/ Chalupa /

Z dvoch chátrajúcich domov si vytvorili modernú usadlosť

image 22052 25 v1

Na prestavanom pozemku sa pôvodne nachádzali dva dedinské domy v zlom technickom stave. V záujme všetkých bolo zachovať ich. Usadlosť pri kaplnke, citlivo zasadenú do svojho okolia, nájdeme v centre obce na Písecku.

Dom v kocke

Zastavaná plocha: 380 m2
Obstavaný priestor: 1 975 m3
Architektonický návrh, projekt pre ÚR: Ing. arch. Renata Rubešová,
www.atelierr.cz
Projekt SP: František Kasík, Projka
Návrh interiéru: Ing. arch. Bohumil Pirout

Dispozičné riešenie

Dom bol postavený ako prízemná stavba s obytným podkrovím. Severná strana a časť západnej strany ležia pri ceste. Dom sa otvára smerom na juh, kde je prepojený so záhradou. Smerom do ulice má stavba skôr tradičný ráz s niektorými modernými prvkami. Hlavný vstup a vjazd do garáže sú z hlavnej ulice na západnej strane. Na garáž nadväzuje spojovacou chodbou technická časť domu a odpočinková zóna so saunou a telocvičňou. Túto časť oddeľuje od domu hlavná hala so schodiskom vedúcim do podkrovia. Vstup do samotného domu prístupný zo záhrady je vyriešený centrálne. Hala so schodiskom je prirodzenou súčasťou domu. Vzájomné prepojenie je intenzívnejšie vďaka nárožnému zasklenému oknu, ktoré umožňuje prechod z jedálne na terasu. Jedálenská časť je čiastočne bez stropu, otvorená do krovu stavby a doplnená sklenenou lávkou.

Dom sa zúčastnil súťaže POROTHERM dom Brick Award 2012 a získal zvláštnu cenu vydavateľstva Jaga Media.

moderný dom

Celková plocha pozemku 2 580 m2 poskytuje dostatok priestoru nielen na veľkú trávnatú plochu a upravovanú skalku, ale aj na vonkajší bazén.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestemoderný dom

moderný dom
Stavba kombinuje rôzne materiály a prvky, ktoré sa v celom komplexe opakujú. Moderne sa javí veľké francúzske okno umožňujúce vstup na terasu. Naopak, tradične pôsobí klasická biela omietka a strecha.

moderný dom

moderný dom

moderný dom

pôdorys

Dom je rozdelený do niekoľkých zón. Garáž, ktorá je jedným zo vstupov do domu, je prepojená s technickou časťou. Tá je, naopak, pomerne výrazne oddelená od obytnej časti domu – medzi nimi sa nachádza hala so schodiskom vedúcim do podkrovnej časti usadlosti.

pôdorys

Podkrovie poskytuje útulné priestory, bolo vystavané ako obytná zóna. Tvorí ho päť menších izieb a obývacia izba s kuchyňou a kúpeľňou. Spálňa s prístupom do kúpeľne je na prízemí.

TEXT: Kateřina Šlaufová
FOTO: www.atelierr.cz
ZDROJ: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Krasne urobene

  2. hannah3000 says:

    Ten kamenny obklad vyzera perfektne.

  3. Kde su tie povodne domy? Nejake fotky? Toto moze byt kludne novostavba.. Milujem takto dotiahnute clanky..

  4. Výborne http://urobsisam.topky.sk/ nádherná stavba!

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.