Prečo moridlo stráca farbu

morenie dreva
Zdroj: isifa/Shutterstock

Nedávno som natrel drevený plot moridlom. Po krátkom čase sa začalo odlupovať, strácať farbu a zmývať sa. Prečo? František, Liptovský Mikuláš

Tak, ako pri všetkých ostatných výrobkoch z dreva je potrebné pred natieraním zvážiť celý rad faktorov. Moridlá sú navrhnuté a pripravené tak, aby dobre priľnuli k drevenému povrchu vsiaknutím do jeho štruktúry a vlákien. Čokoľvek, čo by mohlo v tomto procese brániť, vedie k neskorším poruchám.

Preto je potrebné si uvedomiť niektoré fakty:

– povrch musí byť čistý, bez oddeľujúcich sa vrstiev;

– drevo je známe pomerne vysokou mierou vlhkosti, predovšetkým je však vlhké po zime;

– nové drevo môže obsahovať veľké množstvo impregnačných prostriedkov – tie musia najskôr poriadne zaschnúť;

– ak sa vyskytnú na povrchu dreva plesne alebo iné mikroorganizmy, je potrebné ich nielen odstrániť, ale drevo ošetriť tak, aby sa opakovane nekontaminovalo;

– náter sa musí nanášať vo vhodných podmienkach – treba sa vyhnúť studeným či vlhkým dňom;

– staré porušené drevo sa musí vždy odstrániť.

Prečítajte si tiež:

Ako ošetriť drevený plot

Ak nedodržíte niektorý z týchto krokov alebo sa nebudete riadiť týmito radami, môže náter zle schnúť, stratiť lesk, odlupovať sa, vyblednúť alebo dokonca aj zmyť.

Je dôležité uvedomiť si, že každý náterový systém, či už ide o jednoduchý náter určený na šopy či ploty, alebo špičkový náterový systém, potrebuje na dokonalé priľnutie starostlivo pripravený podklad. Zároveň sa musí náter správne naniesť vo vhodných podmienkach.

Text: Andrea Dingová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.