Ako opraviť terasu do 2 000 €

image 36972 25 v1

Už pri výstavbe terasy sa treba sústrediť na viacero detailov, ktoré zabránia stavu, ktorý opisuje náš čitateľ. Niektoré nedostatky vznikli zanedbaním pri výstavbe, iné starnutím konštrukcie. Možno ich však vyriešiť aj dodatočne. Ako na to? Prečítajte si rady k rekonštrukcii!

Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o radu týkajúcu sa našej terasy, ktorá nám začala zatekať. Ako z priložených fotiek vidno, pod terasou sa nachádza garáž a zatekanie už spôsobuje problémy v podobe vlhkých stropov. Dlažbu na terase robil ešte nebohý otec klasickým lepením. Pokiaľ viem, tak tam žiadnu hydroizolačnú vrstvu nedával. Terasa má plochu asi 56 m2. Aký tesniaci materiál by ste nám odporučili a aký typ nášľapnej či roznášacej vrstvy dať naň, aby cez terasu v budúcnosti nezatekalo a ani mráz ju nenadvihoval? Potrebujeme pred nanášaním hydroizolačnej vrstvy urobiť aj nejaké vyrovnávanie povrchu nivelačnou stierkou? Čo sa týka povrchu, rozmýšľali sme aj nad štrkovým kobercom, len neviem, ako by to vyzeralo. Náš rozpočet je do 2 000 €. 

Vopred vďaka za radu. Ondrej

 

LACNEJŠÍ VARIANT REKONŠTRUKCIE

1 ODSTRÁNENIE DLAŽBY

Keďže máme ohraničený rozpočet 2 000 €, budeme uvažovať iba o čiastočnej rekonštrukcii. Pri troche šťastia je dosť pravdepodobné, že časť dlažby sa zachová nepoškodená, tak to pred búraním treba mať na pamäti. Po odstránení dlažby je nutné odstrániť aj lepidlo a povrch čo najlepšie vyčistiť.

2 ODSTRÁNENIE POTERU

Tento krok môžeme vynechať za predpokladu, že poter nie je uvoľnený, popraskaný a drží pevne na podklade. V takom prípade ušetríme veľa peňazí i práce s jeho zhotovením aj s transportom odpadu na skládku. Ak poter necháme v pôvodnom stave, je nutné skontrolovať ho skutočne dobre.

3 ODSTRÁNENIE PÄTIEK

Nosné stĺpy drevenej pergoly môžu byť uložené v oceľových pätkách priskrutkovaných do podlahy terasy. Konce drevených stĺpov by nemali byť osadené na úrovni podlahy, lebo drevo ľahko zhnije. Okrem toho, styk stĺpa s podlahou, ako aj ukotvenie pätky je jedným z možných miest prenikania vody do konštrukcie. Ak to rozpočet dovoľuje, odporúčame pätky vymeniť a trámy k nim priskrutkovať tak, aby boli ich konce 50 – 70 mm nad podlahou. Ak máme nové pätky s roxorovou „nohou“, môžeme ich v tejto fáze postupne jednu po druhej vymeniť. Aby sme stĺpik nadvihli, použijeme „stojky“, ktoré podklinujeme. Výhoda je, že konštrukcia pergoly bude bezpečne podpretá a celú plochu terasy zaizolujeme naraz. V prípade skrutkovania pätiek k novému povrchu terasy budeme musieť pracovať po častiach a čakať na to, kým stvrdne poter, resp. lepidlo pod dlažbou. V prípade, že chceme zachovať pôvodné pätky, okolo pätky urobíme rez karbobrúskou. Režeme plytko, ak chceme ponechať pôvodný poter, resp. až do podkladového betónu, ak poter mienime odstrániť. Neskôr pri hydroizolácii celú pätku a jej okolie natrieme hydroizolačným náterom.

4 ODSTRÁNENIE ODKVAPOVÉHO PLECHU

Ťažko sa hodnotí jeho stav, ale pri pohľade na „zelené miesta“ nad ním, ktoré vznikajú aj z dôvodu, že na ňom stojí voda, odporúčam nebúrať, ale odrezať! Pri vytrhávaní bez rezania by sme mohli poškodiť pôvodný poter. Nahradí ho nový balkónový profil.

5 NOVÁ TEKUTÁ HYDROIZOLÁCIA

Na izoláciu terasy proti vode si vyberte niektorú z hotových jednozložkových hydroizolácií do exteriéru. Sú vhodné pod keramické obklady a dlažby (balkóny, terasy, lodžie a pod.) Po zaschnutí hmoty sa vytvorí vysokoelastický, tesný, vodoodolný náter. Tieto materiály majú dobrú priľnavosť k podkladom, ako sú betónové potery, cementové, omietky, murivo, doskové materiály a nivelačné hmoty. Po vytvrdnutí sú trvale pružné, odolné proti poveternostným vplyvom a mrazuvzdorné. Aplikujú sa rýchlo a jednoducho v 2 náteroch po sebe, pričom každá vrstva musí vyschnúť. Nanášame ich štetcom alebo valčekom.

6 HYDROFÓBNY POTER

Ak budete odstraňovať starý poter, nie je nutné zhotoviť novú vrstvu v takej istej hrúbke (ak si to nevyžadujú ďalšie okolnosti), ale stačí len minimálna hrúbka odporúčaná výrobcom. Na tomto kroku môžeme tiež trocha ušetriť.

7 ODKVAPOVÝ PROFIL

Do tenkej vrstvy hydroizolácie uložíme odkvapový/balkónový profil. Prekryjeme ho pružným tesniacim pásom (butylovým). Nanesením tesniacej vrstvy prekryjeme tesniaci pás aj odkvapový profil. Keď hydroizolácia zaschne, môžeme pomocou cementového lepidla prilepiť tzv. separačnú rohož (netkaná textília), ktorá vyrovnáva ťah z dilatácie z vrchnej nášľapnej vrstvy na hydroizolačnú vrstvu.

8 NALEPENIE DLAŽBY

Dôležité je vybrať si mrazuvzdorné lepidlo, ktoré vďaka vyššej pružnosti umožňuje dilatovanie a je odolné proti vode. Upozorňujeme, že pri exteriérovej dlažbe je vhodné lepidlo nanášať na obklad aj na dlažbu hrebeňovou stierkou „do kríža“, teda tak, že smer nanášania na dlažbe a na podklade sa križujú. Takto zaistíme 100 % podlepenie, hoci aj na úkor väčšej spotreby lepidla. Tento postup zabráni prenikaniu vody pod dlažbu a jej následnému poškodeniu.

9 VYŠKÁROVANIE dlaždíc

Vo väčšine prípadov vzniká problém s dlažbou v exteriéri použitím nevhodnej škárovacej hmoty. Tak ako pri výbere lepidla, aj pri výbere „škárovky“ je nutné voliť materiál podľa parametrov, ktoré nám odporúča výrobca. Hmota musí vyplniť celú škáru medzi jednotlivými dlaždicami, ako aj medzi dlaždicami a podkladom, vtedy bude správne plniť svoju funkciu. Škáry medzi dlaždicami a svetlíkom vyplníme bitúmenovým strešným tmelom.

10 MONTÁŽ PÄTIEK

Robíme ju v tomto kroku, len ak používame pätky skrutkované priamo k dlažbe. Pätky stĺpov drevenej pergoly by mali byť osadené v podklade, nie na dlažbe. To iba odporúčame, keďže z fotografie nie je presne vidieť, či je pätka osadená na dlažbe alebo pod ňou. Siahnuť pri upevňovaní pätiek po chemickej kotve nie je chyba, práve naopak. Chemické kotvy sú síce drahšie ako obyčajné rozperky (hmoždinky), ale dokonale utesnia skrutkové spoje.

Odpovedal Mário Ondrejka, ech-cm.sk

Správne vyriešená terasa (balkón)
Vrstvy odspodu: betónová konštrukcia, tepelná izolácia, cementový (spádovaný) poter, balkónový profil s odkvapovým „nosom“, prekrytie profilu butylovou páskou, hydroizolačná vrstva, separačná fólia, mrazuvzdorná elastická lepiaca malta, mrazuvzdorná dlažba, mrazuvzdorná škárovacia hmota.

ODPORÚČANÝ PRACOVNÝ POSTUP

Tento postup odporúčame pri kompletnej rekonštrukcii, ktorá nie je limitovaná rozpočtom.

1 Odstrániť dlažbu.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste2 Odstrániť poter.

3 Odstrániť alebo vymeniť pätky pod stĺpmi pergoly (ak majú roxorovú „nohu“).

4 Odstrániť odkvapový plech.

5 Nová tekutá hydroizolácia.

6 Vyrovnanie plochy hydrofóbnym poterom.

7 Osadiť odkvapový plech.

8 Nalepiť dlažbu.

9 Vyškárovať.

10 Montáž pätiek (ak majú byť pripevnené skrutkami k podlahe).

dobrá rada

OPRAVENIE STROPU GARÁŽE

      pôvodný stav

Popraskaný betón, ktorý neplní svoju funkciu, odporúčame odstrániť. Výstuž zbavíme korózie až na lesklý kov, na ktorý nanesieme tzv. kontaktnú vrstvu (rovnako aj na očistený betón) z opravného systému na ochranu betónu. Po jej stvrdnutí nanesieme kompatibilný výplňový materiál a vrchnú stierku systému. Tieto materiály sú pomerne drahé, ale možno nimi účinne opraviť železobetónové konštrukcie lodžií, balkónov, piliere či stropy. Samotná oprava je pri väčšej ploche náročná na čas.

NA ZÁVER

Nie všetky detaily sú viditeľné na fotografiách. Ak je na terase viac priestupov, ako sme našli (svetlík, pätky pergoly), treba si zvoliť správny postup, keďže ide vždy o styk 2 materiálov, ktoré majú rôznu rozťažnosť. Najlepšie by bolo problém prekonzultovať s odborníkom priamo na mieste budúcej rekonštrukcie.

Text: Mário Ondrejka podľa podkladov Celox, Henkel, Den Braven, Weber
Foto: Ondrej Bolaček, Celox
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.