmeny počasia. A to je kľúč k úsporám. Regulátor sa bežne inštaluje spolu s kotlom, možno ho však dodatočne a priebežne vymeniť za novší, systémový, ekvitermický a smart.

Vykurovanie v modernom interiéri
Ekvitermické riadenie sa stará o ovládanie systému vykurovania tak, aby bolo čo najefektívnejšie. | Zdroj: Vaillant

Vykurovacie systémy dokáže manažovať a rozšíriť o nové funkcie, pričom docieli maximálny výkon systému. Odporúčame používanie časových programov, vďaka ktorým si v domácnosti nastavíte svoje subjektívne pohodlie pomocou odpovedí na jednoduché otázky alebo výberom vhodných režimov. Výhodou najmodernejších regulátorov je precízne a prehľadné monitorovanie spotreby energií (pri zariadeniach so zabudovanou funkciou merania spotreby energie).

Solárne riešenie ku kotlu

Veľkou výhodou solárnych systémov je, že sa (vo väčšine prípadov) dajú do rodinných domov namontovať aj dodatočne v rámci renovácií. Ak chcú napríklad domácnosti s plynovým kotlom aspoň čiastočne znížiť svoju spotrebu, vhodným riešením môže byť práve solárna zostava na prípravu teplej vody. Väčšina domácností využíva solárne kolektory iba na ohrev vody. Odhadom asi 10 % inštalácií má solárny systém určený aj na podporu vykurovania. Základnými výhodami solárnych systémov sú nekonečné množstvo slnečnej energie zadarmo, žiadne emisie CO2 počas prevádzky, až do 60 % menej energie potrebnej na ohrev vody a prípadne až do 35 % menej energie potrebnej na vykurovanie priestorov. Pripomíname, že moderné solárne systémy fungujú účinne dokonca aj počas zimy.

Tipy schema kotol a solárna zostava Vaillant
Solárne kolektory so zásobníkom teplej vody, plynovým kondenzačným kotlom (a voliteľnou centrálnou vetracou jednotkou). | Zdroj: Vaillant

Úplne nový kotol

Bude to možno znieť neuveriteľne, ale riešením, ako (mesačne a každoročne) minúť v domácnosti menej zemného plynu, môže byť aj najmodernejší kondenzačný kotol. Ak ho totiž porovnáme so starým 20-ročným nekondenzačným plynovým kotlom, ktorým ešte mnohí doma vykurujú, zistíme, že v niektorých prípadoch dokáže znížiť spotrebu plynu takmer o štvrtinu.

Výmena veľmi starého plynového kotla za nový preto nemusí byť až taký zlý nápad. Nové kotly už totiž disponujú najmodernejšou kondenzačnou technológiou a spaľovanie automaticky prispôsobujú aktuálnemu zloženiu plynu, čím dosahujú úspory plynu aj nižšie emisie.

Muž v garáži s kotlom
Zníženie vykurovacej teploty o 1 °C dokáže podľa analýzy NBS ušetriť 7 % priemernej ročnej spotreby zemného plynu na Slovensku. | Zdroj: Vaillant

Text: spracované v spolupráci s Milanom Machom, technickým špecialistom značky Vaillant
Foto: Vaillant
Zdroj: Časopis Urob si sám

  1. Marcel Pavlík says:

    ekvitermia je fajn, ale dôchodca má úplne iný životný štýl. a s novým kotlom už nepotrebujem nastavovať – keď začne sezóna, tak spustím s nastavením teploty vzduchu na 22°C a teplotu vody na 354°C+ keď príde skutočná zima, tak teplota viody bude 15 C.
    akje slnečný deň, kúrenie vypínam hodinu pred lúčmi do francúzskych okien a zapínam pri západe slnka.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.