Galéria (8) Zdroj: Rigips

Ako položiť kvalitnú podlahu

Každá správna podlaha by mala mať niekoľko základných vlastností. Mala by byť hygienická, účinne tlmiť zvuk, odolávať vlhkosti aj ohňu, mať vynikajúce hodnoty bodového zaťaženia a pomáhať udržiavať zdravú vnútornú mikroklímu. Navyše by mala byť jej konštrukcia rýchla, jednoduchá a nenáročná aj na peňaženku.

To všetko a ešte viac v sebe snúbia suché podlahy Rigidur od Rigipsu.

Začnite od podkladu

izolačný pas z minerálnej plsti
Zdroj: Rigips

Aj tá najkvalitnejšia podlaha stráca svoje jedinečné vlastnosti, ak leží na nerovnom a nekvalitnom podklade. Nezabudnite preto vyrovnať nerovnosti podkladu a aj popri stenách. Pre zabránenie prenosu zvuku medzi podlahou a okolitými konštrukciami umiestnite po obvode miestnosti centimetrový izolačný pas z minerálnej plsti, drevovláknitej dosky alebo penovej hmoty.

vyrovnávanie podkladu
Zdroj: Rigips

Spôsob vyrovnávania podkladu závisí od toho, aké veľké nerovnosti sa na ňom nachádzajú. Na nerovnosti do jedného centimetra vám stačí použiť špárovací tmel Rigips. Ak máte nerovnosti medzi 1 a 6 cm, budete už musieť použiť vyrovnávací podsyp Rigips. No a nerovnosti nad 6 cm si už vyžadujú kombináciu podsypu a izolantov.

Môžete začať pokladať

pokladanie podlahy
Zdroj: Rigips

Keď už máte zarovnaný podklad, je čas začať s pokladaním podlahy. Môžete sa rozhodnúť pre pokladanie dielcov alebo celých dosiek. S ukladaním podlahových dielcov Rigidur na pripravený podklad začnite od ľavého protiľahlého rohu miestnosti z pohľadu vstupu do miestnosti. Nezabudnite odrezať polodrážku dielca priliehajúceho k stene. Dosky v nadväzujúcich radoch klaďte s presahom minimálne 25 centimetrov. Dbajte na to, ak je to možné, aby špáry neprebiehali priestorom dverí.

Podlahové dielce spájajte podlahovým lepidlom
Zdroj: Rigips

Podlahové dielce spájajte podlahovým lepidlom a skrutkami Rigidur. Na predsadenú spodnú dosku polodrážky nanesiete rovnomerne v dvoch pruhoch podlahové lepidlo a následne položíte a pritlačíte podlahový dielec. Špáry dotlačte natesno a spoj následne zaistite prostredníctvom skrutiek v 25 centimetrových rozostupoch. Ak sa vám počas montáže vytlačí lepidlo zo špár na povrch, po jeho čiastočnom zatvrdnutí ho môžete strhnúť pomocou stierky.

lepidlo potom môžete pokladať druhú vrstvu dosiek
Zdroj: Rigips

Pokiaľ sa rozhodnete pre pokladanie celých stavebných dosiek, začnite tým, že na pripravený podklad položíte dosky lícnou stranou dole. Na túto prvú vrstvu potom nanesiete v pruhoch podlahové lepidlo Rigidur. Pruhy by nemali byť vo väčšej vzdialenosti ako 10 centimetrov. Na lepidlo potom môžete pokladať druhú vrstvu dosiek, tentokrát lícnou stranou hore. Pred stuhnutím lepidla mechanicky spojte dosky pomocou skrutiek alebo sponiek. Konečnú úpravu uskutočňujte až po stuhnutí lepidla.

podlahy rigidur
Zdroj: Rigips

Už to len doklepúť

Po približne 24 hodinách od nanesenia lepidla a tmelu už len stačí na podlahy Rigidur položiť podlahové krytiny. Pokiaľ sa rozhodnete pre tvrdé podlahové povrchy ako dlažby alebo laminátové podlahy, nemusíte špeciálne pretmeľovať špáry dosiek Rigidur. Pokiaľ sa ale rozhodnete pre tenkovrstvé krytiny ako PVC, korok alebo koberec je nutné špáry a skrutky pretmeliť.

Pri pokladaní parkiet („plávajúcich podláh“) myslite na to, že na dosky Rigidur sa neodporúča používať masívne parkety s pozdĺžnym smerom usporiadania. Ich jednosmerná dĺžková rozťažnosť by mohla viesť k poruchám podlahových vrstiev. Pri keramických a kamenných dlažbách zase pamätajte na to, že treba používať len lepidlá na lepenie dlažby, ktoré boli výrobcom určená pre použitie na podklady so sadrovým pojivom.

Pre akúkoľvek podlahovú krytinu sa nakoniec rozhodnete, s doskami Rigidur budete vedieť, že stojíte na dlážke, ktorá spĺňa aj tie najnáročnejšie parametre na zvukotesnosť, pevnosť, vodeodolnosť a samozrejme pohodlie.

Galéria

podlahy rigidur
lepidlo potom môžete pokladať druhú vrstvu dosiek
Podlahové dielce spájajte podlahovým lepidlom
pokladanie podlahy
vyrovnávanie podkladu
izolačný pas z minerálnej plsti

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Saint-Gobain, divíziou Rigips.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje