Čo použiť na vyrovnanie nerovností podkladu po strhnutí linolea

Čo použiť na vyrovnanie nerovností podkladu po strhnutí linolea

Pustili sme sa do rekonštrukcie starého rodinného domu. Po strhnutí starého linolea z podlahy ostali na podklade nerovnosti. Vedeli by ste poradiť vhodný materiál na ich rýchle vyrovnanie? František, Šamorín

Na vyrovnanie podkladovej vrstvy do roviny sú vhodné nivelizačné materiály. Výrobcovia ponúkajú nivelizačné a opravné materiály, ktoré aj v zložitých podmienkach zabezpečia optimálne výsledky na rozličných povrchoch: cementové, magnéziové a anhydritové potery, betón, staré krytiny, drevené podlahy, drevotrieskové dosky, terazzové a kamenné podlahy, liaty asfalt a ďalšie. Na vyrovnanie nerovností povrchu sa vždy používa nivelizačná stierka zodpovedajúcej kvality. Dôležité je dodržať rovnaké zloženie nivelizačnej stierky, ako je zloženie podkladu. To znamená, že ak je podklad anhydritový, tak aj nivelizačná stierka musí byť anhydritová, ak je podklad cementový, musí byť aj stierka cementová.

Výhodou použitia nivelizačnej stierky je aj to, že zabezpečí rovnomernú nasiakavosť celej plochy. Tá je veľmi dôležitá preto, aby lepidlo nezasychalo nerovnomerne a následne nevznikali nežiaduce pnutia, ktoré sa môžu prenášať do podkladu, ale aj do krytiny a spôsobiť ich trvalé poškodenie. Výber správneho nivelizačného materiálu závisí od podkladu, na ktorý sa bude aplikovať, od nášľapnej vrstvy, ktorá sa naň bude lepiť, prípadne voľne klásť, od hrúbky vrstvy potrebnej na vyrovnanie podkladu a v neposlednom rade od toho, či sa bude realizovať v interiéri alebo exteriéri. Napríklad na cementový poter, na ktorý sa bude lepiť koberec, stačí použiť nivelizačný materiál s menšou pevnosťou v závislosti od hrúbky vyrovnania. Naopak, na vyrovnanie staršej existujúcej drevenej podlahy treba použiť vysokopevnostný nivelizačný materiál na drevené podlahy, ktorý zabráni prenosu prípadných nežiaducich pnutí z podkladu.

Text Andrea Dingová v spolupráci s Petrom Šovčíkom a podľa podkladov firiem Murexin a Puren
Foto Fermacell, Murexin, Puren

  1. jozef urbanek says:

    videl uz niekto anhydritovy beton (podklad)…? co to pisete za sprostosti? podla tej vasej zasady by vyroba anhydritu nemala zmysel. kam by ju liali….

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje